Szablon:Dziesięć Cudów Tangii

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Numer Nazwa polska
Nazwa ayu
Położenie Typ Opis
1 Świątynia Naratajska
ΝΑΡΑΤΑΙ ΤΕΝΕ
Miasto Naratai Podwodny kompleks świątynny Centralna świątynia wiary karajskiej. Rozległy kompleks świątynny położony płytko pod powierzchnią wody, zbudowany całkowicie pod wodą z betonu i z grubego, zbrojonego szkła. Po podtopieniach, pomiędzy komorami świątyni umieszczono potężne włazy, blokujące możliwość zalania pozostałych części w momencie przerwania szklanych osłon jednej z nich. W środku znajdują się liczne zdobienia ze szkła, mistrzostwo metaloplastyki szlachetnej i zdobnictwa z kamieni szlachetnych, biblioteka, miejsca medytacji oraz konsultacji.
2 Obserwatorium Tauriana
ΤΑΥΡΙΑΝ ΤΑ'Ο
Kun Atla Obserwatorium stratosferyczne Stratosferyczne obserwatorium położone w skrajnie wysokich górach Kun Atla na wysokości 11900 m n.p.m., daleko w strefie śmierci. Obserwatorium jest całkowicie uszczelnione, włącznie ze śluzą prowadzącą na zewnątrz. Do obserwatorium po łagodnym zboczu góry, pod skałą, prowadzi wyciąg sam w sobie stanowiący cud inżynierii, wraz z siecią rur tłoczących powietrze i ciepło. Obserwatorium wyposażone jest w dwa teleskopy, niutonowski, zenitalny astronomiczny o średnicy zwierciadła dwa metry i wojskowy katadrioptryczny o konstrukcji Ritchey–Chrétiena skierowany ku sąsiadom na północy i wschodzie.

Wybudowane przez cesarza Tauriana ponad sto lat wcześniej z uwagi na pragnienie zaistnienia w historii. Utopiony we krwi całych tysięcy robotników projekt zbudowano w oparciu o przymus, heroizm i metodę prób i błędów. Wielokrotnie modernizowany, uważany za szczyt osiągnięć Tangijczyków i historyczne osiągnięcie na skalę świata. W obserwatorium pracuje jeden z pięciu silników parowych na wyspie.

3 Takatoa
ΤΑΚΑΤΟΑ, Τ.Κ.Τ.
Morza i oceany Flota państwowa Potężna flota państwowa Tangii oparta o setki okrętów, starych i nowych. Choć wiele z nich nie doczekało się jeszcze broni palnej (armaty) innej niż moździerze, to sama liczba statków i marynarzy na nich służących stanowi potęgę. Takatoa jest znana ze swojej widowiskowości poprzez wykorzystywanie luminescencyjnych farb, gdzie po zmroku często są dawane pokazy miliona świateł.
4 Katakumby Marajskie
ΜΑΡΑΟ ΜΕΛΕ
Pustynia Marajska Podziemny labirynt grobowców Ruiny pod pustynią marajską pozostawione przez cywilizację wyprzedzającą współczesnych Tangijczyków o co najmniej milenium. Mimo prymitywizmu dekoracji grobowców, zachowały się nierozszyfrowane do tej pory inskrypcje i malowidła, rzeźby.
5 Ogród Górski w Kun Atla
ΜΗΡΑ ΤΕΑ ΕΟΝ ΚΥΝ ΑΤΛΑ
Kun Atla Wzgórze w całości przemienione w ogród Święta góra Kunatlyjczyków. Około dwieście lat temu wypędzono stamtąd mieszkańców i ogłoszono, że uczyni się z niej rezerwat i park. Miasto Kun Atla zarządza projektem wzgórza przez specjalne ministerstwo, przez co cała lokalizacja została zmieniona w znacznej wielkości ogród miejski o kilku strefach, co ma przedstawiać tak różne sceny z historii kraju, jak i różnorodność klimatyczną wyspy.
6 Najwyższy Uniwersytet Tamarua
ΤΑΥΤΑΜΑ ΤΑΜΑΡΥΑ
Orumilo Pałac uniwersytecki Największy i najstarszy z uniwersytetów na Tangii. Jest to elegancki pałac gruntownie odrestaurowany w ciągu ostatniej dekady, do której uczęszczają studenci chcący pobierać nauki czasami z zaskakujących części świata. Uniwersytet stanowi przede wszystkim forum debat akademickich i politycznych, służy medycyjnie, wsparciu gospodarki, szkoli mędrców.
7 Talanga
ΤΑΛΑΝΓΑ
Hatlangao Olbrzymi zegar słoneczny Dziesięciometrowe hemisferium wydrążone w stuletnim kraterze pometeorytowym na pustyni, otoczone kompleksem Świątyni Wytrwałości i Mądrości.
8 Pałac Temeteu
ΤΕΜΕΤΕΥ ΧΑΤΟ
Reitika Pałac królów Pałac lokalnych królów, którzy w przeszłości dorabiali się olbrzymich fortun na kolonizacji innych części świata i sprzedaż złota i przypraw do innych krajów. Za te środki wybudowano pałac lazurowej barwy, pomalowany w mistycznych wzorach tangijskimi farbami luminescencyjnymi, zawierający kaplicę, jadalnie, sypialnie, liczne sale przyjęć. W tym pałacu często organizowano spotkania wszystkich przywódców Tangii.
9 Pięć Mędrców
KAN OMHTLALE
Tounarao Pięć gigantycznych pomników Ogromne pomniki poświęcone tzw. pięciu mędrcom, z których każdy skłaniał do zgłębiania innych aspektów życia i sposobu bycia: prostota, posłuszeństwo, wytrwałość, dobroć i umiejętność dostosowania się.
10 Forteca w Tau Atla
ΤΑΥ ΑΤΛΑ ΡΕΑΡΑΙ
Pustynia Takangaryjska Schron i bunkier biblioteczny, muzeum narodowe i imperialne Znacznej wielkości chroniony kompleks mający służyć przede wszystkim ochronie dóbr, wiedzy, historii i kultury tangijskiej. Jest to w zasadzie niezależny od władców Tangii obiekt o własnym prawie, walucie i armii, wspierany przez samą Tangię, którego jedynym celem jest ochrona wiedzy, nawet pomimo dyskrecji. W efekcie jest to zbiór rękopisów i drukowanych książek znacznie większy niż nawet ten z biblioteki Tamarua. Oprócz tego, jest to też skarbiec łupów wojennych, darów i innych cennych przedmiotów.