Autor Wątek: Język irlandzki i Irlandia (Gaeilge na hÉireann)  (Przeczytany 10679 razy)

Offline Canis

Język irlandzki i Irlandia (Gaeilge na hÉireann)
« dnia: Sierpień 30, 2011, 18:56:54 »
Ten temat miał być ogólnoceltycki, ale w sumie wolę dużo o jednym języku, niż po trochu o wszystkich. Ostatni tydzień spędziłem u przyjaciółki, która uwielbia język irlandzki, i chętnie skorzystałaby z tutejszej forumowej zdolności pozyskiwania źródeł. A ja, cóż, chociaż moją specjalnością mają być języki kazańskotatarski i koreański, to nie ukrywam, że też jestem żywo zainteresowany...

Język irlandzki (jeśli wierzyć Wikipedii: "Gaeilge na hÉireann") to język celtycki, uznawany za narodowy dla Irlandii. 480k ludu zna go jako język ojczysty, 1,6M ludu wie o nim cośtam. Irlandia - podobnie jak Krym - dąży powoli dąży do rozprzestrzenienia poważnie uszkodzonego przez angielski języka irlandzkiego na swoim terytorium, wprowadzając go na szczebel oficjalny (znaki drogowe, dokumenty, i takie tam). Nie jest mi wiadome, jak to naprawdę jest z używaniem tego języka. Zielone plamki na mapie, gdzie mówi się językiem irlandzkim, są małe i oddalone od siebie, co sugeruje, że jest z tym licho.

Grafika wyrwana ze strony: http://www.uni-due.de/DI/
Prawdopodobnie mówią po irlandzku tylko starzy, a młodzi - coś wiedzą - ale i tak cała Irlandia mówi po angielsku...

W księgarniach, w których szukaliśmy - tak w Bydgoszczy, jak i w Krakowie - nie ma niczego związanego z irlandzkim, poza jakimś słowniczkiem o niezdarnie tłumaczonej wymowie.
Internet irlandzki nie wiadomo, czy żyje - pewne strony funkcjonują, ale raczej stawiałbym na to, że też niespecjalnie działa.
Istnieje irlandzka Wikipedia, ma 13 155 artykułów. Dla porównania, kazańskotatarska ma 12 336, a polska - 825 308.

Na angielskiej Wikipedii artykuł o języku irlandzkim wydaje mi się być dość szczegółowo.
Tylko, że to jest fajne, aby sobie przejrzeć o co chodzi w tym języku, ale nie nadaje się do jego nauki.

Podaję źródła, które są bardziej przystępne...
Sztuka

Swoją drogą, widzę podobieństwa fonologii irlandzkiej i rosyjskiej - oba różnicują głoski welaryzowane-zmiękczone, choć irlandzki w znacznie większym zakresie (rosyjski tylko ł : l oraz głoski wargowe w wygłosie).

Co o nim myślicie? Znacie może jeszcze jakieś źródła dot. języka irlandzkiego?

Offline Mścisław Bożydar

• Πατριάρχης Γλώσσοποιίας
Odp: Język irlandzki i Irlandia (Gaeilge na hÉireann)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2011, 18:58:22 »
Z tego co mi wiadomo, to Fanael jest dość dobrze zorientowany w Irlandzkim.
Tak prawdę mówiąc, to chyba bardziej ciekawi mnie walijski.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?

Offline Fanael

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:19:42 »
W księgarniach, w których szukaliśmy - tak w Bydgoszczy, jak i w Krakowie - nie ma niczego związanego z irlandzkim, poza jakimś słowniczkiem o niezdarnie tłumaczonej wymowie.
Ale jest w internecie. Mam tę książkę, całkiem niezła, chociaż mogliby używać w niej IPY, a nie jakiejś podróbki (choć ta podróbka wcale zła nie jest).

http://www.youtube.com/watch?v=w3NRFpz7OLE - Siúil a rúin. Przepiękny utwór.
Niom, ale wykonanie masz niepełne, brakuje ostatniej zwrotki. Ale to i tak lepiej niż to, które poznałem jako pierwsze i w którym brakuje dwóch zwrotek.

