Wierzenia Odprysku

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zodiak Woko

Obejmuje dwanaście znaków nazwanych od prawdziwych (np. smok, mrówka) i fikcyjnych (np. świnia, pies, behemot) zwierząt, przy czym nazwa jednego znaku może różnić się w zależności od regionu. Znak zodiaku zmienia się co rok, w dniu Nowego Roku Zodiakalnego (pierwszy piąty dzień tygodnia dziewiątego miesiąca, tj. pierwszy czwartek września). Za najważniejszy znak uważany jest znak Sroki; jedynie wyznawcy seumuchstwa za najważniejszy przyjmują znak Psa (zwany przez nich znakiem Otłoja). Lista znaków:

Przedstawienie znaków zodiaku.
  1. Gąsienica (Stonoga, Pełzak)
  2. Pisklę (Pierzak)
  3. Mrówka
  4. Dżdżownica
  5. Sroka
  6. Świnia
  7. Węgorz (Wij)
  8. Flądra
  9. Smok
  10. Pies (Otłoj)
  11. Foka
  12. Behemot (Stąpacz)

Tradycyjne mity Pokosty i Gluristy

Są dość zróżnicowane, choć mają pewne cechy wspólne. Różnicują stworzenia i wykraczenia.

Wszystkokracząca Sroka

Wszystkokracząca Sroka (tar. БіелКракаі КажԋКракаіе, hiu. Тзудоучрачеіт Крака, kra. Qraqirruqåsi Bëalqi Qraqa, gaż. Балқикрак) - mityczna wykraczycielka świata Odprysku. Jej Krakanie jest odwieczną, najbardziej pierwotną i podstawą siłą twórczą, esencją, źródłem, przyczyną i zmysłem istnienia. W Pokoście czasem oddaje się jej cześć, w Gluriście nie.

Trzy żółwie

Pierwszymi tworami wykrakanymi przez Wszystkokraczącą Srokę były trzy żółwie - duży, średni i mały. Na ich skorupach utrzymują się trzy nieba, trzy oceany i trzy lądy. Duży ląd to ląd zachodni (darowany potem ludziom), średni to wschodni (trafił do chamów), a mały to środkowy (później trafił do stolemów).

Późniejsze wykraczenia

Do tej sfery należą wszystkie formy życia wykrakane przez Wszystkokraczącą Srokę - gwiazdy, rośliny, grzyby, zwierzęta, ptaki i ryby. Ostatnimi wykraczeniami były boginie.

Boginie

Boginie, prasiły, siedem matek (tar. Дырра, Шу те Ыбыа, hiu. соітзіут, наіс патар, kra. tëgëir, seple ptatrir, gaż. сўдав, дъ̌лӗ дара) - mityczne istoty wykrakane przez Wszystkokraczącą Srokę. Jest ich siedem. Każda z nich reprezentuje jedną ze sfer świata - wodę, ląd, niebo, światło, słowo, śmierć i nieład. Zostały wykrakane jako ostatnie spośród wykraczeń. Stworzyły ludzi, stolemy oraz chamów, następnie zaś udały się do swych domen. W Gluriście oddaje się im cześć, w Pokoście nie.

Ludzie

Ludzie - mieszkańcy Odprysku, wedle mitów stworzeni przez boginie. Są mniejsi od chamów i stolemów. Reprezentują pracę i życie. Ich stworzenie nastąpiło wcześniej, niż stworzenie stolema i chama. Po odejściu bogiń zajęli zachodni ląd (Ląd Ludzi), na którym mieszkali też potężniejsze od nich chamy i stolemy. Nie mieli wstępu na pozostałe lądy. Do dziś żyją na Lądzie Ludzi, który jest ostatnim z lądów (w rzeczywistości ludzie zamieszkują trzy kontynenty). Ich zwierzętami są koty i niedźwiedzie.

