Tangia

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ Czytasz artykuł z serii Tangia. | Język ayu (pisma) · Historia · Karaizm · Cesarz Tangii · Rada Państwa Tangia · Kaoritanu · Tangijczycy · Dziesięć Cudów Tangii · Gospodarka i demografia Tangii · Tangijska Sieć Świetlna · Wojskowość Tangii (Takatoa · Aranu) · ET
Historia Tangii
Starożytność: prehistoria « Cywilizacja Marajska (1900-2600 « 2600-2900 « 2900-3300), państwa: Pongre · Lausza · Szok Su · Rangersze « Wieki Ciemne « 
Średniowiecze: « okres Kaori: [NA][TO][LU][NO][OU][RE][KN][MA][TK][AK][HI][TI] « WWKK « 
Nowożytność: « 6911-8843 « Rewolucja Kauczukowa « WS1 8843-8845 « Plan 30-letni « WS2 8877-8891 « 8891-8973 « 9000-9600 « 9600-9564 « WS3 9654-9662 « 9662-9750 « 9750-9867 « Impakt 9867 « ZWN 9867-9900 « WoN 9901-9999 (A)
Nowoczesność: Akioka (1"00-1"59) « WNK 1"59-1"64 « Okupacja (1"59 - 1'319) « FTI (10.6k) « FTI (11k)
  N1  
Państwo conworldu KYON.
  6  
Państwo Tangia
Tangian cuneiform Word Tangwa Tri.png
ΤΗΛΕΑ·Ῡ·ΤΑΝΓΥΑ
ROK 9509
TangiaFlag.png
Flaga Tangii
TangiaCoA.png
Imperialny Emblemat Tangii
{{{jedna flaga}}}
TangiaContour.png
Wyspa Tangia
Tangia na świecie.png
Tangia na świecie
Polityka
Stolica Naratai
Cesarzowa
Τηλαν / teilan
Yul-Yoa Kalia
Γιυλ-γιοα Καλια
Ustrój federacyjna monarchia teokratyczna
Porządek prawny prawo kazusowe
Ustawa zasadnicza {{{ustawa zasadnicza}}}
Zbiory praw {{{zbiory praw}}}
Język urzędowy: ayu
Początek przejęcie władzy przez cesarzową w roku 9495 EK
Koniec państwa głębokie przemiany administracyjne przez absolutyzm cesarski w 9640 EK
Demografia
Ludność
(rok 9509 EK)
29 843 922
- 18 023 908 produkcyjnych
- 1 377 417 stolica Naratai
Narodowości Tangijczycy (19 narodów, w tym Buańczycy i Atyrajczycy), Pinusi, Sechtońcycy, narody dewijskie, Szurowie, Neszowie
Języki używane: ayu, buański, inne
Średnia dł. życia 60 lat
Wiara
Religia państwowa karaizm (~90%)
Religia dominująca {{{religia dominująca}}}
Typ religii system filozoficzno-religijny
Siła wyższa lub panteon karai (energia wody)
Najważniejsze ośrodki kultu
Świątynia Naratajska, Talanga, Pięć Mędrców
Inne: Świątynia pięciu aspektów w Taka'o (NA), drewniana świątynia w Tirameng (LU), Wielka Świątynia w Tau Rao (KU)
Poziom wolności wyznania znacznie ograniczona
Inne religie Buae (YO), rdzenne animistyczne (MA, TK), pinuskie, kērosutoccu
Geografia i natura
Położenie na świecie Kanisja: wyspa Tangia, wyspy zachodnie, Buania
Dewia: Atirai
Powierzchnia 2 160 209 km²
- 1 014 748 km² wyspa Tangia
- 900 087 km² Buania
Stefy klimatyczne wybrzeża, lasy deszczowe, lasy umiarkowane, wysokie góry, pustynie
Gospodarka
Kraje eksportu własne kolonie (głównie Akeira, Hiranea), Dewia (pośrednictwem Atirai), Pinu, Secht, Państwo Neszów, Cywilizacja Enenków
Towary eksportowe szkło, papier, mapy, perły i biżuteria perłowa, okręty, kauczuk, heban tangijski, ruda żelaza, miedzi
Kraje importu własne kolonie (głównie Buania), Pinu
Towary importowe żywność, drewno okrętowe i budowlane (mahoń, cedr), pasza, komponenty metalowe, złoto
System monetarny zdecentralizowany, oparty na parytecie złota (1 AOT = bulion 7,78g złota)
Waluta centralna: aotai, 9 innych
Kod waluty AOT
"ΤΑΝΓΥΑ ΧΟ'ΥΜ"
Motto - Noc tangijska
Ewolucja
Tangia rok 8973 Tangia rok 9640
Tangia w regionie

Tangia (ay. Tangian cuneiform Word Tangwa Bis.png Τανγυα /'taŋwa/ "Tangua", bu. Tañu /taŋu/, mhn. μα Τανὲμά), Państwo Tangijskie (ay. Tangian cuneiform Teilea i Tangwa Country of Tangia.png Τηλεα ῡ Τανγυα /'tejlea i 'taŋwa/, mhn. μα Τήλεά ῡ Τανὲμά) - unia polityczna położona na wyspie o tej samej nazwie i na terytoriach zależnych, skonsolidowana na płaszczyźnie infrastrukturalnej, religijnej, ideologicznej, militarnej, językowej i kulturowej, a zdecentralizowana w poziomie politycznym i ekonomicznym. Kierowana jest przez cesarza reprezentującego religię karai, który stoi na czele rady państwowej, składającej się z przywódców poszczególnych państw związkowych/prowincji, którymi mogą być królowie, prezydenci czy wodzowie plemion. Zamieszkany w większości przez naród zwany Tangijczykami. Symbolem narodowym jest księżyc Likaon na granatowym, nocnym niebie, a także kusza, oraz luminescencyjna maź wykorzystywana do dekoracji wielu przedmiotów. Na wyspie o tej samej nazwie występują olbrzymie pancerniki. Kolonie tangijskie to kontynentalna Buania oraz wyspy Akeira, Hiranea i Atirai. Sąsiaduje z Szurem i Pinu od południa, Dzikimi Ziemiami Kanisji na południowym wschodzie, Sechtem na wschodzie i Państem Neszów od północy.

Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj jak na swoje czasy (2598 ET czy 9509 EK to poziom cywilizacyjny spomiędzy 1650 - 1750 na Ziemi) wybitnie opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Położone w szerokościach okołorównikowych, nad morzem, jest bogate w drzewa, w tym w kauczuk, w Tangii znana i rozpowszechniona jest guma, stosowana m.in. w obuwiu, wężach na płyny i uszczelkach. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatoa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana. Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać. Szczyci się swoimi obserwatoriami oraz błyskawiczną komunikacją na znaczne odległości dzięki impulsom światła nadawanym pomiędzy górami, tzw. Tangijska Sieć Świetlna. Cywilizacyjnie, zachwalane jest Dziesięć Cudów Tangii, obiekty historyczne, osiągnięcia cywilizacyjne i instytucje, które budzą ponadprzeciętne uznanie na arenie międzynarodowej.

Jako słabości Tangii zazwyczaj podaje się przeludnienie, które w połączeniu z gorącym, wilgotnym klimatem jest przyczyną okresowo wybuchających, zbierających poważne żniwo epidemii, są niedobory żywności i medykamentów, a także drewna, które ogromna machina floty wojennej wykorzystuje do okrętów. Te materiały kraj musi importować. Klasyczne wady merkantylizmu z przesadnym przywiązaniem do złota oraz agresywna polityka handlowa oparta o blokady, embarga i monopole, a także po prostu o wyzysk, powodują niepokoje w koloniach. Kraj stosuje niewolnictwo i toleruje poligamię. Tangia stosuje łącznie ponad 10 różnych systemów walutowych, które osłabiają handel wewnętrzny i narażają państwo na obniżenie ścigalności podatków. Armia lądowa jest liczna i silna, ale niedostatecznie wyposażona i potrafi polec z bardzo dobrze wyposażonym, wyszkolonym krajem z wysokim morale. Izolacjonizm morski hamuje rozwój. Tangia też boryka się z klasycznym problemem młodych imperiów kolonialnych, wynikającym z nowego wyzwania jakim są ogromne odległości od kraju macierzystego i czas potrzebny na ich pokonanie.

Tangię jako projekt prowadzi Canis. Jest jednym z pierwszych państw projektu Kyon. Jest najbardziej rozwiniętym projektem tego autora, nie tylko z uwagi na ilość tekstu i dbałość o szczegóły, ale także na matematyczne podejście do demografii i gospodarki, z zależnością statystyk od siebie. Demografia jest rozbijana "od góry do dołu" na coraz drobniejsze grupy społeczne, do których dopisywane jest wynagrodzenie. Na podstawie tych działań udaje się ustalić wiele szczegółów, które do tej pory przy takich projektach były tylko mglistymi domysłami. Za kolonię Buania odpowiada Kazimierz.

Nazwa kraju

Słowo Tangia jest nieznanego pochodzenia. Interpretuje się ją jako wszechnazwę ludów mórz, ale raczej jest to późno doklejona interpretacja. Nie znaleziono w ayu wyrazów pokrewnych. Istnieje podobieństwo do słowa "τανγα" tanga, oznaczające mistrzostwo, zręczność, lub władzę. Powszechnie mówi się o niej "kraj szkła", "kraj świateł" lub "kraj kuszy".

Pomiędzy polską nazwą "Tangia" i oryginalną "Tangua" istnieje różnica w samogłosce, oryginalne "u" jest wymawiane jak "i", jest to upodobnienie do nazw wielu krain w języku polskim, gdzie nazwy kończą się na -ia. Stosowanie słowa "Tangua" jest dopuszczalne.

