Ohuż

Z Conlanger
Wersja z dnia 10:00, 18 paź 2020 autorstwa Canis (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Część conworldu Kyon.
Ohuż
{{{grafika}}}
Inne nazwy: ohuż, keha
Systematyka
Królestwo: rośliny
Pochodzenie: Kyon Standard: Ziemia (panspermia) → ewolucja na Kyonie
Kyon Ancient Flora: ewolucja natywna na Kyonie

Eukarionty > Rośliny
Występowanie
Występowanie: Kanisja
Główne kraje: Buania, Pinu, Tangia, Szur
Rzadkość: bardzo powszechny: Buania
- powszechny: Pinu
- rzadki: Tangia, Szur
Klimat/topografia: niziny, tereny zalewowe
Znaczenie gospodarcze
Pokarm: {{{pokarm}}}
Potrzeby: usuwanie chwastów, szkodników
Dostarcza: przyprawa ohużu
Inne role: {{{inne role}}}

Ohuż lub keha (bu. keha, alternatywnie ohúoze "boskie ziele", ay. κεχα /'keha/, mhn. κὲχα /'ke˨ha/) - przyprawa otrzymywana z ohużowca, rośliny uprawnej pochodzącej z Buanii o potężnym znaczeniu gospodarczym, produkująca pomarańczowy proszek o tej samej nazwie, stanowiący przyprawę o charakterystycznym smaku, poprawiającym walory smakowe potraw, posiadającym właściwości konserwujące żywności (mięsa, roślin) i posiadającym właściwości psychoaktywne poprzez inhibicji wychwytu zwrotnego serotoniny. W rozsądnych dawkach stosowanie ohużu jednocześnie poprawia smak potraw, przedłuża czas przydatności do spożycia i poprawia humor. Ohuż ma właściwości uzależniające i jest traktowany jako używka. W nierozsądnych dawkach prowadzi do halucynacji, może doprowadzić do śmierci.

Dawni Buańczycy wierzyli, że została ona podarowana im przez bogów i używali jej w obrzędach religijnych oraz jako dodatek do wielu posiłków (w mniejszych ilościach). Ta pomarańczowa przyprawa do dziś pozostaje symbolem Buanii.

Znaczenie polityczne

Ohuż jest narodową rośliną Buanii i tylko tam jest uprawiany. Od jego koloru pochodzi nawet flaga buańska. Uznaje się, że wewnętrzne, międzyplemienne wojny o jego uprawy i samo jego stosowanie doprowadzały do wyniszczających skutków społeczno-gospodarczych w Buanii. W roku wspólnym 8973 EK te wojny nadal trwały. W efekcie, do roku 9509 EK (którego dotyczy artykułów główny o Buanii), nie mogąc porozumieć się wewnętrznie, poprosili Tangijczyków o sprawowanie władzy. Cała Buania dobrowolnie stała się uznaną kolonią tangijską.

Ohuż w Tangii

Ohuż w Tangii jest stosowany, ale religia karaistyczna zakazuje stosowania substancji odurzających, które mogą zaburzyć trzeźwe życie według pięciu pierwiastków ("nau" ναυ). Stąd import jest ściśle kontrolowany, a dystrybucja miarkowana. W Tangii uważa się, że delikatne stosowanie ohużu nie jest bardziej szkodliwe niż tangijskiego tytoniu.

W Tangii oficjalna nazwa na ohuż to κεχα /'keha/, od buańskiego słowa. Potocznie określa się ją mianami καπυ /'kapʉ/, co oznacza dosłownie "kolor pomarańczowy", pejoratywnie καπυρια "piekący na pomarańczowo", a Buańczyków καπυραι - "pomarańczaki".

Ohuż w Nuarii

Ohuż jest eksportowany do Szuru, a stamtąd trafia niekiedy do Nuarii. Tam stosowany przez rdzenną ludność ma opłakane skutki, doprowadzając do uzależnień, depresji, a odstawienie prowadzi do charakterystycznej antarktycznej histerii. Stąd ohuż jest zakazany przez Kuru, stolicę Amaksusu Królowej, ale ścigalność prawa w całej Nuarii poza stolicą i okolicami jest bardzo niska.