Autor Wątek: Temat gwarowy  (Przeczytany 18007 razy)

Offline spitygniew

Odp: Temat gwarowy
« Odpowiedź #150 dnia: Wrzesień 16, 2013, 12:34:04 »
Czyli wychodzi na to, że ta poznańska cecha to nie archaizm gwarowy, tylko zapożyczenie od masowo napływającej mniejszości kaszubskiej...

Wpuszczając Kaszubę - na język sprowadzasz zgubę!
P.S. To prawda.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 15, 2013, 16:24:47 »

Offline Widsið

« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 15, 2013, 16:28:53 »
Mimo wszystko chyba wolę stare nowe dobre [w]. Zbyt mocno mi rosyjskim to wszystko zajeżdża, razem z tą intonacją.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 15, 2013, 16:30:41 »
Wiadomo, też wolę [w], jednak trochę mi szkoda, że większość gwar w Polsce zanikła. Ma to swoje plusy, ale jest nudno…

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 15, 2013, 16:59:53 »
Pooglądałem sobie trochę filmów na kanale WilnotekiLT (chyba przynajmniej częściowo robione przez tego samego człowieka). Zabawne, że do wszystkich litewskich wypowiedzi są polskie napisy, ale do rosyjskich już nie – widać każdy rodowity Polak doskonale rozumie rosyjski. ;-)

I jašče, što zrazumieła, da biełaruskich tože napisaǔ nie dajuć.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2013, 17:02:46 wysłana przez Silmethúlë »

Offline Ghoster

« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 15, 2013, 17:24:49 »
Mimo wszystko chyba wolę stare nowe dobre [w]. Zbyt mocno mi rosyjskim to wszystko zajeżdża, razem z tą intonacją.
Tożto rosyjski ɫadniejszy, spytaj kogokolwiek, kto nie jest Polakiem.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 15, 2013, 17:36:34 »
Fajnie, że można gdzieś jeszcze usłyszeć [ɫ]

Ach, te komentarze Żmudzinów. Pięęęęęękny lolkontent.

Chociaż polaczky mogłyby być mądrzejsze i tym kazirodczym mongoloidom nie odpowiadać. Im i tak nic nie wytłumaczysz.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Widsið

« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 15, 2013, 17:46:11 »
Kwestia gustu, na moje oba są stosunkowo brzydkie ;)

Offline spitygniew

« Odpowiedź #158 dnia: Grudzień 15, 2013, 18:34:43 »

Chociaż polaczky mogłyby być mądrzejsze i tym kazirodczym mongoloidom nie odpowiadać. Im i tak nic nie wytłumaczysz.
Toż to mogłoby służyć jako wzorzec hipokryzji w Sèvres. <3 <3 <3
Przecież stereotypowa opinia o rosyjskim to w Polsce "piękny język". I to mimo nienawiści do Rosjan, o dziwo. Więc może powszechy wstręt do niemieckiego ma jednak podłoże czysto językowe...
P.S. To prawda.

Offline Vilène

« Odpowiedź #159 dnia: Grudzień 15, 2013, 18:41:48 »
Fajnie, że można gdzieś jeszcze usłyszeć [ɫ]

Akurat w komentarzach, to i Polacy i Litwini zachowują się jak totalni kretyni. Per(k)unie, czy nacjonalizm nie może wreszcie zdechnąć?

Offline Ghoster

« Odpowiedź #160 dnia: Grudzień 15, 2013, 18:52:52 »
Cytat: spitygniew
Przecież stereotypowa opinia o rosyjskim to w Polsce "piękny język". I to mimo nienawiści do Rosjan, o dziwo. Więc może powszechy wstręt do niemieckiego ma jednak podłoże czysto językowe...
A mi się właśnie wydawało, że tylko studenci filologii rosyjskiej lubią rosyjski; większość ludzi, których spotkałem, traktuje rosyjski jako równie brzydki co niemiecki, zatem pozostanę przy teorii, iż jednak ludzie sugerują się w głównej mierze nie tylko dźwiękiem danego języka. Fakt, niemieckiego nie można nazwać jakimś wyjątkowo zmysłowym językiem, no ale raczej nie na tyle, by go wszyscy nienawidzili z powodów czysto-lingwistycznych.

W ogóle to zabawne jak Vilen pomożeszuje każdy post, który się nie zgadza z moją opnią. Widać tamten tekst o zwierzętach musiał cię zaboleć; wybacz.

Offline Vilène

« Odpowiedź #161 dnia: Grudzień 15, 2013, 18:59:54 »
W ogóle to zabawne jak Vilen pomożeszuje każdy post, który się nie zgadza z moją opnią.
Widocznie nasze opinie są całkowicie przeciwstawne, bo w pomojżeszowywaniu na twoją opinię zwykle nie zwracam uwagi. A tekst o zwierzątkach świadczy tylko i wyłącznie o tobie :).

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #162 dnia: Grudzień 15, 2013, 19:34:57 »
Toż to mogłoby służyć jako wzorzec hipokryzji w Sèvres. <3 <3 <3

Kazirodczy mongoloid jako jednostka hipokryzji?
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Noqa

« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 15, 2013, 19:42:37 »
Uprzejmie proszę, jako moderator, by skończyć te głupie przepychanki i zmienić temat na np. polskie gwary. Dla bezpieczeństwa porzućmy też temat, co się komu ładnym wydaje.
Uprzejmość jest tu oczywiście kurtuazyjna - po prostu kolejne posty w duchu flejma wylecą w kosmos, a autorzy dostaną po ostrzeżeniach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Baroque
« Odpowiedź #164 dnia: Grudzień 29, 2013, 18:29:38 »
Gdzie się podziało tamto [ɫ]? :(      http://youtu.be/FT3kaQyvzik?t=50m40s

Moim zdaniem [ɫ] nie upodabniało polskiego do rosyjskiego. Dawało językowi taki specyficzny klimat.

Ale wracając do tematu, byłem niedawno na wykładzie kompozytora Romualda Twardowskiego, który pochodził z Wilna. Teraz ma z 90 lat, za jego młodości to jeszcze Polska była (z tego co się orientuję, to tutaj drażliwy temat...). Ale w każdym razie wymawiał wyraźnie [ɫ] mimo, iż mieszkał w centralnej Polsce przez większość swojego życia. Można więc jeszcze gdzieniegdzie to usłyszeć na żywo, ale fakt faktem, za chwilę nikt już o [ɫ] nie będzie pamiętał...