Nekeharah

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Najważniejsze miasta: Gaurakah (GK) · Sēqhahan (NS) · Nekeharah (QS)
Pozostałe stolice sepetów: Rataqes (WS) · Tengah Bēsantu (SS) · Baroqeti (PS) · Qēmkah (AS)
Mniejsze ośrodki: Ndatang (WS) · Wielka Świątynia Yatina (SS) · Dāubkhahan (QS) · Anhkhatiš (NS)
Całoroczne jeziora i oazy: Tēqra (NS) · Hasthath (QS) · Maujāht (PS) · Caqt Yejah (PS)
Okresowe jeziora i oazy: Gaurakah Caqt (SS) · Sephterīšaun (SS) · Šedīt (SS) · Wadya (SS) · Ukryta Oaza (SS) · Tarrunaht (SS) · Andaht (AS) · Yamhad (AS) · Caqt Rašk (AS)
Inne istotne: Kanały Khēmriego (QS) · Phaur Āmhat (PS) · Chēnu (AS) · Gundacahan (PS) · Góra Kaszrak (NS) · Sakhra (QS)
Ńekarah
𐦪𐦾𐦪𐦧𐦲

Nekeharah
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{motto}}}
Nekeharah.png
Położenie miasta Nekeharah na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, inne
Stolica {{{stolica}}} {{{stolica współrzędne}}}
Ustrój imperialna prowincja
Namiestnik Varish Kénhaīr Dinahaīr
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

do ustalenia
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Nekeharah (mha. 𐦪𐦾𐦪𐦧𐦲 Nekeharah [nekeha'ɾah], ajd. Ńekarah [ɲɛka'ɾax]), zwane też niekiedy Miastem Krokodyli (mha. 𐦧𐦲𐧈𐦾 𐦳𐦾𐦶𐦫 Gibriš Rēnkh [gib'ɾiʃ 'ɾe:nkʰ], ajd. Liyatanbān [lijatan'ba:n]) — jedno z głównych miast Mhasalu oraz stolica Sepetu Środkowego. Położone jest w środkowym biegu rzeki Ehwatri, na jej zachodnim brzegu.

W okresie staromhasalskim oraz klasycznym Nekeharah była głównym politycznym rywalem Gaurakah, oba ośrodki miejskie rywalizowały ze sobą o kontrolę nad handlem biegiem Ehwatri oraz wpływy polityczne. Podobnie jak Gaurakah, Nekeharah wielokrotnie stanowiła stolicę Mhasalu oraz siedzibę obieraną przez wiele różnych dynastii. Znane jest powszechnie także jako Miasto Krokodyli, co odnosi się zarówno do łatwości, z jaką można na te zwierzęta natrafić na tym odcinku Ehwatri, jak i do głównego bóstwa miasta, Dūwašta.

Miasto

Architektura

Nekeharah posiada swój własny styl architektoniczny, wyróżniający się od stylu ogólnomhasalskiego[2] przede wszystkim znacznie częstszym użyciem kolumn. Przybierają one wymyślne kształty, często są malowane jasnymi kolorami, takimi jak czerwień, zieleń, błękit lub żółty. Są one także znacznie smuklejsze niż kolumny pojawiające się zwykle w architekturze Mhasalu.

W pobliżu Nekeharah, na północny-zachód od miasta, znajduje się Sakhra, miejsce unikalne w skali całego Mhasalu. Znajdują się tam jedyne faraońskie grobowce, w których złożono ciała w całości, w sarkofagach oraz ze skarbami, zgodnie z tradycją całkowicie obcą mhasalskim zwyczajom pogrzebowym. Zostały one zbudowane dla krótko rządzącej dynastii pochodzenia tahareńskiego, która za stolicę obrała sobie miasto Nekeharah.

Populacja i religia

Relief na głównej świątyni miasta Nekeharah, na którym Dūwašt, Pan Krokodyli, przedstawiony jest jako patron władzy faraońskiej.

Zdecydowaną większość mieszkańców miasta stanowią Mhasalowie, głównie Koradżyci, chociaż często można też natknąć się na Oketów. Przedstawicieli innych narodowości jest niewielu, są to głównie kupcy, należący do wielu różnych grup etnicznych, z których żadna nie jest znacznie liczniejsza od pozostałych.

Religią wyznawana przez większość populacji jest panteon mhasalski, Nekeharah posiada natomiast swoją własną triadę bóstw. Starożytną rywalizację z Gaurakah widać także na polu religijnym, Nekeharah czci bowiem bogów do których niezbyt przychylnie odnoszą się tamtejsi kapłani. Główny patron Nekeharah, Dūwašt, popierał Šarmhata podczas jego walki z Chatnakhiem o tron Mhasalu, pełni także antagonistyczną role w micie założycielskim Gaurakah.

Do triady Nekeharah należą:

  • Dūwašt: bóg wody, deszczu i lata (pory deszczowej), często także bóg płodności, zwany Panem Krokodyli, patron tych zwierząt
  • Šet: żona Dūwašta, siostra Išihraq, bogini uosabiająca Lykaon[3]
  • Šōhet:

Przypisy

  1. Rok 8973 kalendarza wspólnego.
  2. Wywodzącego się z Gaurakah.
  3. Największy księzyc Kyonu