Rodzka

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludestvo Rodzke
Republika Rodzka
Flaga Rodzki Godło Rodzki
Flaga (Godło)
Motto: ?
Republika Rodzka na mapie
Język(i) urzędowy(e) rodzki
Stolica Wartysława (Värtislava)
Największe miasto
Ustrój
- Prezydent
- Szef rządu
republika parlamentarna
- Völdimir Kistövenesku
- Ingar Olövin
Powierzchnia
 - całkowita
 - woda (%)

107 358 km²
3,12%
Populacja
 - 2010
 - gęstość zal.

8 537 110
79,52 os./km²
Waluta 1 grosz = 100 setnych (RDN)
Strefa czasowa
 - lato
UTC?
UTC?
Strefa czasowa
 - lato
{{{scz1}}}
UTC{{{scz2}}}
Obalenie monarchii
Przyłączenie do Panslawii
- 1987
- 2005
Hymn Marsz Kalinowskiego (Pochåd Kälinåveska)
Kod ISO RD
Nr kierunkowy +
Etnonim
 - polski
 - lokalny
 
rodzanin (l. mn. rodzanie)
rodzku


Rodzka – państwo leżące w północnej Jaruzji. Graniczy od północy ze Swealandem oraz Keralią, od wschodu ze Słowską oraz od południa ze Szlawskiem; na zachodzie położona jest nad Morzem Białym. Rodzka jest członkiem Unii Krajów Słowiańskich.

Etymologia nazwy

Nazwa kraju wywodzi się najprawdopodobniej od staronordyckiego słowa roðr (w złożeniach roþs-), i związana jest z germańską elitą rządzącą krajem we wczesnym średniowieczu, od której wywodzi się prawdopodobnie pierwsza rządząca Rodzką dynastia Borzymirowiców (mimo że ze względu na brak źródeł pisanych ze wczesnego okresu jej rządów, brak jest na to jednoznacznych dowodów – pierwszy zaświadczony książę rodzki, Bolesław I wydaje się być już całkowicie zeslawizowany).

Demografia

Skład etniczny ludności Republiki Rodzkiej to: Rodzanie (92,1%), Swearowie (7,5%), Keralczycy, Słowowie, Szlawianie i inni (razem 0,4%).

90,7% ludności Rodzki deklaruje przynależność do Kościoła Ewangelickiego, jednak w praktyce z rzeczywistym podążaniem za naukami protestanckimi bywa różnie – szacuje się, że ~47% wiernych protestanckich jest w rzeczywistości deistami, zaś 23% ludności wierzy w reinkarnację. Pozostałe wyznania to: katolicyzm (3,9%), prawosławie (0,6%), ateizm i agnostycyzm (4,6%) oraz inne.