Autor Wątek: Jak dogadać się na Litwie?  (Przeczytany 353 razy)

Offline Draco332

• Człowiek
Jak dogadać się na Litwie?
« dnia: Październik 10, 2019, 16:59:36 »
Dzień dobry społeczności forum, ja tu z taką sprawą. Prawdopodobnie za rok pojadę sobie na Litwę, a ściślej do Wilna. Czy wystarczy mi jako tako znajomość angielskiego oraz nieco rosyjskiego? Obiło mi się o uszy, że ludzie tam nie lubią mówić po polsku, choć niektórzy polski znają, ale nie wiem, ile w tym prawdy. Po pobycie w Wilnie mamy zamiar również zawitać w północnej Białorusi. Tu pytanie takie samo. Ktoś też mi powiedział, że tam mówi się bardziej "slangiem", mieszanką rosyjskiego i białoruskiego. Znów nie wiem, jak to jest. Ktoś może był, wie?

Nie mam pojęcia, czy umieściłem w dobrym temacie, jeśli nie, to wybaczcie  :P

Online Achernar296

Odp: Jak dogadać się na Litwie?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2019, 22:53:02 »
Z porozumiewaniem się po angielsku/rosyjsku w Wilnie/na Litwie nie ma problemów. Młodzi ludzie znają angielski, z rosyjskim już bywa różnie. Starsi (powyżej 50-60) mówią raczej po rosyjsku.
Jeśli chodzi o samą znajomość polskiego, to zdarza się, przeważnie w centrum miasta, w restauracjach, ale nie jest pospolita. Samej niechęci do mówienia po polsku czy ogólniej - Polaków się w Wilnie nie odczuwa. Na Litwie zdarzyła mi się tylko jedna sytuacja, w której kelnerka słysząc polszczyznę obróciła się na pięcie, zniknęła w kuchni i już się nie pojawiła (pod Kownem, gdzie pamięć o międzywojennych stosunkach Polski i Litwy jest chyba silniejsza). Mimo wszystko, to rzadkość i Litwini do Polaków z reguły odnoszą się życzliwie lub przynajmniej neutralnie. :)

W kwestii Białorusi niestety nie pomogę. :)

The following users thanked this post: Draco332