Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Kyon / Państwo Tangijskie, rok 9509
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Canis dnia Dzisiaj o 20:43:45 »
Państwo Tangijskie


Wstęp
Odchodząc z Discorda, gdzie byłem dość niezadowolony i narobiłem bałaganu, postanowiłem w jakiś tam sposób jednak przydać się całej społeczności. Zrobiłem to poprzez najlepszy znany mi sposób, czyli po prostu korzystając z serwisu w celu do którego został stworzony, czyli języko- i światotwórstwa. Projekt Tangia jest całkowicie ZAKOŃCZONY. Co prawda pewnie będę dłubał jeszcze jakieś jego aspekty, ale już nikomu niczego nie obiecuję, nastawiam się na zamknięcie tematu Tangii na dobre, i chciałbym przejść do następnego projektu. Zdobyłem olbrzymie doświadczenie pracując nad tym.

Projekt tangijski roku 9509 oparłem na kilku nowych założeniach:
 • Kanoniczny materiał tylko na Wiki.
 • Żadnych czerwonych linków - w całym projekcie!
 • Wykorzystanie Excela do podstawowych kalkulacji demograficznych, ekonomicznych i klimatycznych, prostych symulacji
 • Szerokie opisanie tematu: religia, mierzenie czasu, kynografia i dane przyrodnicze takie jak klimat i ukształtowanie terenu, fauna i flora, system miar, gospodarka z podziałem na sektory, instrumenty finansowe, formy podmiotów prawnych, podatki, prawa obywateli, import/export, demografia, mniejszości narodowe, kultura, komunikacja, siły zbrojne, nauka i odkrycia.
 • Stosowanie nowatorskich szablonów na Wiki.
 • Wszystko ma na celu stworzenie "pokazowego" artykułu, czyli pewnego ideału.
Na ile mi się to udało osiągnąć, ocenę pozostawiam wam. Tangia jest w pierwszej dziesiątce najdłuższych artykułów na Wiki, mam też nadzieję, że uznacie również, że idzie za tym jakość.

Tangia w 9509 roku
Rok wspólny to 8973. Akcja dzieje się 536 lat kyońskich po wydarzeniach opisywanych przez wszystkich na tym forum. Tangia podąża ścieżką imperiów morskich i staje się potęgą morską, inkorporuje kazimierzową Buanię, zakłada pierwszą naprawdę odległą kolonię w Atirai. W samym kraju, stosunkowo niedawno dochodzi do przewrotu, sekta karaistyczna Yul-Yoa prowadzona przez cesarza odbiera realną władzę Radzie Państwa i zamienia cały kraj w teokratyczną monarchię absolutną.

Odmierzanie czasu
Zadanie stworzenia kalendarza tangijskiego mnie przerosło, nawet mimo faktu, że Tangia leży na równiku. Zamiast tego stosuję skróty: ET, EK i EZ. ET oznacza Erę Tangijską, gdzie 1 rok jest sprzężony z 1 rokiem kyońskim, czyli EK, ale rok 0 leży gdzie indziej, w przypadku ET rok zero to moment założenia cesarstwa. Oznacza to, że rok 9509 EK to rok 2598 ET. Z kolei EZ to Era Ziemska, a więc nasze lata.

Spoiler
[close]

Jak ustaliliście, rok na Kyonie trwa 136,35 ziemskich dni, a dzień 43,5 godziny. Rok jest więc krótszy, ale dzień dłuższy. Odkryłem, że dobę można podzielićn a 29 godzin trwających 90 minut ziemskich (półtorej godziny), co znacznie uprościło dalsze obliczenia. Pory dnia to (hz - godzina ziemska, 60 minut):
 • Ho'um (noc): 28:00 - 5:89, średnia temperatura (Naratai) 22°C, czas trwania 10,5 hz;
 • Yao (poranek): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 18°C, czas trwania 10,5 hz;
 • Rami (dzień): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 13,5 hz;
 • Malu (wieczór): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 9 hz.
Przeciętny Tangijczyk śpi stosunkowo długo, przez 8 osiem godzin tangijskich (12 ziemskich) w nocy, zazwyczaj w godzinach od północy do 8 rano, a następnie zasypia znowu w godzinach upalnych, w godzinach od 15 w południe do 23 wieczorem, o zachodzie słońca. Następnie czas aktywności przypada na noc, pod warunkiem, że jest dostępna dostateczna ilość światła.

