Kotlina Zongepajcka

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kotlina Zongepajcka (zon. Żongĕpaizaiz Zasĕkhu, ogm. Vaçhatôcasäŝŝ "Kotlina Północna", ppd. Varkaafbaaþe "Kotlina jezior") - niewielki region w Gammaji znajdujący się w masywie górnym.

Kotlina zongepajcka i główne miejsca geograficzne po zongepajcku:
Sagara - rzeka Sagara
Szongěön - rzeka Zongeon
Ðaxatsola - jezioro Dachatsola
Tarkowėwo Chasasla - Jezioro Targowskie
Etsiru - góry Etsyry
Iľižiz watasla - góry Ilijskie, Wielkie
Sinḱozoz - góry Synsiococ

Nazwa

Oryginalna nazwa kotliny w darkajskich pochodzi z wyrażenia barkafi watta "kotlina jezior". Pochodzi ona od dwóch głównych jezior w kotlinie, stanowiących centrum życia z wieloma ośrodkami miejskimi takimi jak Targów (zon. Tarkowė [ˈtʌrgowi], ppd. Tarkowe [ˈtarkɔwə]) czy Wadzieslac (zon. Wadḱėslaz [ˈwʌdçislʌt͡s], ppd. Dersowe [ˈdɘrsɔwə]). Odziedziczyły ją zarówno prapółnocnodarkajski (Varkaafbaaþe) jak i prapołudniowodarkajski (Barkevatja lub Barkefevatja).

Z kolei zongepajcka nazwa ma pochodzenie oczywiste i oznacza "Kotlina Zongepajczyków". Tą nazwę odziedziczyło wiele potomków, m.in. w ołłuchu Żongäfêzêz Zasätu.

Południowozongepajckie znają kotlinę jako "kotlina północna" - Vaçhatôcasäŝŝ i odnosi się do lokacji kotliny względem onigammajczyków - jest na północ. Część języków Gammomezopotamii przekalkowała tą nazwę na swoje języki.

Inne języki zapożyczają nazwe z darkajskich lub zongepajckich kotlinowych bezpośrednio lub przez kalki.

Historia

Prehistoria

Kotlina Zongepajcka jest zamieszkana od dawna, przez kilka kultur. Kultura Dachatsolska, uważana za najstarszą poświadczoną z archeologii, była w kotlinie od dawna i pierwotnie obejmowała prawdopodobnie cały obszar. Jednak później na północ od wschodnich Etsyr znaleźli się także Pradarkajowie, którzy pozostaną tu bardzo długo, chociaż ich obszar też z czasem został zmniejszony.

Uważa się, że najgęściej zaludniony był obszar wzdłuż rzeki Sagary, a najmniej puszcza na południe od Zongeonu.

Okres wielkich migarcyj

Przed 0 AG/PG musiało dojść do wtargnięcia na północ kotliny gammajskich plemion Zongepajskich i Indońskich, co wyparło kulturę Dachatsolską nieco na południe. Jednak do ok. 300 PG nie wpłynęło to na resztę kotliny, gdyż to właśnie wtedy przybyły kolejne plemiona gammajskie - Niamowie i Naumowie. O ile Naumowie prawdopodobnie obeszli lub przeszli przez kotlinę dalej na południę, tak Niamowie pozostali na północy i spowodowało to wielką wędrówkę ludów.

Kultura Dachatsolska prawdopodobnie niemal całkowicie zanikła prócz południowo-zachodniej puszczy, w której przetrwali przez rzadkie zaludnienie. Ich tereny przejęli na zachodzie Indończycy oraz na wschodzie Niamowie, którzy wyparli także Zongepajczyków. Ci natomiast weszli na obszar Darkajski, zmniejszając ich obszar mniej więcej do połowy wcześniejszego w kotlinie. Ok. 650 PG ponadto przekroczyli Zongeon i zajęli puszczę, prowadząc z czasem do asymilacji reszty kultury Dachatsolskiej. O jej obecności świadczy fakt, że w zachodniozongepajckich istnieje więcej słów zapożyczonych z prawdopodobnego substratu nie będącym darkajskim.

Ostatecznie dominacje w Kotlinie zdobyli Zongepajczycy, którzy opanowali resztę obszaru Darkajskiego i Indońskiego, ale nie Niamskiego, jednak ich asymilacja była bardzo powolna ze względu na zdobytą organizację, a Indończycy prawdopodobnie też mogli emigrować poza kotlinę.