Nazwy w różnych językach

Język Skrócona nazwa Pełna nazwa państwa Koncepcja filozoficzna
Polski Tangia Państwo Tangia Noc Tangijska
Ayu Tangian cuneiform Word Tangwa Bis.png
Τανγυα
Tangua
['tʰaŋgwa]
Tangian cuneiform Teilea i Tangwa Country of Tangia.png
Τηλεα ῡ Τανγυα
Teilea yu Tangua
['tʰejlea ɥy 'tʰaŋgwa]
Tangwa Ho'um.png
Τανγυα Χο'υμ
Tangua Ho'um
['tʰaŋgwa 'hoʔʉm]
Buański Tañu Tañusy Tañuruíl
Ajdyniriański Tāzhvanir
[ta:ʐvaˈɲir]
Éxan Rozhvan Tāzhvaniraz
[ɛjˈksan rɔʐˈvan ta:ʐvaɲiɾˈaz]
Cir̄as Tāzhvanirani
[t͡siˈr:as ta:ʐvaɲiˈɾaɲi]
Mahan Τανὲμά
[tane˨ma˦]
μα Τήλεά υ Τανὲμά
[ma tej˦le˧a˦ ɥy tane˨ma˦]
Murski Tangāa
['tʰʌŋʊə]
Tangāa Gwagu
[ˈtʰʌŋʊə ˈgʷʌgu]
Tangāa Anpa
[ˈtʰʌŋʊə ˈʔɑ̃ˑfə]
Olseski Táküa
[ˈtákʷa]
Taxăkák Táküag
[taʃá͜àkák 'tákʷag]
Nowosechtoński ܬܐܵܢܘ݅ Tānū, ܬܸܢܘ݆ Tenu
[taːnuː], [te'nu]
ܬܵܢܐܲܒܳ ܡ݇ܪܤ Tānav Mərs, ܬܲܢܐܲܒܳ ܡ݇ܪܤ Tanav Mərs
[taːnav mr̩s], [tanav mr̩s]
ܬܵܢܐܲܒܳ ܬܸܢ Tānav ten, ܬܲܢܐܲܒܳ ܬܸܢ Tenav ten
[taːnuː'ir ten], [tenu'ir ten]
English Tangia State of Tangia Tangian Night

Polityka

Tangia stosunkowo niedawno przeszła oficjalnie od ustroju federacyjnego na monarchię absolutną. Proces był płynny i trwał pewien czas, oparty o znaczny wzrost popularności religijno-filozoficznego ruchu Yul-Yoa (gwiezdna woda, gwiezdna rzeka). Po kraju wciąż widać wyraźne pozostałości ustroju federacyjnego, gdzie poszczególne podmioty składowe są monarchiami, republikami prezydenckimi, bądź bazują na tradycyjnym ustroju plemiennym z przedstawicielstwem zewnętrznym, ale w obecnych czasach ich władza jest mocno ograniczona do tego, na co pozwala Yul-Yoa, ponadto, władza jest dość wyraźnie zdecentralizowana, tak samo jak gospodarka kraju.

Tangię pod względem politycznym można podzielić na pięć sfer:

 1. Republikańska,
 2. Monarsza,
 3. Pustynna,
 4. Kolonialna,
 5. Cesarska.

        Republiki ("ΙΤΙΚΟΡΗΡΟ" Itikoreiro) to instancja demokratyczna, w której władca otrzymuje siłę sprawczą i reprezentacyjną na mocy mandatu nadanego przez elektorat. Wyborcami rzadko kiedy jest cała sfera populacji. Najczęściej są to wybory przeprowadzane przez arystokrację bądź przez miasta, chłopi nigdy nie mają prawa głosu, mieszczanie rzadko i zależnie od znaczenia polis. Zazwyczaj głowie państwa towarzyszy parlament, który w ramach spotkań decyduje o tym, co robić. Zdarza się, że na czele republiki stoi król, wybierany jednak demokratycznie. W republikach standardowo występują partie polityczne, a wraz z nimi koalicje, większości, mniejszości i inne demokratyczne pokrewne zjawiska.

        Monarchie ("ΧΑΓΙΑΝΟΡΙ" Hayanori) to instancje władzy absolutnej o bardzo silnej sferze królewskiej, w których tron jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie, we wszystkich przypadkach po linii męskiej w pierwszeństwie, w żeńskiej w drugiej kolejności. Występuje dość rozbudowana sfera rodziny królewskiej, magnaterii, arystokracji. W monarchiach zazwyczaj nierówności społeczne są większe niż w republikach, ale w przypadku sytuacji zagrożenia i panowania zdolnego władcy monarchie mają znacznie większe możliwości reagowania, są też znacznie bardziej odporne na korupcję.

        Pustynie ("ΧΑΡΑΝΙ" Harani) to regiony o klimacie zbyt niesprzyjającym i populacji za niskiej, aby skutecznie prowadzić którąkolwiek z powyższych form rządów. Są to obszary rządzone przez powiązania plemienne i tradycje albo zbyt pofragmentowane, aby tereny bliższe monarchii czy republikom miały władzę nad innymi terenami. Tradycyjnie reprezentowane przez rady wodzów, ale do ich decyzji zazwyczaj należy odnosić się z rezerwą.

        Kolonie ("ΑΡΑΝΚΑΛΕΡΑ" Arankalera) regiony odległe, dzielą się na dojrzałe i te o niskiej populacji. Dojrzałe mają strukturę do wyboru jak powyżej, o niskiej populacji są całkowicie zależne od armii (najczęściej od Takatoa).

Cesarz Tangii

Lupa2.gif
Główny artykuł: Cesarz Tangii

        Cesarz ("ΤΗΛΑΝ" Teilan) to instancja dziedziczna. Pierwotnie był eksperymentem politycznym mającym za zadanie utworzenie członka rady państw Tangii, którego podstawowym celem byłoby bycie bezspornym i bezstronnym, elementem spajającym cały kraj, utrzymanym z podatków wszystkich państw podległych oraz prowincji, i odpowiedzialnym zarówno za porządek obrad poprzez sztucznie wymagany szacunek wobec jego osoby, jak i za proponowanie inicjatyw pod głosowanie. Praktyka ta wychodziła różnie i najczęściej cesarz był marionetką albo pewnych prowincji, albo całej rady. W nowszych czasach powiązania religijne z fanatykami karaistycznymi nadały cesarzowi realną władzę, która zniosła radę jako najwyższą instancję, jako niewydajną, i ustanowiła cesarza jedynym, najwyższym władcą tak w aspekcie ustawodawczym i wykonawczym, jak i sądowym i religijnym.

Slogany

Scr00007.jpg


Zaćmienie słońca nad Tangią.


Narodowym motywem Tangijczyków jest nadal "Ιχη φινεο υ'ιτα", czyli "tylko pierwszy zaszczyt". W obecnych czasach stosuje się często żołnierski okrzyk: "Τανγυα χο'υμ! Τανγυα χο'υμ! Χο'υμ! Χο'υμ!" (Tangua ho'um! Tangua ho'um! Ho'um! Ho'um). Słowo "χο'υμ" ("ho'um") oznacza "noc" i tyczy się ideologii rozpostarcia władzy tangijskiej na wszystkie oceany tak jak noc zapada na horyzoncie, w taki sposób, aby zawsze na planecie znajdował się punkt należący do Tangii, gdzie trwa gwieździsta noc.

Ustrój polityczny

Tangia jest rządzona władzą absolutną przez cesarza. Zmiana federacyjnego ustroju składającego się z królestw, republik i mało istotnego cesarza, w scentralizowaną monarchię o podłożu religijno-filozoficznym z realną władzą, jest stosunkowo świeża.

Były Związek Tangijski był rządzony przez radę najwyższą, w skład której wchodzili przedstawiciele lub królowie poszczególnych regionów plus cesarz, który tron otrzymywał poprzez dziedziczenie. Ostatnim takim cesarzem był Meinopau Reiki (Μηνοπαυ Ρηκι) zwany "Smutnym" (reikei). Po wewnętrznych turbulencjach, cesarzową została Kalia z sekty Yul-Yoa, która stała się ideologią państwową, i poprzez totalitaryzm doprowadziła do licznych ograniczeń swobód obywatelskich (których Tangia i za federacji wiele nie miała), ale też do modernizacji i zjednoczenia ideologicznego kraju.

Podział administracyjny

Zgodnie z sugestią z forum[1], oszacowano populację na 29 843 922, a poziom cywilizacyjny na porównywalny do Anglii z lat 1650 - 1750 z pewnymi różnicami. Po szczegóły dotyczące populacji patrz sekcja: Demografia.

Tabelarycznie ujmując:

Kod Jednostka administracyjna Nazwa (lat/gr) Stolica (lat/gr) Ustrój Władca Populacja Klimat/teren
Neimi i Tangua Νημι υ Τανγυα :: Wyspa Tangia
NA Królestwo Naratajskie Naratai Hayanori
Ναραται Χαγιανορι
Naratai
Ναραται
Monarchia Król 6 488 069 lasy deszczowe, bagna, trawy, wybrzeża
TO Republika Tongami Tongami Itikoreiro
Τονγαμι Ιτικορηρο
Tounarao
Τουναραο
Republika Prezydent 4 900 372 lasy deszczowe, równiny, stepy, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
LU Republika Lutafaryjska Lutafari Itikoreiro
Λυταφαρι Ιτικορηρο
Luta ni Fari
Λυτα νι Φαρι
Republika Prezydent 2 662 078 lasy deszczowe, sawanna, góry, step
NO Republika Nomeurajska Nomeurai Itikoreiro
Νομευραι Ιτικορηρο
Hatlangao
Χατλανγαο
Republika Prezydent 2 118 918 lasy deszczowe, sawanna, góry, step
MA Pustynia Marajska Harani i Marao
Χαρανι υ Μαραο
Tungu i Marao
Τυνγυ υ Μαραο
Pustynia Szef rady plemion 489 440 stepy, pustynia, równiny, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
OR Królestwa Orumilo i Rejtiki Orumilo ni Reitika Hayanori
Ορυμιλο νι Ρητικα Χαγιανορι
Orumilo, Reitika
Ορυμιλο, Ρητικα
Dualistyczne
królestwo
Monarchia 6 118 004 sawanna, równiny, lasy deszczowe, góry, wybrzeża
TK Pustynia Takangaryjska Harani i Takangari
Χαρανι υ Τακανγαρι
Tungu i Takangari
Τυνγυ υ Τακανγαρι
Pustynia Wódz 1 080 350 pustynia, lasy deszczowe, lasy, stepy, wyżyny, wysokie góry
KN Królestwo Kunatla Kunatla Hayanari
Κυνατλα Χαγιανορι
Kun Atla
Κυν Ατλα
Monarchia Król 4 482 557 wybrzeża, lasy, lasy leszczowe, równiny, stepy, góry
Matoria Arankalera Ματορια Αρανκαλερα :: Dominium Kontynentalne
YO Buania Busy, Γιο Ελαλυν
-, Yo Elalun
Saboat, Σαποατι
-, Sapoati
Kolonia Rada Wodzów ??? ???
Yarau i Kana Neimi Γιαραυ υ Κανα Νημι :: Grupa Wysp Odległych
AK Akeira Akeira
Ακηρα
Uruna
Υρυνα
Monarchia Król 805 768 wybrzeża, równiny, wyżyny
HI Hiranea Hiranea
Χιρανεα
Yatlomea
Γιατλομεα
Monarchia Król 367 080 wybrzeża, równiny, wyżyny
TI Atirai Atirai
Ατιραι
Alai Ara
Αλαι Αρα
Kolonia Namiestnik 208 907 wybrzeża, równiny, wulkany