Podział administracyjny
Spoiler
[close]
Kraj dzieli się na pięć nadregionów:
Głębszy podział byłby następujący:

Ciekawostki
Żeby nie przynudzać, przedstawię największe ciekawostki.
Rangfen - Tangijska Sieć Świetlna
Tangijska Sieć Świetlna, czyli rangfen, to unikat powstały dzięki sprzyjającemu ukształtowaniu terenu. Ogniska są umieszczane w dużych odblaskowych pudłach z lustrami po wewnętrznej stronie, gdzie promień światła jest blokowany lub przepuszczany za pomocą mechanicznych żaluzji. Za pomocą kodu podobnego do alfabetu Morse'a, Tangia błyskawicznie przekazuje wiadomości na ogromne odległości, jeżeli tylko sprzyja temu pogoda i stabilność społeczna. Osoba pracująca nad tym nazywana jest rangfenistą. Rangfeniści pracują w obserwatoriach górskich, na znacznych wysokościach.
Dziesięć Cudów Tangii
Jest to dziesięć zabytków lub osiągnięć cywilizacyjnych, które są powodem do dumy Tangijczyków. Wymieniamy w 9509 następujące:
Gospodarka i demografia Tangii
Znajdziecie tu bardzo bogaty system wewnętrznej gospodarki, operujący 19 różnymi walutami. Podstawową jednostką monetarną jest aotai, moneta ze złota ważąca 7,78 gramów. Dowiecie się, że Tangia (bez Buanii) liczy sobie 29 843 922 osoby, z czego 18 023 908 znajduje się w optymalnym wieku produkcyjnym, jest to 8 576 069 mężczyzn i 9 447 840 kobiet. Z tej liczby, 4,5% mężczyzn i 7,8% uznaje się za chorych, kalekich, niepełnosprawnych, ale też np. należących do arystokracji, i z innych powodów niezdolnych do pracy. Pozostawia to 7 281 266 mężczyzn i 7 094 841 kobiet zdolnych do pracy. W armii w przeważającej większości pracują mężczyźni. Ciekawe są statystyki armii:
 • 775 728 osób służy we marynarce wojennej,
 • 836 969 osób służy w armii lądowej,
 • 20 414 osób służy w siatce wywiadowczej,
 • 183 725 osób służy w obserwatoriach i służy jako rangfeniści,
 • 224 553 osoby służą w szpitalnictwie militarnym i świadczy elitarne usługi medyczne dla ludności cywilnej.
Wydobywa się metale szlachetne, choć złota jest ostry niedobór, także srebro, platynę, tytan, a poza tym kwitnie przetwórstwo i konserwacja żywności, hutnictwo, metalurgia, budownictwo, tartaki, przemysł stoczniowy, papier i atrament, szkło i optyka (Tangia jest zwana "krajem szkła"), przemysł tekstylny, chemiczny i zbrojeniowy.

Eksport:
 • Papier
 • Szkło, produkty szklane
 • Mapy
 • Perły i biżuteria perłowa
 • Muszle i ozdoby z muszli
 • Całe okręty i części okrętowe
 • Kauczuk
 • Tytoń
 • Banany
 • Heban tangijski
 • Rudy żelaza

Import:
 • Żywność
 • Mahoń
 • Cedr
 • Medykamenty i utensylia aptekarskie
 • Złoto
 • Dywany ajdyniriańskie

Wyżywienie
Podstawą wyżywienia jest ziemniaczek yam, a także sam ziemniak, pomidor, pszenica i kokos. Uprawiane są na masową skalę kauczuk i tytoń oraz drewno okrętowe, głównie mahoń. Proces wulkanizacji kauczuku został odkryty znacznie wcześniej niż na Ziemi, zatem znana jest guma. Wykorzystywana jest wężach i jako obicie podeszw butów.

Tangijczycy żywią się głównie rybami, poławiają głównie dorsze i tuńczyki, zbierają małże i krewetki. Wyprawy południowe przynoszą łup z wielorybnictwa: poluje się na delfiny, płetwale karłowate, sejwale i bazylozaury, a nawet na kaszaloty i humbaki.

