Kanały Khēmriego

Z Conlanger
Wersja z dnia 16:55, 16 sty 2021 autorstwa Borlach (dyskusja | edycje) (→‎Galeria)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Najważniejsze miasta: Gaurakah (GK) · Sēqhahan (NS) · Nekeharah (QS)
Pozostałe stolice sepetów: Rataqes (WS) · Tengah Bēsantu (SS) · Baroqeti (PS) · Qēmkah (AS)
Mniejsze ośrodki: Ndatang (WS) · Wielka Świątynia Yatina (SS) · Dāubkhahan (QS) · Anhkhatiš (NS)
Całoroczne jeziora i oazy: Tēqra (NS) · Hasthath (QS) · Maujāht (PS) · Caqt Yejah (PS)
Okresowe jeziora i oazy: Gaurakah Caqt (SS) · Sephterīšaun (SS) · Šedīt (SS) · Wadya (SS) · Ukryta Oaza (SS) · Tarrunaht (SS) · Andaht (AS) · Yamhad (AS) · Caqt Rašk (AS)
Inne istotne: Kanały Khēmriego (QS) · Phaur Āmhat (PS) · Chēnu (AS) · Gundacahan (PS) · Góra Kaszrak (NS) · Sakhra (QS)
Khēmri Daugrišteti
𐦥𐦥𐦳𐦾𐦫𐦡 𐦾𐦨𐧈𐦧
Great Bitter Lake from space (hires).jpg
Widok na Kanały Khēmriego w okolicy Caqt Hasthath podczas pory suchej[1]

Kanały.png
Położenie Kanałów Khēmriego na tle Mhasalu
Język {{{Język}}}
Lokalizacja Środkowy Kyon, Ajdyniriana
Sepet Środkowy
Krainy Mhasal
Państwa Wielkie Imperium Ajdyniriańskie
Największe miasta {{{Miasta}}}
Narody {{{Narody}}}

Kanały Khēmriego (mhs. 𐦥𐦥𐦳𐦾𐦫𐦡 𐦾𐦨𐧈𐦧 Khēmri Daugrišteti [kʰe:m'ɾi dɒgɾiʃte'ti], ajd. Vashifiya Kīmrasaz [vaʂifi'ja kɨmra'saz]) — wyrafinowana sieć kanałów zlokalizowana w Sepecie Środkowym na terytorium Wielkiego Imperium Ajdyniriańskiego, pomiędzy rzekami Naqadah oraz Ehwatri, na południe od Tēqra. Kanały Khēmriego są jednym z najstarszych i największych projektów inżynieryjnych w skali całego Kyonu, stanową także bezpośrednią inspirację stojącą za powstaniem ajdyniriańskiego Wielkiego Kanału.

Opis i sposób działania

Kanały Khēmriego łączą rzekę Naqadah na zachodzie z położonym na wschodzie jeziorem Caqt Hasthath. Zbudowane zostały w celu przechwytywania oraz przechowywania części nadmiarowej wody wpływającej na południe podczas najbardziej gwałtownych wylewów i powodzi rzeki Naqadah. Pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia niszczycielskich powodzi w dolnym biegu rzeki, zgromadzona woda wykorzystywana jest następnie do nawadniania terenów położonych w głębi lądu podczas pory suchej. Podczas pory deszczowej część jest także zbierana i przechowywana w ogromnych podziemnych zbiornikach, co jest systemem podobnym do technik stosowanych powszechnie w Sephterīšaun. Połączenie opadów podczas pory deszczowej oraz odprowadzania wody z powodzi Naqadah prowadzi do powstania dwóch dużych jezior okresowych pomiędzy rzeką a Caqt Hasthath. Liczne zbiorniki, tamy oraz boczne kanały odprowadzone od głównego kanału pozwalają na nawodnienie ogromnych pól uprawnych, pozwalając na całoroczne zasiedlenie obszaru przez wiele tysięcy Mhasalów.

Historia

Kanały były wielokrotnie rozbudowywane, wielokrotnie również popadały w zapomnienie. Częściowo zasypywane były przez piaski pustyni podczas pory suchej, fundamenty rozsadzane były przez korzenie drzew w porze deszczowej, tylko po to by zostać ponownie odrestaurowane i odbudowane. Wedle tradycji pierwotnie kanały wykopano na rozkaz potężnego staromhasalskiego faraona Khēmriego, jeszcze w czasach Starożytnej Ajdyniriany. Aż po dziś dzień noszą one jego imię. Budowa kanałów miała zostać okupiona krwią i życiem wielu tysięcy niewolników, wziętych podczas licznych kampanii wojennych Khēmriego. Samo przedsięwzięcie miało stanowić pokaz potęgi boskiego władcy, jego siły woli, determinacji a także legitymizować jego absolutną władzę. Wpisuje się to w długą tradycję, wciąż praktykowaną przez władców Ajdyniriany.

Kanały Khēmriego często zaliczane są w poczet Klejnotów Imperium.

Galeria

Przypisy

  1. Na północ od jeziora widać ruiny miasta Cāudērrahan.