Phaur Āmhat

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Najważniejsze miasta: Gaurakah (GK) · Sēqhahan (NS) · Nekeharah (QS)
Pozostałe stolice sepetów: Rataqes (WS) · Tengah Bēsantu (SS) · Baroqeti (PS) · Qēmkah (AS)
Mniejsze ośrodki: Ndatang (WS) · Wielka Świątynia Yatina (SS) · Dāubkhahan (QS) · Anhkhatiš (NS)
Całoroczne jeziora i oazy: Tēqra (NS) · Hasthath (QS) · Maujāht (PS) · Caqt Yejah (PS)
Okresowe jeziora i oazy: Gaurakah Caqt (SS) · Sephterīšaun (SS) · Šedīt (SS) · Wadya (SS) · Ukryta Oaza (SS) · Tarrunaht (SS) · Andaht (AS) · Yamhad (AS) · Caqt Rašk (AS)
Inne istotne: Kanały Khēmriego (QS) · Phaur Āmhat (PS) · Chēnu (AS) · Gundacahan (PS) · Góra Kaszrak (NS) · Sakhra (QS)
Forhāmad
𐦥𐦨𐦰 𐦾𐦢

Phaur Āmhat
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{motto}}}
Czenu.png
Położenie grobowca Phaur Āmhat na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, inne
Stolica {{{stolica}}} {{{stolica współrzędne}}}
Ustrój imperialna prowincja
Namiestnik Temaku Kēmek
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

ok. 50
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Phaur Āmhat (mhs. 𐦥𐦨𐦰 𐦾𐦢 Phaur Āmhat ['pʰɒɾ a:mʰ'at], ajd. Forhāmad [fɔɾa:'mad]) — niewielka wioska położona na obszarze Sepetu Wschodniego, na terenie Imperium Żysudrydzkiego, na północnym brzegu rzeki Ehwatri. Zamieszkuje ją około 50 osób, ludność trudni się zaś głównie rolnictwem oraz pasterstwem.

Na skraju wioski znajduje się także antyczna nekropolia należąca do władców Starożytnego Mhasalu z okresu I Dynastii (I Dynastii Czeneckiej). Jest to dynastia do której należał Janhat, władca miasta Chēnu oraz pierwszy wódz, który zjednoczył pod swoimi rządami wszystkie trzy części Mhasalu. Nekropolia znajduje się po drugiej stronie rzeki od tego starożytnego miasta. Znajduje się tu kilkanaście grobowców, o podobnej formie - nad ziemią znajduje się budowla zbudowana z cegły mułowej lub kamienia, mająca kształt ściętego ostrosłupa na prostokątnym planie, pod którą zlokalizowana jest podziemna komora grobowa, połączona z częścią naziemną pionowym szybem, który po pogrzebie zasypywano i maskowano.

Najbardziej imponujący z grobowców, datowany na rok 4020 PZD[2], uznaje się za miejsce spoczynku samego Pierwszego Faraona. Znajdują się w nim także pierwsze pełne zdania, zapisane w dojrzałych i dających się odczytać mhasalskich hieroglifach. Większość grobowców jest starszych niż grobowiec Pierwszego Faraona, co sugeruje, że Phaur Āmhat stanowiło tradycyjną nekropolię władców Chēnu z okresu predynastycznego. Znajduje się tu też kilka grobów młodszych, należących najprawdopodobniej do bliskiej rodziny Króla Skorpiona.

Nekropolia Phaur Āmhat jest jednym z nielicznych przykładów mhasalskich praktyk pogrzebowych, zakładających chowanie całego ciała w grobie. Z wyjątkiem grobów w Sakhra, wszystkie inne przykłady pochodzą z okresu predynastycznego, z obszaru współczesnego Pierwszego Sepetu oraz Sepetu Wschodniego.

  1. Rok 8973 kalendarza wspólnego.
  2. -527 rok kalendarza wspólnego.