Zwierzęciem narodowym jest orka. Na lądzie, najczęściej wymienia się gliptodona.
Stosowanie niewolnictwa
Tangia stosuje niewolnictwo; Tangijczyk nigdy nie może być niewolnikiem. Niewolnicy są najczęściej z podbijanych krajów albo zakupieni. Stanowią 3,7% całej populacji, głównie są to potomkowie schwytanych do niewoli lub zakupionych w latach poprzednich.
Stulecia później, Tangia będzie się wstydzić swojej przeszłości niewolniczej.
Język
Głównie używa się języka ayu i języka buańskiego.
Kontakty międzynarodowe
Oczywiście z Pinu, Sechtem i Buanią. Oprócz tego, przewiduję szersze kontakty handlowe z Neszami i Szurami, a także bardzo ścisłe z Dewią, poprzez Atirai.
Silne i słabe strony
Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj jak na swoje czasy (2598 ET czy 9509 EK to poziom cywilizacyjny spomiędzy 1650 - 1750 na Ziemi) wybitnie opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Położone w szerokościach okołorównikowych, nad morzem, jest bogate w drzewa, w tym w kauczuk, w Tangii znana i rozpowszechniona jest guma, stosowana m.in. w obuwiu, wężach na płyny i uszczelkach. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatoa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana. Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać. Szczyci się swoimi obserwatoriami oraz błyskawiczną komunikacją na znaczne odległości dzięki impulsom światła nadawanym pomiędzy górami, tzw. Tangijska Sieć Świetlna. Cywilizacyjnie, zachwalane jest Dziesięć Cudów Tangii, obiekty historyczne, osiągnięcia cywilizacyjne i instytucje, które budzą ponadprzeciętne uznanie na arenie międzynarodowej.

Jako słabości Tangii zazwyczaj podaje się przeludnienie, które w połączeniu z gorącym, wilgotnym klimatem jest przyczyną okresowo wybuchających, zbierających poważne żniwo epidemii, są niedobory żywności i medykamentów, a także drewna, które ogromna machina floty wojennej wykorzystuje do okrętów. Te materiały kraj musi importować. Klasyczne wady merkantylizmu z przesadnym przywiązaniem do złota oraz agresywna polityka handlowa oparta o blokady, embarga i monopole, a także po prostu o wyzysk, powodują niepokoje w koloniach. Kraj stosuje niewolnictwo i toleruje poligamię. Tangia stosuje łącznie ponad 10 różnych systemów walutowych, które osłabiają handel wewnętrzny i narażają państwo na obniżenie ścigalności podatków. Armia lądowa jest liczna i silna, ale niedostatecznie wyposażona i potrafi polec z bardzo dobrze wyposażonym, wyszkolonym krajem z wysokim morale. Izolacjonizm morski hamuje rozwój. Tangia też boryka się z klasycznym problemem młodych imperiów kolonialnych, wynikającym z nowego wyzwania jakim są ogromne odległości od kraju macierzystego i czas potrzebny na ich pokonanie.

Podsumowanie
Miałem sporo zabawy z pisaniem tych artykułów, szczególnie w długiej deszczowej zimie oraz teraz w okresie pandemii. Pozostawiam wam do oceny, zadawajcie pytania, bardzo proszę, komentujcie.
Z góry dziękuję.
2
Nauka natlangów / Odp: Język macedoński
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Úlfurinn dnia Dzisiaj o 19:17:43 »
Cytuj
Република Поранешни Османски Покраини Мореа и Солун
Naprawdę to było w podręczniku? :D

Nie, to sobie ja szurnąłem xD
Wiesz, mówiony macedoński to dosyć istotny aspekt języka, jakby nie patrzeć, dyglosja w macedońskim jest spora (to przy okazji pomysł na kolejną lekcję).
3
Inspiracje / Odp: XI Polska Sztafeta Językowa, NOWA EDYCJA - Conlangerski wieczorek poetycki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kazimierz dnia Dzisiaj o 15:31:07 »
To ja tylko powiem, że jednak z kv będę startował (znowu). Ale następny rzylej niech będzie gammajski!
4
Nauka natlangów / Odp: Język macedoński
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Towarzysz Mauzer dnia Dzisiaj o 09:16:30 »
Cytuj
Република Поранешни Османски Покраини Мореа и Солун
Naprawdę to było w podręczniku? :D
5
Nauka natlangów / Odp: Język macedoński
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Úlfurinn dnia Dzisiaj o 05:04:54 »
МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК
Лекција 12 -  Вежби, предмет на занимките, редот на реченица
Gramatyka: zaimki osobowe i konstrukcja z "da"

Zaimki osobowe - przypomnienie, tabela
Jak wcześniej to było opisywane, w języku macedońskim obowiązują dwa rodzaje dopełnienia. Dopełnienie pojedyncze (nieokreślone) i podwójne (określone). Ze względu na dużą wieloznaczność, znacznie częściej spotkamy się z dopełnieniem podwójnym, które precyzuje, do kogo/czego odwołuje się czasownik, np.:
Те гледам.
(Widzę cię.)