Podział administracyjny kraju zasadniczo dzieli się na stolice, miasta, fortece (grody, zamki), kolonie, wsie i osady. Nie prowadzi się spisu powszechnego wsi i osad z osobna, wyłącznie miejsc, którym nadano prawa miejskie, pozostałą ludność władcy poszczególnych prowincji mają obowiązek zliczyć i podać zbiorczo.

Ranking Prowincja Miasto w łacince Miasto w ayu Ludność całkowita Status
1 Królestwo Naratajskie Naratai ΝΑΡΑΤΑΙ 1 377 417 Stolica
2 Królestwa Orumilo i Rejtiki Orumilo ΟΡΥΜΙΛΟ 1 041 505 Stolica
3 Królestwa Orumilo i Rejtiki Reitika ΡΗΤΙΚΑ 923 598 Stolica
4 Republika Lutafaryjska Luta ni Fari ΛΥΤΑ ΝΙ ΦΑΡΙ 908 301 Stolica
5 Królestwo Kunatla Kun Atla ΚΥΝ ΑΤΛΑ 831 963 Stolica
6 Republika Tongami Tounarao ΤΟΥΝΑΡΑΟ 628 228 Stolica
7 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Uruna ΥΡΥΝΑ 543 503 Stolica
8 Pustynia Takangaryjska Tungu i Takangari ΤΥΝΓΥ Υ ΤΑΚΑΝΓΑΡΙ 531 640 Stolica
9 Królestwo Naratajskie Fang Apori ΦΑΝΓ ΑΠΟΡΙ 407 462 Miasto
10 Grupa Wysp Odległych
Hiranea
Yatlomea ΓΙΑΤΛΟΜΕΑ 317 965 Stolica
11 Republika Nomeurajska Hatlangao ΧΑΤΛΑΝΓΑΟ 300 886 Stolica
12 Królestwo Kunatla Tau Rao ΤΑΥ ΡΑΟ 245 451 Miasto
13 Królestwo Naratajskie Atla Tau ΑΤΛΑ ΤΑΥ 194 471 Miasto
14 Grupa Wysp Odległych
Atirai
Alai Ara ΑΛΑΙ ΑΡΑ 193 699 Stolica
15 Królestwa Orumilo i Rejtiki Telenge ΤΕΛΕΝΓΕ 146 689 Miasto
16 Królestwa Orumilo i Rejtiki Otu'a ΟΤΥ'Α 126 456 Miasto
17 Republika Tongami Raurai ΡΑΥΡΑΙ 120 487 Miasto
18 Królestwo Naratajskie Taka'o ΤΑΚΑ'Ο 115 756 Miasto
19 Republika Nomeurajska Aratlane ΑΡΑΤΛΑΝΕ 100 868 Miasto
20 Królestwo Kunatla Ka'ori ΚΑ'ΟΡΙ 91 258 Miasto
21 Królestwo Kunatla Atla Irai ΑΤΛΑ ΙΡΑΙ 88 111 Miasto
22 Królestwa Orumilo i Rejtiki Keuria ΚΕΥΡΙΑ 85 990 Miasto
23 Republika Lutafaryjska Kalalari ΚΑΛΑΛΑΡΙ 82 406 Miasto
24 Republika Nomeurajska Atla Ilame ΑΤΛΑ ΙΛΑΜΕ 64 844 Miasto
25 Królestwo Naratajskie Neurua ΝΕΥΡΥΑ 64 824 Miasto
26 Królestwo Kunatla Angameta ΑΝΓΑΜΕΤΑ 63 566 Miasto
27 Królestwa Orumilo i Rejtiki Atla Hirafi ΑΤΛΑ ΧΙΡΑΦΙ 55 641 Miasto
28 Republika Tongami Heatana ΧΕΑΤΑΝΑ 54 214 Miasto
29 Republika Lutafaryjska Torelama ΤΟΡΕΛΑΜΑ 50 898 Miasto
30 Królestwo Kunatla Tungu i Ho'um ΤΥΝΓΥ Υ ΧΟ'ΥΜ 49 720 Miasto
31 Republika Nomeurajska Tau More ΤΑΥ ΜΟΡΕ 46 351 Miasto
32 Królestwa Orumilo i Rejtiki Kaitatire ΚΑΙΤΑΤΙΡΕ 45 524 Miasto
33 Królestwo Kunatla Karaka ΚΑΡΑΚΑ 45 314 Miasto
34 Pustynia Marajska Tungu i Marao ΤΥΝΓΥ Υ ΜΑΡΑΟ 45 029 Stolica
35 Republika Tongami Farang ΦΑΡΑΝΓ 43 251 Miasto
36 Republika Lutafaryjska Iteleira ΙΤΕΛΗΡΑ 38 780 Miasto
37 Republika Tongami Tatamele ΤΑΤΑΜΕΛΕ 38 123 Miasto
38 Królestwo Naratajskie Atla Hea ΑΤΛΑ ΧΕΑ 37 042 Miasto
39 Republika Tongami Okuna ΟΚΥΝΑ 36 957 Miasto
40 Królestwo Naratajskie Mirai ΜΙΡΑΙ 32 412 Miasto
41 Republika Lutafaryjska Kun Mea ΚΥΝ ΜΕΑ 26 661 Miasto
42 Republika Tongami Hennama ΧΕΝΝΑΜΑ 26 422 Miasto
43 Grupa Wysp Odłegłych
pozostałe
Alai Lele ΑΛΑΙ ΛΕΛΕ 25 696 Kolonia
44 Królestwo Naratajskie Le'are'a ΛΕ'ΑΡΕ'Α 23 151 Miasto
45 Królestwa Orumilo i Rejtiki Iftimatla ΙΦΤΙΜΑΤΛΑ 20 233 Miasto
46 Królestwo Kunatla Paratane ΠΑΡΑΤΑΝΕ 18 881 Miasto
47 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Komea ΑΛΑΙ ΚΟΜΕΑ 18 354 Kolonia
48 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Tirane ΑΛΑΙ ΤΙΡΑΝΕ 17 130 Kolonia
49 Republika Lutafaryjska Itlami ΙΤΛΑΜΙ 16 966 Miasto
50 Republika Nomeurajska Num Telai ΝΥΜ ΤΕΛΑΙ 16 811 Miasto
51 Republika Lutafaryjska Atla Hara ΑΤΛΑ ΧΑΡΑ 14 542 Miasto
52 Królestwo Naratajskie Kitanna ΚΙΤΑΝΝΑ 13 891 Miasto
53 Królestwo Kunatla Num Matia ΝΥΜ ΜΑΤΙΑ 13 846 Miasto
54 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Katerua ΚΑΤΕΡΥΑ 13 460 Kolonia
55 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Tau Afta ΤΑΥ ΑΦΤΑ 12 848 Kolonia
56 Królestwa Orumilo i Rejtiki Afharai ΑΦΧΑΡΑΙ 10 116 Miasto
57 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Munga ΑΛΑΙ ΜΥΝΓΑ 9 666 Kolonia
58 Republika Nomeurajska Num Falarai ΝΥΜ ΦΑΛΑΡΑΙ 9 606 Miasto
59 Królestwo Naratajskie Iletea ΙΛΕΤΕΑ 9 261 Miasto
60 Królestwo Naratajskie Luta Rereo ΛΥΤΑ ΡΕΡΕΟ 8 334 Miasto
61 Królestwo Kunatla Lelete ΛΕΛΕΤΕ 8 182 Miasto
62 Pustynia Takangaryjska Tungu i Mangua ΤΥΝΓΥ Υ ΜΑΝΓΥΑ 7 940 Miasto
63 Pustynia Marajska Tungu Lerei ΤΥΝΓΥ ΛΕΡΗ 7 679 Miasto
64 Królestwo Naratajskie Futamei ΦΥΤΑΜΗ 7 408 Miasto
65 Republika Lutafaryjska Niftimata ΝΙΦΤΙΜΑΤΑ 7 271 Miasto
66 Pustynia Takangaryjska Tungu i Itanu ΤΥΝΓΥ Υ ΙΤΑΝΥ 6 845 Miasto
67 Królestwo Naratajskie Tanami ΤΑΝΑΜΙ 6 482 Miasto
68 Pustynia Marajska Iftara ΙΦΤΑΡΑ 6 480 Miasto
69 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Tau Eirana ΑΛΑΙ ΤΑΥ ΗΡΑΝΑ 6 240 Kolonia
70 Pustynia Marajska Keke ΚΕΚΕ 5 760 Miasto
71 Królestwa Orumilo i Rejtiki Kerei'i ΚΕΡΗ'Ι 5 564 Miasto
72 Królestwo Naratajskie Fang Tilai ΦΑΝΓ ΤΙΛΑΙ 5 556 Miasto
73 Królestwa Orumilo i Rejtiki Penge ΠΕΝΓΕ 5 311 Miasto
74 Pustynia Takangaryjska Tungu i Lemari ΤΥΝΓΥ Υ ΛΕΜΑΡΙ 5 202 Miasto
75 Królestwo Kunatla Erianei ΕΡΙΑΝΗ 5 035 Miasto
76 Królestwa Orumilo i Rejtiki Ta'ua ΤΑ'ΥΑ 4 299 Miasto
77 Republika Tongami Otelele ΟΤΕΛΕΛΕ 3 929 Miasto
78 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Tau Marea ΤΑΥ ΜΑΡΕΑ 3 578 Miasto
79 Republika Lutafaryjska Me'aro ΜΕ'ΑΡΟ 3 636 Miasto
80 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Tau Marea ΤΑΥ ΜΑΡΕΑ 3 578 Miasto
81 Pustynia Takangaryjska Tungu i Herai ΤΥΝΓΥ Υ ΧΕΡΑΙ 3 286 Miasto
82 Pustynia Marajska Aneu'a ΑΝΕΥ'Α 2 640 Miasto
83 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Konoha ΑΛΑΙ ΚΟΝΟΧΑ 2 570 Kolonia
84 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Takatoa ΑΛΑΙ ΤΑΚΑΤΟΑ 2 570 Kolonia
85 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Metanea ΜΕΤΑΝΕΑ 2 508 Kolonia
86 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Elekotora ΕΛΕΚΟΤΟΡΑ 2 508 Kolonia
87 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Yul Mena ΓΙΥΛ ΜΕΝΑ 2 325 Kolonia
88 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Poimerea ΠΟΙΜΕΡΕΑ 2 193 Miasto
89 Pustynia Takangaryjska Tungu i Reremi ΤΥΝΓΥ Υ ΡΕΡΕΜΙ 2 190 Miasto
90 Republika Tongami Keifatla ΚΗΦΑΤΛΑ 2 154 Miasto
91 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Mon To'e ΜΟΝ ΤΟ'Ε 2 080 Kolonia
92 Republika Nomeurajska Kele'a ΚΕΛΕ'Α 1 681 Miasto
93 Pustynia Takangaryjska Tau Atla Rearai ΤΑΥ ΑΤΛΑ ΡΕΑΡΑΙ 1 642 Forteca
94 Pustynia Marajska Mengaria ΜΕΝΓΑΡΙΑ 1 440 Miasto
95 Republika Lutafaryjska Kamma ΚΑΜΜΑ 1 212 Miasto
96 Pustynia Takangaryjska Rearai i Takangari ΡΕΑΡΑΙ Υ ΤΑΚΑΝΓΑΡΙ 274 Forteca
97 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Fang Mo'ona ΦΑΝΓ ΜΟ'ΟΝΑ 245 Kolonia
98 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Mimele ΜΙΜΕΛΕ 184 Kolonia
99 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Toto ΤΟΤΟ 147 Kolonia
100 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Ohoe ΑΛΑΙ ΟΧΟΕ 98 Kolonia
101 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Karaka ΑΛΑΙ ΚΑΡΑΚΑ 86 Kolonia
W sumie 10 692 549 Miasta Tangii

Kolonizacja

Kierunki wypraw morskich, głównie handlowych i naukowych, obejmują większość mórz Kyonu.

Tangia jako zamożny, wysoko rozwinięty kraj o wysokiej populacji i dużych ambicjach, ale ograniczonych ideologicznie przez strach przed kontynentem, nie ma innego kierunku rozwoju jak morza. W obecnych czasach wiele jest nieodkrytych, niezamieszkałych, bądź słabo rozwiniętych wysp, które Tangia jest w stanie podbić, choć z uwagi na znaczne odległości, może nie być w stanie dobrze kontrolować.

Największą kolonią tangijską jest Buania. Kolonizacja postępowała stopniowo, zasadniczo bez krwawych przejść. Kolejnymi koloniami, znacznie starszymi dla Tangii, są Akeira i Hiranea, obecnie niezależne królestwa. Ostatnią kolonią jest Atirai znajdująca się na dalekim zachodzie.

Tangia stosuje niewolnictwo. Obywatel Tangii nigdy nie może się stać niewolnikiem. Uzyskanie wolności jest zaszczytem, ponieważ na to trzeba się wykazać nie tylko odwagą czy szczęściem, ale jest to zjawisko rzadkie. Istnieją wzajemne porozumienia z państwami obcymi, na mocy których obywatele Tangii nie mają prawa być brani jako niewolnicy, a i Tangia obywateli tych państw nie rozpozna nigdy jako niewolników. Czym innym są oczywiście więzienia.

Religia państwowa

Lupa2.gif
Główny artykuł: karaizm
Lykaon wschodzący nad Tangią.

Cechą wspólną wszystkich Tangijczyków jest wiara w Karai (Καραι), jest to energia duchowa, pochodząca od morza. Tangijczycy wierzą, że wyszli z wody, ale jako emisariusze podwodnego świata, mają za zadanie działać w powietrzu (tj. na powierzchni). Tak jak ambasador nie może dobrze pracować bez kontaktu ze swoim państwem, tak i Tangijczycy nie mogą sprawnie działać na powietrzu bez kontaktu z morzem. Efektem jest strach przed długotrwałym przebywaniem na kontynencie, a więc znacznej, zwartej grupie ziem, która jest odcięta od karai. Wierzy się, że Tangijczycy po śmierci trafiają do dobrych zaświatów poprzez Wielki Wir (chodzi o Drogę Mleczną, która po bezgwiezdnej stronie nieba jest bardzo dobrze widoczna w nocy w tej części kosmosu), gdzie oceni się ich pracę na Kyonie.

Yul-Yoa

W Tangii funkcjonuje wiele kręgów filozoficznych, w tym sekt (nieuznanych przez państwo), z czego najważniejszą z nich w ostatnich latach - bo stała się oficjalną religią państwową, i jedyną dozwoloną religią - jest Yul-Yoa (Γιυλ-Γιαα), to znaczy: Gwiezdna Woda, Gwieździsta Woda, Gwiazdy w Wodzie, lub Gwiezdna Rzeka w zależności od rozumienia. To z tej sekty wywodzi się Yul-Yoa Kalia, wokół której narósł kult jednostki, a którą ku niezadowoleniu Rady państwa ostatni dynastyczny cesarz Meinopau Reiki naznaczył jako swoją następczynię, w obliczu zupełnego (nawet domniemanego) braku potomstwa, mimo że ta była tylko sierotą pochodzącą z oazy Marao.

Yul-Yoa jest radykalnym ruchem, który głosi, że wszyscy Tangijczycy mają tę samą misję i tak ostre wewnętrzne podziały, jak stosowane do tej pory (królestwa/republiki) są tylko osłabieniem ich misji na powietrzu i przyczynią się do konfliktów wewnętrznych, które zdewastuje ich cel "wyjścia z wody". Tangia ma być silna i podbijać inne ludy, aby te mogły przejść przez Wielki Wir na niebie, i już tamtejsze oryginalne królestwo, niejako "po drugiej stronie", ma postanowić co dalej.

Ruch Yul-Yoa w szczególności winą za zatracenie wiedzy o tym jak generalnie wygląda świat po drugiej stronie Wiru obarcza zdelegalizowaną już Radę, ich prezydentów i królów. Uważa się, że pozbawienie Tangijczyków ideologii doprowadziło do katastrofalnego zapomnienia celu na ziemi.

Znaczne postępy Tangii w dziedzinie optyki, szczególnie astronomii (teleskopy) motywowane były właśnie chęcią przejrzenia przez Wir, aby takim trikiem odzyskać choć trochę wiedzy na temat Wiru. Znaczny rozwój optyki, włącznie z wynalezieniem teleskopu refrakcyjnego (tj. lunety do obserwacji astronomicznych) i później teleskopu reflekcyjnego (zwierciadlanego) pozwolił na obserwacje głębokiego nieba i przypadkowe odkrycie o wiele więcej wirów, m. in. wielkiej galaktyki w Andromedzie. Trwają burzliwe spory Yūl-Yōa mające wysunąć teorie na ten temat, choć uważa się, że brak jest możliwości potwierdzenia którejkolwiek z tych teorii - jest to stan akceptowalny, w tym przez inkwizycję.

Yul-Yoa stawia na pracę, wydajność, pomysłowość, nieugiętość. Głosi, że cały naród pracuje na swój sukces.

Pierwotne aspekty

Karaizm wydziela sześć aspektów filozoficznych (λαυ lau), pięć odzwierciedlających aspekty rzeczywistości, i jeden odzwierciedlający jej brak.

 1. Puro - pierwotny aspekt pozytywny, oznacza wartości dodane, przybycie, pojawienie się, itd.
 2. Neu - pierwotny aspekt negatywny, oznacza wartości ujemne, zmniejszenie, utratę, pozbycie się, odejście, rozpad, itd.
 3. Fo'o - pierwotny aspekt świadomości, oznacza budowanie wiedzy, zbieranie informacji
 4. Nu - pierwotny aspekt sposobu, oznacza metodologię działania, techniki, umiejętności, planowanie, odnosi się do szczegółów i połączeń pomiędzy nimi
 5. Ra'a - pierwotny aspekt kontekstu, oznacza szerokotorowe myślenie, pogląd "z lotu ptaka" na całość, oznacza też umiejętność przewidywania konsekwencji i działań niepożądanych
 6. Nora - pierwotny aspekt braku, oznacza nicość, brak, nieistnienie.

Legalność religii

Inne religie i systemy filozoficzne są zakazane, bowiem tak jak zdelegalizowana już Rada z jej fiksacją na punkcie podziałów politycznych, odwracają uwagę od wybranych celów. W praktyce jednak bywa różnie, szczególnie wierzenia narodów Pustyń (dotyczy wyłącznie wysp, gdzie czyni się znaczne wysiłki, aby doprowadzić wodę; nie tyczy się to natomiast kontynentu) są tolerowane. Jest to prawnie uregulowane tak, że dzieli się innowierców na dwa typy:

 • Heretycy - wszystkie religie obcokrajowców, mogą być wyznawane w wyznaczonych miejscach, gdzie Tangijczycy oprócz administracji nie mają dostępu. Za przejawianie poglądów tego typu prawo przewiduje różne kary w zależności od "wpływowości" danej osoby/grupy. Heretycy mogą być kierowani do uczelni i uniwersytetów, może być na nich nakładana grzywna i mogą stracić pracę, mogą być przesiedleni, mogą trafić do gułagu, ostatecznie mogą być straceni.
  • Obcokrajowcy przyłapani na działaniach misyjnych są ostrzegani i wpisywani do rejestru. Przy recydywie są na ogół usuwani z kraju. Możliwa jest kara śmierci.
 • Rodzimowiercy - dotyczy głównie półdzikich i dzikich ludów pustyń i lasów deszczowych. Na ogół wierzą oni w pokrewne ideologie co większość Tangijczyków, ale są pewne kluczowe odstępstwa i szczególnie często, nadinterpretacje. Takich ludzi można rejestrować (wielu zaczęło tak robić dla bezpieczeństwa), z opisem swojej wiary. Prawo mówi, że ich religie należy notować i są zakazane, ale nie przewiduje w ogóle kar, co powoduje bezkarność. Jest to zabieg celowy, i Yūl-Yōa otwarcie o tym mówi.

Mierzenie czasu

Ponieważ prowadzącego projekt matematyczne zadanie stworzenia kalendarza przerosło, to zamiast niego zastępczo stosuje się w niniejszym artykule prosty przelicznik opierający się na założeniu, że rok obecny to odpowiednik, z cywilizacyjnego punktu widzenia, opoki wielkich odkryć, eksploracji i kolonizacji w okresie 1650-1750 n.e. Przy takim założeniu, obecny rok według datowania wspólnego to 9509[2], co odpowiada rokowi 2598 według kalendarza tangijskiego. 1 rok kyoński wg datowania wspólnego = 1 rok tangijski, wartości te są sprzężone ze sobą w stosunku 1:1.

Datowanie oznacza się za pomocą trzech symboli: ET dla kalendarza tangijskiego, EK dla wspólnego kalendarza kyońskiego, oraz EZ dla lat na Ziemi.

W przeliczeniach używa się porównań do upływu czasu na ziemi (dla czytelników) oraz przeliczenia na wspólny kalendarz kyoński. Należy przy tym zawsze pamiętać o zasadach upływu czasu:

 • Rok na Kyonie jest krótki i trwa 136,35 ziemskich dni.
 • Dzień na Kyonie jest długi i trwa 43,5 godziny.
 • Nachylenie osi planety jest bardzo duże i wynosi 31°18'54".36, planeta obraca się po skosie.
 • Tangia znajduje się bardzo blisko równika, przez co sezonowość jest tam ograniczona.

1 rok na Kyonie dzieli się na 75 dni, z których każdy trwa około 43,5h, czyli na równiku noc trwa 21,75h, i dzień trwa 21,75h. Tangia znajduje się pod równikiem i różnice w porach roku nie są dobrze widoczne, szczególnie w Naratai; są to różnice dostatecznie małe, aby nie było potrzeby rozgraniczania pór roku.

Rok ma 5 miesięcy (ναυ nau) po 15 dni każdy, nazwany na cześć jednego z Pięciu Mędrców, kluczowych dla karaizmu. Każdy z mędrców opowiada o zależności wody i człowieka z pozostałymi przedwiecznymi żywiołami λαυ lau, które rozgraniczono: puro, neu, fo'o, nu, ra'a. Szósty żywioł, nora, z racji swojej natury nie ma miesiąca, ale wspomina się o nim w dni przestępne.

Rytm dnia i nocy - doba

Doba tangijska (dt) składa się z 29 godzin (ht), z których każda godzina trwa 90 minut ziemskich. Godziny, tak się składa, że podzielono na 90 minut, co wyrównuje minutę tangijską z minutą ziemską. Minuta tangijska podzielona jest na 60 sekund, ale sekunda jest podzielona na 30 podsekund, tymczasem na Ziemi stosuje się raczej podział na 100 setnych sekundy.

Nazwa lokalna pory doby Pora doby Godzina startowa Godzina zakończenia Czas trwania (ht) Czas trwania (hz) Średnia temperatura¹
Χο'υμ Noc 28:00 5:89 7 10,5 22°C
Γιαο Poranek 6:00 11:89 7 10,5 18°C
Ραμι Dzień 12:00 20:89 9 13,5 31°C
Μαλυ Wieczór 21:00 26:89 6 9 31°C

¹Dla Naratai.
Te pory dnia wyznaczają rytm pracy, snu i aktywności dla Tangijczyków zamieszkujących regiony nadmorskie.

Przeciętny Tangijczyk śpi stosunkowo długo, przez 8 osiem godzin tangijskich (12 ziemskich) w nocy, zazwyczaj w godzinach od północy do 8 rano, a następnie zasypia znowu w godzinach upalnych, w godzinach od 15 w południe do 23 wieczorem, o zachodzie słońca. Następnie czas aktywności przypada na noc, pod warunkiem, że jest dostępna dostateczna ilość światła.

Historia

Lupa2.gif
Główny artykuł: Historia Tangii

Historia Tangii nie jest ukończona i obecnie znajduje się jedynie w zarysach. Wiadomo już, że jest luźnym cesarstwem od dawna, ale też, że nie była to pierwsza cywilizacja na wyspie. Poniżej znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Wydarzenie Lata tangijskie Lat tangijskich temu Lat ziemskich temu Lata kyońskie Lata ziemskie
Katakumby Marajskie -4120 ET 6718 ET 2507 EZ 2791 EK 1041 EZ
Przyjście Tangijczyków -3507 ET 6105 ET 2278 EZ 3404 EK 1270 EZ
System plemienny, pierwsze państwo -1394 ET 3992 ET 1490 EZ 5517 EK 2059 EZ
Rozbicie regionalne -1029 ET 3627 ET 1353 EZ 5882 EK 2195 EZ
Założenie cesarstwa 0 ET 2598 ET 969 EZ 6911 EK 2579 EZ
Pięć Mędrców 55 ET 2543 ET 949 EZ 6911 EK 2579 EZ
Talanga 233 ET 2365 ET 882 EZ 7144 EK 2666 EZ
Ogród Górski w Kun Atla 938 ET 1660 ET 619 EZ 7849 EK 2929 EZ
Pałac Temeteu 1349 ET 1249 ET 466 EZ 8260 EK 3082 EZ
Świątynia Naratajska 1512 ET 1086 ET 405 EZ 8423 EK 3143 EZ
Uniwersytet Tamarua 1652 ET 946 ET 353 EZ 8563 EK 3195 EZ
Takatoa 1782 ET 816 ET 304 EZ 8693 EK 3244 EZ
Forteca w Tau Atla 1901 ET 697 ET 260 EZ 8812 EK 3288 EZ
Pierwsza bitwa o Saakę 1932 ET 666 ET 249 EZ 8843 EK 3300 EZ
Druga bitwa o Saakę 1966 ET 632 ET 236 EZ 8877 EK 3312 EZ
Rok wspólny kyoński 2062 ET 536 ET 200 EZ 8973 EK 3348 EZ¹
Wpływy na Buanię 2355 ET 243 ET 91 EZ 9266 EK 3457 EZ
Obserwatorium Tauriana 2370 ET 228 ET 85 EZ 9281 EK 3463 EZ
Obalenie Rady Państwa 2584 ET 14 ET 5 EZ 9495 EK 3543 EZ
Dziś 2598 ET 0 ET 0 EZ 9509 EK 3548 EZ

¹Rok wyjściowy dla Kyonu to 8973. 8973/2,68 = 3348.

Historia Tangii jako takiej rozpoczyna się w 6911 EK, tj. roku wspólnym 6911. Wtedy podjęto decyzję powołania w ramach sanktuarium karajskiego struktury państwowej, mającej za zadanie pośredniczyć w rozmowach pomiędzy poszczególnymi państwami znajdującymi się na terytorium wyspy Tangia. Stopniowo, władza się rozszerzała, czemu zapobiegło sprawniejsze utworzenie rady państwowej. To w latach ostatnich uległo zmianie po dokonaniu się przewrotu religijnej sekty Yul-Yoa, co zniosło władzę rady państwa i nadało władzę absolutną cesarzowej Yul-Yoa Kalia.

Kynografia i dane przyrodnicze

Tangia obejmuje kilka stref, jako że państwo znajduje się od wyspy Atirai na dalekim zachodzie, przez wyspy Akeira i Hiranea w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Tangia, przez samą wyspę Tangia, aż po kolonię kontynentalną Buania na zachodnim brzegu kontynentu. Widoczne są jednak podziały nie tylko klimatyczne, ale także wyodrębnione na podstawie uwarunkowań gospodarczych.

Położenie

Tangia rozumiana jako wyspa, a nie państwo, jest jedną z większych wysp Kyonu i znajduje się na zachód od kontynentu, niedaleko na południe od równika. Przy niższym poziomie oceanu, prawdopodobnie wraz z Pinu utworzyłaby półwysep, uzyskując połączenie lądowe z kontynentem. Tangia rozumiana jako państwo zajmuje 100% wyspy. Na wschód od wyspy Tangia znajduje się kontynent, w bezpośrednim sąsiedztwie Tangia graniczy z Pinu i Sechtem. Są to najbliższe geograficznie krainy, z którymi mieszkańcy handlują od początków swojej obecności w tym terenie. Na zachód od wyspy Tangia znajdują się dwie mniejsze wyspy, Akeira oraz Hiranea, które od stosunkowo dawna są koloniami tangijskimi. Akēira znajduje się bardziej na północ i jest większą z wysp. Stolicą Akeiry jest Uruna. Hiranea znajduje się bardziej na południe i jest mniejszą z nich. Stolicą Hiraney jest Yatlomea. Obie te wyspy wraz Tangią są często rozumiane jako matecznik państwa Tangii. Formalnie zaś, Akeira oraz Hiranea należą do tzw. Grupy Wysp Odległych.

Grupa Wysp Odległych zawiera również wiele mniejszych archipelagów, w tym wulkaniczną wyspę Atirai na dalekim południowym zachodzie oceanu, z dala od oceanów.

Klimat i ukształtowanie terenu

Z uwagi na dość zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, wyspa Tangia posiada kilka stref klimatycznych. Dominują trzy typy krain: obszary nadmorskie wraz z równinami, stepy i pustynie, oraz wyżyny, góry i obszary wysokogórskie. Istnieje siedem większych łańcuchów górskich lub masywów lodowcowo-górskich na wyspie. Góry te wzbijają się na stosunkowo znaczne wysokości, tworząc rozległe płaskowyże. Co najmniej sześć łańcuchów górskich, jeżeli nie wszystkie, osiągają szczyty po 10 – 13 kilometrów wysokości, wbijając się w stratosferę.
        Choć Tangia znajduje się nad morzem w strefie równikowej, to obecność wysokich płaskowyżów wraz ze znacznymi szczytami górskimi powodują zjawisko występowania cienia opadowego, zmieniającego dominujący na wyspie krajobraz nadmorski z gęstymi lasami deszczowymi w równiny, stepy, wreszcie w pustynie. Część pustyń jest wyłącznie okresowa, inne są stałe. Stąd też statystyki klimatyczne podzielmy na kilka stref.

Strefy nadmorskie, lasy, lasy deszczowe

Strefy nadmorskie, lasy oraz lasy deszczowe dominują na wybrzeżach, oraz tam w głębi kontynentu, gdzie morskie wiatry nie są zatrzymywane przez łańcuchy górskie. Dotyczy to między innymi wiatrów wchodzących w Tangię od strony Królestwa Naratajskiego i przechodzących przez tereny Republiki Lutafaryjskiej i przeciskających się przez obniżone przełęcze górskie na drugą stronę wysokich gór w stronę oazy Takangari na pustyni takangaryjskiej. W tych strefach statystyki klimatyczne przedstawiają się następująco:

 • Średnia temperatura cały rok około +30°C. Nocą temperatura spada do +15°C, za dnia sięga do +40°C.
 • Wilgotność około 80% - 100%, ze średnią 80%.
 • Wiatr morski, wilgotny, miejscami średnio do 5 B, na terenach równinnych do 7 B, w lasach deszczowych 0 – 3 B.
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: huragany, trąby powietrzne, znaczna wilgotność powietrza, znaczne zjawiska korozyjne zw. z warunkami sprzyjającymi rdzewieniu, gniciu i zarastaniu roślinnością i grzybami.

Tangia jest państwem tropikalnym, ale nie jest państwem równikowym, nie znajduje się na równiku. Różnica dnia i nocy wynosi około 45 minut, czyli raptem pół godziny tangijskiej, licząc dla Naratai. Wpływ wysokości na temperaturę będzie badany dalej w oparciu o dostępne opracowania naukowe dla Ziemi[3].

Dobowe wahania temperatur - Naratai.png
Dane klimatyczne dla miasta stołecznego Naratai, Królestwo Naratajskie, Tangia
Miesiąc (Pora) Miesiąc Puronau Miesiąc Neunau Miesiąc Fo'onau Miesiąc Nunau Miesiąc Ra'anau Rocznie
Rekord ciepła (°C) Dzień 39,1 42,1 40,1 39,8 38,0 42,1
Noc 32,1 38,4 36,6 34,2 33,9 38,4
Średnio ciepła doba (°C) Dzień 31,3 30,2 29,9 30,1 30,1 31,3
Noc 25,1 26,3 27,2 26,4 27,8 27,8
Średnia temperatura dobowo(°C) Dzień 26,3 26,2 26,4 26,6 27,0 26,5
Noc 19,0 18,4 18,9 19,6 19,2 19,0
Średnio chłodna doba(°C) Dzień 25,4 23,2 24,4 23,3 23,6 23,2
Noc 14,2 16,9 15,9 14,5 13,9 13,9
Rekord zimna (°C) Dzień 23,9 22,0 23,8 23,1 22,1 22,0
Noc 8,2 9,4 12,3 11,6 7,3 7,3
Opady średnio (mm) 159,9 124,4 110,9 133,5 160,1 133,5
Średnio dni deszczowych 10,3 9,2 7,8 8,9 9,9 9,9
Średnio dni śnieżnych 0 0 0 0 0 0
Średnia wilgotność względna % 80,3 81,1 80,8 80,6 81,1 80,8
Miesięcznie godzin słonecznych 339,4 340,8 345,0 323,9 310,1 1659
Indeks UV 12 12 12 12 12 12

Strefy stepowe i pustynne

W strefach stepowych i pustynnych ilość opadów jest znacznie ograniczona, miejscami do niemal zera, przez co i możliwości wegetacyjne są ograniczone. Stepy są porośnięte trawami i krzewami, pustynie natomiast, czy to piaskowe czy stepowe, nie mają niemal żadnej roślinności.

 • Na stepie średnia temperatura zimą to +10°C, latem +35°C. Rekord zimna -35°C. Rekord gorąca +90°C. Średnia temperatura zimową nocą to 0°C. Średnia temperatura w południe latem to +70°C.
 • Średnia temperatura zimą +20°C, latem +50°C. Rekord zimna wynosi -25°C. Rekord gorąca wynosi +115°C. Średnia temperatura zimową nocą to 0°C. Średnia temperatura w południe latem to +85°C.
 • Wilgotność 0% - 15%, średnio 0%.
 • Wiatr na stepie sięga 10 B, na pustyniach do 7 B.
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: burze piaskowe, burze, trąby powietrzne, skrajne temperatury, znaczne różnice temperaturowe pomiędzy latem i zimą oraz dniem i nocą.
Dane klimatyczne dla miasta Oaza Marajska, Pustynia Marajska, Tangia
Miesiąc (Pora) Miesiąc Puronau Miesiąc Neunau Miesiąc Fo'onau Miesiąc Nunau Miesiąc Ra'anau Rocznie
Rekord ciepła (°C) Dzień 104,8 86,2 98,2 100,1 84,1 104,8
Noc 42,1 44,0 46,2 39,9 45,1 46,2
Średnio ciepła doba (°C) Dzień 78,1 79,1 75,1 76,1 77,7 79,1
Noc 31,1 27,7 25,1 29,4 24,8 31,1
Średnia temperatura dobowo(°C) Dzień 54,1 62,8 57,1 61,2 60,3 59,1
Noc 15,6 17,1 16,1 17,4 14,2 16,1
Średnio chłodna doba(°C) Dzień 31,1 35,7 37,2 31,6 32,5 31,1
Noc -2,0 -1,6 -1,4 0,2 -1,1 -2,0
Rekord zimna (°C) Dzień 29,1 27,5 31,1 26,4 27,1 26,4
Noc -32,8 -27,9 -14,4 -23,7 -16,8 -32,8
Opady średnio (mm) 3 4 2 3 2 2,8
Średnio dni deszczowych 1 0 0 1 0 0,4
Średnio dni śnieżnych 0 0 0 0 0 0
Średnia wilgotność względna % 23 24 23 26 24 24
Miesięcznie godzin słonecznych 524 560 535 542 533 2694
Indeks UV 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12+

Wyżyny, góry i obszary wysokogórskie

Z tangijskich szczytów zawsze jest widok na jakieś inne. To dało początek Rangfen.

Klimat i charakter zjawisk pogodowych na wyżynach i w górach zależy mocno od wysokości nad poziomem morza oraz wystawienia zboczy na konkretne wiatry. Inny klimat mają góry, o które zbocza rozbijają się wiatry morskie, a inny te, gdzie zbocza są ogrzewane przez pustynie.

„Strefa śmierci” znajduje się na wysokości około 8000 metrów nad poziomem morza, gdzie ciśnienie spada z 1010 hPa na morzu do 320 hPa. W tych warunkach aklimatyzacja najlepszych sportowców przestaje być wykonalna, rany przestają się goić, oddychanie jest skrajnie utrudnione. Wyższe szczyty przechodzą przez połowę odległości do limitu Armstronga i przy niekorzystnych warunkach mogą wywoływać podobne zjawiska. Istnieje wyciąg górski do szczelnej barometrycznie stacji meteorologicznej położonej na wysokości 11900 metrów nad poziomem morza, w której utrzymywane jest sztucznie ciśnienie podobne do tego na 6000 metrów, gdzie jest możliwe wjechanie z wysokości 1000 metrów niemal od razu na 11900 metrów. Kolejka jest jednym z Dziesięciu Cudów Tangii i jest wykorzystywana do dostaw żywności i zniżania człowieka ze stacji w dół, w sytuacjach alarmowych. Wjazd przeciętnego, niewyszkolonego człowieka na taką wysokość spowoduje na 9000 metrów utratę przytomności w ciągu 1 minuty, a na 11900 metrach śmierć. Wieczne śniegi zaczynają się na wysokości 3 – 4 kilometrów, co należy rozumieć jako barierę, gdzie w dowolnym momencie w roku występują opady śniegu i śnieg potrafi leżeć dniami albo tygodniami. Latem do wysokości 6 kilometrów temperatura może wzrosnąć nawet do +35°C i śnieg szybko topnieje, powodując lawiny i powodzie, i kreując okresowe powodzie. Na wysokościach powyżej 9 000 metrów szok stratosferyczny powoduje wiatry o prędkości do 300 – 400 kilometrów na godzinę, które rozbijając się o wzgórza potrafią powodować lokalne rekordy prędkości wiatru do 600 kilometrów na godzinę. Niski stopień erozji kamienia wynika z nikłego ciśnienia atmosferycznego na tych wysokościach. Na pułapach 3 – 4 kilometrów oraz 6 – 8 kilometrów znajdują się obserwatoria. Te służą Tangijczykom do dwóch celów: obserwacji astronomicznych (głównie teleskopami zwierciadlanymi) oraz szpiegostwa (teleskopami refrakcyjnymi, tzw. lunetami). Z wysokości 10 000 metrów Kunatlyjczycy non-stop obserwują S’xakę w Konfederacji Sechtu i mają fenomenalne możliwości obserwacji ruchów ich floty. Widać także Komi w Pinu, ale przejrzystość atmosfery przez kilkaset kilometrów jest bardzo niska, przez co nie widać szczegółów. Tangia posiada w każdej chwili pięć skrajnie wysokogórskich obserwatoriów.

 • Średnia temperatura spada o 1°C na każde 100 metrów. Na wysokościach płaskowyżów górskich występują wieczne śniegi, lodowce, skaliste pustynie, gdzie średnia temperatura wynosi większość roku -15°C, w zależności od wiatru i położenia oraz wysokości. W obserwatoriach średnich pułapów temperatura wynosi średnio -30°C do -40°C, przy czym w dzień potrafi wzrosnąć do +15°C, a w nocy spaść do -80°C. Obserwatoria skrajnie wysokich pułapów są opuszczane w skrajnie rzadkich przypadkach, wymagają kombinezonów ciśnieniowych. Średnia temperatura to -85°C, za dnia wzrasta do 0°C, nocą potrafi spaść do -140°C
 • Wilgotność 0% - 15%, średnio 0%.
 • Wiatr zależny od ukształtowania terenu i przechodzi przez całą skalę Beauforta, od 0 B w wielu miejscach osłoniętych od wiatru, do wartości znacznie przekraczających 12 B (huraganowe).
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: skrajne temperatury, ekstremalne wiatry, barometryczne ciśnienie powietrza na skrajnie niskim poziomie, uniemożliwiającym funkcjonowanie bez kombinezonów ciśnieniowych i wsparcia tlenem, skrajnie niebezpieczne wartości promieniowania słonecznego, powodujące poparzenia trzeciego stopnia w ciągu 15 – 30 minut, lawiny i osuwiska, zlodowacenie, intensywne opady śniegu i burze śnieżne, burze piaskowe, wystawienie na promieniowanie kosmiczne.
Dane klimatyczne dla Obserwatorium Tauriana (11 900 m n.p.m.), Królestwo Kunatla, Tangia
Miesiąc (Pora) Miesiąc Puronau Miesiąc Neunau Miesiąc Fo'onau Miesiąc Nunau Miesiąc Ra'anau Rocznie
Rekord ciepła (°C) Dzień 21,6 28,4 22,4 24,7 20,9 28,4
Noc -12,4 -9,7 -19,7 -17,8 -13,4 -9,7
Średnio ciepła doba (°C) Dzień 6,4 2,7 9,4 8,1 6,1 9,4
Noc -19,7 -15,7 -15,7 -14,2 -16,5 -14,2
Średnia temperatura dobowo(°C) Dzień -5,1 -6,2 -7,0 -6,2 -8,1 -6,5
Noc -32,0 -29,0 -34,6 -31,2 -33,7 -32,1
Średnio chłodna doba(°C) Dzień -16,2 -14,7 -15,9 -15,1 -17,1 -17,1
Noc -62,4 -78,9 -65,1 -74,6 -75,8 -78,9
Rekord zimna (°C) Dzień -42,7 -38,4 -40,9 -36,2 -41,9 -42,7
Noc -97,1 -102,7 -74,6 -88,8 -104,4 -104,4
Opady średnio (mm) 0,5 0,9 0,1 0,1 0,7 0,46
Średnio dni deszczowych 0 0 0 0 0 0
Średnio dni śnieżnych 0 0 0 0 0 0
Średnia wilgotność względna % 34 23 31 31 29 29,6
Miesięcznie godzin słonecznych 534 550 512 520 561 2677
Indeks UV 12+ ☠☢ 12+ ☠☢ 12+ ☠☢ 12+ ☠☢ 12+ ☠☢ 12+ ☠☢

Wody

Tangia nie uznaje „wód terytorialnych”, według nich wody całego świata są teoretycznie ich własnością, użyczają ich jednak z uwagi na ich ilość. Bezpośrednie wody terytorialne naokoło Tangii oraz pomiędzy Tangią a Akēirą i Hiraneą są pilnie strzeżone i obce floty nie mają prawa przez nie przechodzić. Statki handlowe mają wyznaczone korytarze i powinny się ich trzymać. Wody naokoło Tangii są bogate w ryby i owoce morza, a ciepłe prądy nanoszą ich dużo. Uważa się, że wiele gatunków ryb ławicowych migruje do Tangii, by tam zakończyć swój żywot w sieciach rybackich.

Wody morskie są pobierane celem sprzedaży jako źródło karāi. Osoby wybierające się wgłąb kontynentu, szczególnie na Wielką Pustynię, zabierają jej czasem wielkie ilości, ograniczając możliwości podróży. Istnieje jednak ideologia, która głosi że na Wielkiej Pustyni jest kraj z dobrym dostępem do karāi, to jednak nie zostało potwierdzone.

Fauna i flora

Tangia cechuje się wybitną różnorodnością fauny i flory z uwagi na swoje uwarunkowania przyrodnicze i klimat. Występuje tu wiele setek gatunków roślin i zwierząt, wiele z nich endemicznych. Zwierzęciem narodowym Tangii królewskiej (zewnętrznej) jest aratao (ay. ΑΡΑΤΑΟ aratao), orka, a Tangii wewnętrznej mea (ay. ΜΕΑ mea), przedstawiciel glyptodonów. Występują płazy i ryby wytwarzające maź luminescencyjną, która jest na masową skalę wykorzystywana do ozdób. Najbardziej powszechne typy tej mazi mogą być syntetyzowane i oddają światło po nasłonecznieniu. Najbardziej ekskluzywne typy mazi świecą po domieszce innych materiałów i oddają bardzo intensywne światło, ta jest wykorzystywana między innymi przez Takatoa. Tangia też jest zamieszkiwana przez glyptodonty. Roślinność w lasach deszczowych jest wybitnie bujna i obejmuje tysiące gatunków drzew, porostów, mchów, paproci, bardzo bogata jest też flora grzybów i pleśni.

Fauna

Flora

System miar

Tangijczycy mają opracowany własny system miar. Jeszcze dwieście lat wcześniej system ten był rozdrobniony, zgodą Rady państwa i pieczęcią cesarską zdecydowano o wprowadzeniu jednego systemu opracowanego na orumilowskim uniwersytecie Tamarua. Analogicznie jak w systemie metrycznym, jest to system skalowalny przez dziesięć, z zastosowaniem przedrostków.

Przedmiot miary Nazwa Skrót Odpowiednik w systemie metrycznym Opis
Masa ΚΟΕ
koe
κ-ε 1 κ-ε = 14,66 kg Oparte na tangijskiej sztabce złota według form cesarskich.
Długość ΑΛΑ
ala
α-α 1 α-α = 874,34 m Oparte na specjalnie stworzonym wzorcu przechowywanym w Tamarua i pomnożonym razy tysiąc.
Czas ΜΕΝΕ
mene
μ-ν 1 μ-ν = 1,0875 h (40 μ-ν = 1 doba) Tangia z uwagi na okołorównikowe położenie ma mniej-więcej stały czas trwania dnia i nocy. Doba została podzielona na dzień i noc, każde po 20 jednostek.

Skalowalność

Mniejsze niż jeden:

 • ΟΛΟΝΥ - 1/1 000 000
 • ΟΛΥ - 1/100 000
 • ΟΝΥ - 1/10 000
 • ΟΛΟ - 1/1 000
 • ΧΕΑ - 1/100
 • ΜΙΝ - 1/10

Większe niż jeden:

 • ΑΛΥ - * 10
 • ΑΡΑ - * 100
 • ΑΡΑΝΚΑ - * 1 000
 • ΛΕΑ - * 10 000
 • ΛΕΑΛΑΥ - * 100 000
 • ΤΑΥ - * 1 000 000

Gospodarka

Lupa2.gif
Główny artykuł: Gospodarka i demografia Tangii
Złoto jest podstawową walutą Tangii.

Gospodarka Tangii jest bardziej zdecentralizowana niż w innych krajach, pomimo spójności. W obiegu funkcjonuje kilkanaście walut, metale szlachetne, instrumenty finansowe i towary barterowe. Tangia stosuje do dziś zarówno niewolnictwo, jak i gospodarkę rabunkową/wyzyskową ze swoich kolonii, i na dzień dzisiejszy jest to, niestety, jedna z silnych gałęzi gospodarki. Gospodarka jest mieszana i łączy zarówno cechy centralnie planowanej, jak i wolnej gospodarki, z kilkoma formami spółek. Większe miasta tangijskie posiadają z reguły giełdę papierów wartościowych. Handel z innymi państwami jest ważnym elementem gospodarki.

Tangia przez długi czas była w dużym stopniu samowystarczalna, obecnie kompensuje sobie potrzeby wynikające z przeludnienia i zwiększonych wymagań ludności przez zysk z kolonii. Istotnym aspektem życia Tangijczyków jest handel, w szczególności pomiędzy poszczególnymi częściami składowymi kraju. Nie ma cła na handel pomiędzy prowincjami, ani koloniami. Tangia posiada obecnie silne rezerwy złota, przechowywane głównie w Tau Atla.

Gospodarkę tangijską można opisać nowożytnym sposobem, dzieląc ją na sektory rolnictwa, przemysłu i usług. Te dwa pierwsze w znacznym stopniu dominują w kraju. Istotnymi gałęziami związanymi z żywnością są rybołówstwo, poławianie owoców morza, rolnictwo, hodowla zwierząt wspierane przez polowania i zbieractwo. W przemyśle ważne jest wydobycie, stocznictwo, metalurgia, i przemysł szklany.

Sektory gospodarki

Klasycznie, rozróżniamy trzy sektory gospodarki: produkcja (rolnictwo, hodowla, wydobycie, zbieractwo, rybołówstwo, wielorybnictwo), przemysł, i usługi.