Z tego co mi wiadomo, to Fanael jest dość dobrze zorientowany w Irlandzkim.
Nie przepuścisz żadnej okazji, żeby mnie wkopać, nie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2011, 19:23:46 wysłana przez Fanael »

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:22:24 »
Nie przepuścisz żadnej okazji, żeby mnie wkopać, nie?
Nie, przecież jesteś moim multikontem :P

Offline Fanael

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:26:20 »

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:29:05 »
Swego czasu ustawiłeś nazwę użytkownika na "Multikonto Mścisława" :P

Offline Fanael

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:38:33 »
To nie była prawda, więc teraz możesz mnie oskarżyć o składanie fałszywych zeznań.

Canis, naprawisz ten błąd-widmo? Znowu się pojawił.

Offline Canis

« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:41:48 »
Mam podejrzenia, że coś schrzaniłem podczas instalacji jakiegoś dodatku do forum. Ale zajęcie się tym zajmie mi trochę więcej czasu.

Ale do rzeczy. Tania ta książka. Macie coś jeszcze?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:47:30 »
Celtowie, hmm... To akurat języki, których nigdy nie ogarniałem.

Niemniej uważam, że są one bardzo ciekawe.

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:59:18 »
BTW, ciekawe co oni myslą o językach słowiańskich :D
Gdzieś w którymś wykładzie Tolkien wspominał coś... ale chyba o walijskim.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2011, 00:20:45 »
Jeden mój znajomy zna dość dobrze irlandzki. Nawet czasami ma opisy na gg w tym języku :D
Ja też jestem żywo zainteresowany tym językiem, bowiem uczę się tańca irlandzkiego. Kiedyś miałem nawet w ręku książkę po irlandzku i angielsku - jedna strona w tym, druga w tym. Była oczywiście o tańcu irlandzkim :D

Offline Canis

« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 31, 2011, 09:13:16 »
Jeden mój znajomy zna dość dobrze irlandzki. Nawet czasami ma opisy na gg w tym języku :D
Ja też jestem żywo zainteresowany tym językiem, bowiem uczę się tańca irlandzkiego. Kiedyś miałem nawet w ręku książkę po irlandzku i angielsku - jedna strona w tym, druga w tym. Była oczywiście o tańcu irlandzkim :D
O. A co się z tą książką stało? Masz ją nadal? :D

Offline Feles

« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 31, 2011, 13:55:32 »
W ubiegłym roku, na lato, mieliśmy w szkole przygotować prezentację (klasową) o Irlandii, pamiętam. Alem zachorował, oczywiście, i pozostała piątka musiała radzić sobie beze mnie. :-(

Język irlandzki ma dla mnie całkiem ciekawe brzmienie - mimo wszystko nie celtyckie-elfickie - dźwięczy całkiem środkowoeuropejsko, jakby niemiecki bez niemieckiego. ;-D

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Canis

« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 31, 2011, 14:07:55 »
Język irlandzki ma dla mnie całkiem ciekawe brzmienie - mimo wszystko nie celtyckie-elfickie - dźwięczy całkiem środkowoeuropejsko, jakby niemiecki bez niemieckiego. ;-D
Osobliwe wrażenie. :Þ Ja bym irlandzki kojarzył z rosyjskim, angielskim, francuskim, ale na pewno nie brzmi mi środkowoeuropejsko...

Offline Feles

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2011, 14:48:18 »
Takie wrażenie przynajmniej wtedy odniosłem.

A właściwie trudno to stwierdzić - niewiele osób mówi dziś po irlandzku, a mało kto posługuje się nim od urodzenia; na większości nagrań w internecie słychać irlandzki z brytyjskim akcentem.

[edit]
Na nagraniach Caint Ros Muc ciężko stwierdzić nawet, czy ów język brzmi europejsko.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości