Świątynia Naratajska

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ Czytasz artykuł z serii Tangia. | Język ayu (pisma) · Karaizm · Tangijczycy · Dziesięć Cudów Tangii · Gospodarka i demografia Tangii · Tangijska Sieć Świetlna · Wojskowość Tangii (Takatoa · Aranu) · ET
ⲈⲘⲈⲨ ⲘⲀⲦⲨⲀ
Ⲩ ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ
Dziesięć Cudów Tangii | Świątynia Naratajska · Obserwatorium Tauriana · Takatoa · Katakumby Marajskie · Ogród Górski w Kun Atla · Najwyższy Uniwersytet Tamarua · Talanga · Pałac Temeteu
Pięć Mędrców · Forteca w Tau Atla | Państwo Tangia

        Świątynia Naratajska (ayu "Ναραται Τενε" Naratai tene ['naɾatai 'tɛnɛ]), właśc. Podwodna Oceaniczna Świątynia Stołeczna Karai w Naratai (ayu "Αραλ-γιοα Ιυι Χαρακαχιτα Τενε υ Καραι έον Ναραται" Aral-yoa Iwi Harakahita tene i Karai eon Naratai ['araɫ 'jɔa 'iɥi 'ɦaraka'hita 'tɛnɛ‿j 'kaɾai 'ɛɔn 'naɾatai]) - kompleks świątynny zbudowany po raz pierwszy w roku 1512 ET w zatoce oceanicznej 5 kilometrów na północ od stolicy Królestwa Naratajskiego Naratai. Konstrukcja podwodna, poświęcona w całości wodzie i aspektom religii karaistycznej, współcześnie składająca się z dużego budynku z kopułą z czubkiem wystającą ponad wodę, trzech wnęk stanowiących odrębne budynki, jednego większego przeszklonego budynku oraz schodów prowadzących z plaży. Konstrukcja sześciokrotnie była niszczona przez tsunami, trzy razy się zawaliła (dwukrotnie przez napór ciśnienia, raz przez rdzewienie filarów), za każdym razem odbudowywana i modernizowana. Jest jednym z Dziesięciu Cudów Tangii. Z uwagi na wrażliwy charakter, nie jest główną świątynią karaizmu de iure, tym jest pałac cesarski, ale jest nią dla wielu ludzi.

Budowa

Podczas budowy całą zatoczkę zamknięto tamą, a woda była odparowana. Usunięto sól, zwieziono czysty piasek z Pustyni Marajskiej. Zbudowano pierwszy kompleks, na kształt taki jak obecnie, który jest szóstą wersją. Budynek o szerokiej podstawie placu z ogromną murowaną kopułą wzmacnianą stalą od środka z kilkoma filarami. 5% kopuły obecnie wystaje ponad powierzchnię morza, na jej szczycie znajduje się wysoki, krzywy szpikulec. Trzy budynki poboczne są całkowicie poświęcone kapłanom i mnichom i ich sprawom. Budynek przedni jest dzielony od głównego wąskim przejściem i od góry jest przeszklony, co daje widok na powierzchnię oceanu od spodu i pływające naokoło ryby i rafę koralową. Budynek nurkowie pokryli uszczelniającymi materiałami, a obecnie w razie zagrożenia tsunami ostrzeżenie przekazywane jest rangfenicznie z okrętów lub pobliskich wysp i zamykana jest tama, okna są obudowywane drewnem.

Galeria

TANGIA - Τανγυα
Tangia.png

Tangia jest jednym z państw Kyonu, położonym na wyspie o tej samej nazwie blisko na zachód od jedynego kontynentu. Tangia jest potęgą morską i handlową o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego.

        Wybierz jeden z interesujących tematów.

Tangia | Język ayu | Gospodarka i Demografia | Tangijczycy | Religia karai | Armia i flota


Dziesięć Cudów Tangii:

  1. Świątynia Naratajska
  2. Obserwatorium Tauriana
  3. Takatoa
  4. Katakumby Marajskie
  5. Ogród Górski w Kun Atla
  6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
  7. Talanga
  8. Pałac Temeteu
  9. Pięć Mędrców
  10. Forteca w Tau Atla

Geografia:

Miejscowości:


LykaonTangia.jpg
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ

Przypisy