Те гледам тебе.
(Widzę cię.)


W powyższym przykładzie dopełnienie bliższe zostało określone poprzez zaznaczenie go zarówne przed, jak i po czasowniku. W przypadku kilku dopełnień, zastosowanie tego się rozszerza:
Мајката пржи риба на татко.
(Matka smaży rybę ojcu. Uwaga, wieloznaczność! Zdanie może także oznaczać "Matka smaży rybę ojca."


Мајката му пржи риба на таткото.
(W tym przykładzie nie ma już wieloznaczności. (jakaś) ryba jest smażona konkretnemu dopełnieniu dalszemu (ojcu). Warto zapamiętać, że celownik niewyrażone zaimkiem osobowym oznacza sie przez на.)


Zaimki przedstawia poniższa tabela:


Na koniec jeszcze ważna informacja co do szyku w języku macedońskim. O ile, pomimo braku przypadków, jest on całkowicie swobodny (dominujący SVO), a co do zasady pierwszeństwo w zdaniu ma to, co chcemy podkreślić (np. Човекот ја гледа телевизија. (zwrócenie uwagi na podmiot, najnaturalniejszy szyk zdania); Ја гледа човекот телевизијата. (zwrócenie uwagi na czynność, rzadko używany szyk); Телевизијата ја гледа човекот. (zwrócenie uwagi na podmiot, stosunkowo często używany szyk, zwłaszcza przy akcentowaniu dopełnienia dalszego)) , obowiązuje zasada stawiania klityk (zawsze!) przed czasownikiem w określonej kolejności:
1. negacja (не)
2. oznaczenia trybów (ќе, би, да, нека)
3. czasownik być do niektórych czasów złożonych (сум, си, сме, сте)
4. krótkie dopełnienia dalsze (ми, ти, му, ѝ, ни, ви, им)
5. krótkie dopełnienia bliższe (ме, те, го, ја, нѐ, ве, ги, се)

Wracając do zdania z smażeniem ryby (xDDDDD), przy zastosowaniu wszystkich klityk, jakie dotychczas przedstawiałem, zdanie wygląda następująco:
Мајката не ќе му ја пржи рибата на таткото.
1. O tej rybie piszę już kolejny raz, więc uznajmy ją za określoną
2. Oczywiście czegoś takiego jak не ќе nikt normalny nie używa (odwołuję do lekcji z czasem przyszłym) i zdanie powinno brzmieć Мајката нема да му ја пржи рибата на таткото.

Вежби

A. Uzupełnić według wzoru zdania z konstrukcją trybu łączącego (partykuła да).

0. Сакам да се преселам во нов стан. (сака, пресели, јас)
1. ___________________ стан. (размислува - rozmyślać, купи, ние)
2. ___________________ веднаш. (посакува, се всели - wprowadzić się, тие)
3. ___________________ сметки. (треба, плати, јас)
4. ___________________ автомобил. (планира, изнајми - wynająć, ние)
5. ___________________ таму. (не смее, оди, вие)
6. _____________ го ______ станот. (не сака, чисти, таа)
7. ___________________ кај нас на гости. (може, дојде, ти)
8. ___________________ книга за Скопје. (мора, купи, тој)


B. Uzupełnić zaimki krótkie:
го, ме, ја, нѐ, ги, им, ми, ни.
Podpowiedź: słowa, do których się zaimki odnoszą zostały pokreślone.