Stolemy

Stolemy (tar. Стулемма, hiu. стөлєімар, kra. stolemir, gaż. ҫтулев) - jedne z mitycznych istot stworzonych przez boginie. Są większe od chamów i ludzi. Reprezentują siły natury lub są ich strażnikami, władają żywiołami oraz magią. Ich stworzenie nastąpiło później, niż stworzenie człowieka, a wcześniej, niż stworzenie chama. Po odejściu bogiń zajęły środkowy ląd (Ląd Stolemów), którego strzegły przed ludźmi i chamami, ale mieszkały też na pozostałych lądach; były natenczas najpotężniejszymi istotami na świecie. Wedle niektórych wierzeń (Tarykania, Karia) stolemy odeszły, gdy topiący się Ląd Chamów pociągnął za sobą ich ląd; inne podania (Dolina Honkisz, Zatoka Brezji) twierdzą, że po zatopieniu ich lądu przemieniły się w smoki i odleciały na zachód; trzecia wersja (Półwysep Hiundajski, Glurista) zakłada, że część z nich przetrwała na lądzie ludzi i cały czas ma wpływ na siły natury; istnieją też podania, wedle których ich ląd nie został zatopiony i wciąż zajmuje swoje dawne miejsce bądź też przesunął się jeszcze dalej na wschód. W Gluriście oddawana jest im cześć, w Pokoście nie. Ich zwierzętami są konie i smoki lub lwy (w zależności od regionu wierzeń).

Chamy

Chamy (tar. Хамма, hiu. чаумер, kra. qëaumir, gaż. хъмъв) - jedne z mitycznych istot stworzonych przez boginie. Są mniejsze od stolemów, ale większe od ludzi. Reprezentują równowagę wszystkich pozostałych sił i dbają o nią, zapewniając światu stały pokój. Ich stworzenie nastąpiło później, niż stworzenie człowieka i stolema. Po odejściu bogiń zajęły wschodni ląd (Ląd Chamów), którego strzegły przed ludźmi, choć same zamieszkiwały też Ląd Ludzi. Nie miały wstępu na Ląd Stolemów. Chamy okazały się niewypałem w boskim planie stworzenia - chciały być potężniejsze od stolemów, unosiły się pychą, uciskały i okradały ludzi. W końcu ich ląd uległ zatopieniu, co było konsekwencją - w zależności od podania - pychy i buty samych chamów, bądź też gniewu ludzi, bogiń, stolemów lub wszystkich tych trzech grup na raz. Zatopienie Lądu Chamów wywołało falę, która zatopiła też Ląd Stolemów. Wierzy się, że niedobitki chamów wciąż żyją między ludźmi. Ich zwierzętami są psy i świnie.

Bogowie

Bogowie, praosiłkowie - jedne z mitycznych istot stworzonych przez boginie. Mieli dotrzymywać towarzystwa siedmiu matkom; są im niemal równi mocą, choć zajmują się mniejszymi i bardziej przyziemnymi domenami, np. ogniem, wojną, pieniądzem. Ich stworzenie nastąpiło po stworzeniu ludzi, stolemów i chamów. Pojawiają się tylko w wierzeniach Gluristy, gdzie oddaje im się cześć. Jednym z nich był bóg Wachi.

Ciampoki

Ciampoki - mityczne istoty powołane do życia przez chamy, chcące udowodnić swoją wyższość stolemom. Są mniejsze od stolemów, chamów, ludzi i ciompaków. Reprezentują gnuśność, złośliwość i lenistwo. Pojawiają się tylko w wierzeniach Gluristy. Kryją się przed ludźmi. Ich zwierzętami są muchy i pająki.

Ciompaki

Ciompaki - mityczne istoty powołane do życia przez stolemy, jako odpowiedź na stworzenie ciampoków. Są mniejsze od stolemów, chamów i ludzi, a większe od ciampoków. Reprezentują lękliwość, ale też talent. Pojawiają się tylko w wierzeniach Gluristy. Kryją się przed ludźmi. Ich zwierzętami są szczury i wiewiórki.

Seumucha