Królestwo Zimki

Z Conlanger
(Przekierowano z Republika Zimki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zimiſko Vladiſtvje
Królestwo Zimki
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{motto}}}
{{{lokalizacja}}}
Język urzędowy: zimny
Języki używane: {{{języki używane}}}
Stolica Studina
Ustrój monarchia
Królowa Śniegu
(Snǝżina Vladyni)
Jevraſja I
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność {{{rok}}}
- całkowita

{{{ludność całkowita}}}
Waluta Czylęź (Ċilęzi) (CZI)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji Panslawia
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}


        Królestwo Zimki (zim. Zimiſko Vladiſtvje), Zimka - państwo słowiańskie należące do Unii Krajów Słowiańskich. Graniczy z Wenedą na południu, Prusenią na północnym zachodzie, Selewią na północy i Namszą na wschodzie.

Nazwa

Sąsiednie plemiona nazywały tereny dzisiejszej Zimki "krajem wiecznej zimy". Państwo zajmuje większość najwyższych terenów na kontynencie. Miejscowa ludność raczej określała się mianem "górali", ale w chwili przyjęcia chrześcijaństwa z nieznanych powodów zaprzestano używania tego określenia, a zaczęto mówić o "Ludziach zimy". Stąd późniejsza nazwa państwa.

Ustrój

        Zimka jest monarchią absolutną rządzoną despotycznie przez Królową Śniegu, co określa się oficjalnie słowami Inovlaſti Vodima Snǝżinoį Vladynjeį. Rezyduje ona w lodowym pałacu, z którego podróżuje niedźwiedzim zaprzęgiem.

Geografia

        Kraj położony w górach, o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Wewnątrz kraju góry bardzo wysokie, niektóre wyżyny mają ponad 5 000 m n.p.m.; granice państwa ukształtowały się wraz z dwoma łańcuchami górskimi, wyższym wschodnim, i niższym zachodnim. Pomiędzy nimi znajdują się łąki i lasy, głównie świerkowe. Państwo jest klimatycznie odizolowane; ze względu na wielką odległość od oceanów i dużą średnią wysokość średnia roczna temperatura utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, w zależności od miejsca od +14°C do +2°C. Lato trwa de facto półtora miesiąca (od ok. 15 czerwca do 1 sierpnia) i na terenach niższych temperatura może sięgnąć wtedy nawet +40°C. Zima trwa od października do maja. W lutym średnia temperatura wynosi -34°C. W wyższych partiach gór temperatura cały rok jest ujemna i może dochodzić nawet do -80°C. O niebezpieczeństwie gór powstało bardzo wiele legend.