Денес ќе го одржиме состанокот (spotkanie) на Куќниот Cовет. Треба да ____ решиме
работите што останаа од минатиот пат. Прво, сакаме да ____ замолиме баба Мица да
 ____ храни своите мачки дома, а не во заеднички влез. Исто така, нам ____ се проблеми
двете кучиња на поетот Алексо. Човеков како да не знае дека ноќе сакаме да спиеме, па
 ____ дозволува на своите миленици (zwierzę domowe) да лаат (лае - szczekać) и да се бркаат (се брка - ganiać się) по цела ноќ. Треба да ____
смениме и стариот хидрофор, зашто на високите катови понекогаш нема вода. Станарите
од пониските катови не ____ разбираат нас што живееме погоре. Јас сакам да предложам (предложи - zaproponować)
да ставиме ограда околу детското игралиште, но никој не ____ слуша мене. Фирмата што
 ____ изнајми заедничкиот стан сѐ уште не ____ дава киријата (czynsz) за оваа година. Можам
да набројувам (набројува - wyliczyć) уште, ама комшиката Љубица ____ вика на кафе-муабет (rozmowa przy kawie). Сега и таа ќе
се жали мене, не ____ сака музиката на брат ми.


Przypominam o słownikach:
http://www.recnik.net.mk/ - słownik polsko-macedoński i macedońsko-polski, ma trochę luk, ale jest to jedyne tego typu źródło; wersja polsko-macedońska ogólnie jest lepiej dopracowana;
https://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Main_Page - angielski wikisłownik;
https://recnik.off.net.mk/ - bardzo obszerne źródło, słownik ma tłumaczenia w obie strony z macedońskiego na angielski, niemiecki, albański, język urzędowy Republiki Byłych Osmańskich Prowincyj Morei i Sołunia, francuzki, słoweński, turecki, serbskochorwacki (w odmianie serbskiej) i rosyjski, wszystkie wersje językowe są bardzo wysokiej jakości;
http://www.makedonski.info/ - jednojęzyczny słownik języka macedońskiego z ogromną bazą słownictwa i przykładów zastosowania.
6
Tłumaczenia / Odp: Zapożycz słowo osoby powyżej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kazimierz dnia Wczoraj o 19:51:06 »
kv фекша /fɛkˈʃa/ - rodzina

kv прє /prʲɛ/ - kiełkować
7
Tłumaczenia / Odp: Zapożycz słówko powyżej (PRZEPLATANIEC EDYSZYN)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kazimierz dnia Wczoraj o 15:57:58 »
5. kv рян /rʲan/ - pech

1. kv хагнивмуме /xaˈɡnɨvmumɛ/ - zaczynać znowu nie rozumieć się nawzajem
A co  :P
Spoiler
[close]
8
Conlangi: a posteriori / Języki tokipońskie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez CivilixXXX dnia Wczoraj o 15:41:25 »
Jakiś czas temu rozpoczęłem tworzenie języków tokipońskich - dużej rodziny językowej wyprowadzanej z lekko zmodyfikowanej toki pony. Informacje dotyczące części z nich publikowałem już na dyskordzie. Teraz będę tu stopniowo publikował kolejne podrodziny.

Pierwszą podrodziną języków tokipońskich są języki sunlibskie. Składają się one z 4 języków:
- język wetomarski (toč wettomar)
- język atomarski (tok attomar)
- język ozomarski (toš ozomar)
- język wazomalski (tok wazomal)

Tu jest fragment "Owcy i Koni" w językach sunlibskich:
Wetomarski:
Spoiler
[close]
Atomarski:
Spoiler
[close]
Ozomarski:
Spoiler
[close]
Wazomalski:
Spoiler
[close]

Na podstawie toki pony i języków sunlibskich, chętni mogą spróbować rekonstrukcji języka prasunlibskiego. Następnej części można się spodziewać po mojej turze w rzyleju, w międzyczasie opublikuję jakieś dodatkowe informacje o sunlibskich.
9
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez QRSGN dnia Wczoraj o 14:08:27 »
grubopis - marker
coś mi mówi, że gdzieś to już było, bo poprzez opozycję do cienkopisu wygląda dość oczywiście xd
10
Kyon / Odp: Finis Kynos
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia Wczoraj o 13:49:49 »
Nie, jeżeli zwiększysz rozdzielczość świata, to zmienia się mapa. Nieznacznie, ale zmienia się. Sam fakt, że nie było to wskazane na mapach ukształtowania terenu (wszystkie inne jeziora są!) podpowiada, że gdzieś jest jakiś błąd :P

Co do tego, ten lud można przenieść gdziekolwiek indziej, takoż jego historię.
Strony: [1] 2 3 ... 10