Sektor pierwszy

Rolnictwo

 • Yam
 • Ziemniak
 • Ryż
 • Pomidor
 • Pszenica
 • Taro
 • Kokos
 • Kukurydza
 • Soja
 • Fasola
 • Burak
 • Ananas
 • Banan
 • Cebula
 • Maniok
 • Guava
 • Ilama
 • Sapote
 • Kaktus tangijski
 • Akwaflora (wodorosty, itd.)
 • Morwa
 • Pitanga
 • Plinia cauliflora
 • Kakao
 • Pszenica
 • Rośliny przemysłowe:
  • Drewno
  • Kauczuk
  • Tytoń

Hodowla, łowiectwo, rybołówstwo i wielorybnictwo

 • Owoce morza:
  • Krewetka
  • Krab
  • Małż
  • Kałamarnica
  • Żółw oceaniczny
  • Inne skorupiaki
 • Ryby:
  • Sardynka
  • Karp
  • Tilapia
  • Karaś
  • Rohu
  • Pstrąg tęczowy
  • Pstrąg tangijski
  • Tuńczyk
  • Dorsz
  • Plamiak
  • Morszczuk
  • Śledź
  • Makrela
  • Węgorz
  • Flądra
  • Płaszczka
 • Wielorybnictwo:
  • Delfin tangijski
  • Płetwal karłowaty
  • Grindwal krótkopłetwy
  • Bazylozaur
  • Orka
  • Płetwal zwyczajny
  • Sejwal
  • Płetwal Bryde'a
  • Kaszalot
  • Humbak
 • Ptactwo:
  • Kaczka
  • Gęś
  • Ptactwo grzebiące
  • Przepiórka
  • Rybitwa
 • Gady:
  • Krokodyl tangijski
  • Żółw stepowy tangijski
 • Bushmeat:
  • Małpy
  • Nietoperze
  • Jaszczurki
  • Płazy
  • Insekty jadalne
 • Dziczyzna:
  • Antylopa
  • Glyptodon
  • Sarna
  • Jeleń buański
  • Pekari
 • Trzoda chlewna:
  • Archaeotherium, pekari
  • Tur tangijski
 • Inne:
  • Jaja ptasie
  • Ikra

Górnictwo

 • Paliwa:
  • Węgiel
  • Ropa naftowa
  • Gaz ziemny
 • Kamienie szlachetne:
  • Fluoryty
  • Diamenty
  • Inne
 • Metale:
  • Żelazo
  • Miedź
  • Cyna
  • Cynk
  • Nikiel
  • Boksyty
  • Bizmut
  • Rtęć
  • Miki
  • Glin (aluminium)
 • Metale szlachetne:
  • Złoto
  • Srebro
  • Platyna
  • Tytan
  • Uran

Sektor drugi: przemysł

 • Przetwórstwo i konserwacja żywności, inne gałęzie przemysłu żywnościowego
 • Hutnictwo, metalurgia
 • Budownictwo
  • Nawadnianie i gospodarka wodna
 • Przemysł przetwórstwa drewna
 • Papier, czcionki, atrament
 • Przemysł stoczniowy
 • Przemysł zbrojeniowy, produkcja uzbrojenia, broni białej, broni palnej, przedmiotów i materiałów defensywnych
 • Przemysł tkalniczy i tekstylny
 • Chemia i alchemia

Sektor trzeci: usługi

 • Logistyka
 • Informacja
 • Szpitalnictwo
 • Sprzedaż
 • Usługi finansowe (bankowość, pożyczki, ubezpieczenia)
 • Rozrywka
 • Sport
 • Usługi gościnne (zakwaterowanie, wyżywienie, kasyna, transport luksusowy, turystyka, itd.)
 • Religijne

Instrumenty finansowe

Schemat zależności między walutami Tangii.

W odróżnieniu od większości wyraźnie jednolitych państw, system pieniężny Tangii jest skomplikowany, ponieważ poszczególne prowincje zachowały swoje waluty. Poczyniono próby zunifikowania waluty, lekceważąco potraktowaną uchwałą Rady państwa, ale nie zakazano stosowania starych walut ani systemu barterowego, przez co nowa waluta, wspólna dla całego kraju, po prostu funkcjonuje obok walut narodowych i służy do transakcji międzynarodowych. Te waluty są, z uwagi na przywiązanie Tangijczyków do monet i medali, powodem do dumy regionalnej. Co udało się osiągnąć, to definiowanie walut narodowych w oparciu o walutę imperialną.

W obrocie są:

 • 1 centralna waluta, tzw. moneta cesarska lub imperialna
 • 7 walut narodowych wyspy Tangia
 • 1 wspólna waluta Grupy Wysp Odległych
 • 1 imperialny system floty tangijskiej
 • różne papiery wartościowe: czeki, udziały w spółkach, akcje giełdowe, obligacje, wierzytelności
 • metale i kamienie szlachetne, prawie wyłącznie złoto
 • barter (wymiana towarów)

Ustalenia wstępne

 • Wartość złota [AU]¹: ~1 500,00 PLN za 7,78g (2.2020)
 • Główna waluta: aotai AOT
 • Wartość 1,000 AOT: 7,78g AU
# Region Nazwa waluty Łac. Ayu Skrót ay. Skrót ISO Jedn. = AOT AHR PLN¹ 1AOT>waluta Złoto (gramy) Skalowalność Emitent Zastosowanie
1 Tangia Moneta Imperialna Aotai ΑΟΤΑΙ αο AOT 1 AOT = 1,00000 AOT 1000 AHR 1500,00 PLN 7,78000g 1 AOT = 1000 AHR Imperialny Bank Centralny Tangia, międzynarodowa, międzyregionalna, duże transakcje
2 Tangia Grosik Imperialny Hori ΧΟΡΙ χρ AHR 1 AHR = 0,00100 AOT 1,00 AHR 1,50 PLN 1000 AHR 0,00778 g 1 AOT = 1000 AHR Imperialny Bank Centralny Tangia, międzynarodowa, międzyregionalna
3 Naratai Naratajska Moneta Królewska Namai ΝΑΜΑΙ ννμ NNM 1 NNM = 0,00128 AOT 1,28 AHR 1,92 PLN 781 NNM 0,00996 g 1 NNM = 100 NLM Naratajski Bank Królewski Naratai, regionalna
4 Naratai Naratajski Grosik Królewski Lemue ΛΕΜΥΕ νλμ NLM 1 NLM = 0,00001 AOT 0,01 AHR 0,02 PLN 78100 NLM 0,00010 g 1 NNM = 100 NLM Naratajski Bank Królewski Naratai, regionalna
5 Tongami Tounarajska Atta T. Atta ΑΤΤΑ τατ ΤΑΤ 1 ΤΑΤ = 0,00192 AOT 1,92 AHR 2,88 PLN 520 TAT 0,01496 g 1 ΤΑΤ Bank Centralny Tounarao Tongami, regionalna
6 Luta ni Fari Lutafaryjska Moneta Renei ΡΕΝΗ ρνη LRN 1 LRN = 0,10000 AOT 100,00 AHR 150,00 PLN 10 LRN 0,77800 g 1 AOT = 10 LRN Bank Centralny Luta ni Fari Lutafari, regionalna, sprzężona z AOT
7 Luta ni Fari Lutafaryjski Grosik Kerene ΚΕΡΕΝΕ κρν LKN 1 LKN = 0,00040 AOT 0,40 AHR 0,60 PLN 2500 LKN 0,00311 g 1 LRN = 250 LKN Bank Centralny Luta ni Fari Lutafari, regionalna, sprzężona z AOT
8 Nomeurai Nomeurajski Tilane Tilane ΤΙΛΑΝΕ τλν NTN 1 NTN = 0,00122 AOT 1,22 AHR 1,82 PLN 823 NTN 0,00945 g 1 NTN = 12 NAT Bank Hatlangao Nomeurai, regionalna
9 Nomeurai Nomeurajska Atta N. Atta ΑΤΤΑ νατ NAT 1 NAT = 0,00010 AOT 0,10 AHR 0,15 PLN 9876 NAT 0,00079 g 1 NTN = 12 NAT Bank Hatlangao Nomeurai, regionalna
10 Marao Marajska Tanga Tanga ΤΑΝΓΑ ταν TAN 1 TAN = 0,00127 AOT 1,27 AHR 1,90 PLN 790 TAN 0,00985 g 1 TAN Mennica i Bank Marajski Pustynia Marajska, regionalna
11 Orumilo Moneta Orumilo Lao ΛΑΟ λαο OLO 1 OLO = 0,00457 AOT 4,57 AHR 6,85 PLN 219 OLO 0,03553 g 1 OLO = 100 OHL Bank Orumilo Cała prowincja Orumilo i Rejtika oprócz Rejtiki, regionalna
12 Orumilo Grosik Orumilo Horilao ΧΟΡΙΛΑΟ χρλ OHL 1 OHL = 0,00005 AOT 0,05 AHR 0,07 PLN 21900 OHL 0,00036 g 1 OLO = 100 OHL Bank Orumilo Cała prowincja Orumilo i Rejtika oprócz Rejtiki, regionalna
13 Reitika Rean Rejtiki Rean ΡΕΑΝ ραν RRN 1 RRN = 0,00736 AOT 7,36 AHR 11,05 PLN 136 RRN 0,05730 g 1 OLO = 0,62 RRN Bank Rejtiki Miasto Rejtika i okolice, regionalna
14 Takangari Pustynny Lan Lan ΛΑΝ κλν KLN 1 KLN = 0,00050 AOT 0,50 AHR 0,75 PLN 2000 NLM 0,00389 g 1 AOT = 2000 NLM Pustynny Bank Takangari Pustynia Takangaryjska, regionalna, sprzężona z AOT
15 Kunatla Kunatlyjska Moneta Fang ΦΑΝΓ φνγ FNG 1 FNG = 0,00310 AOT 3,10 AHR 4,64 PLN 323 FNG 0,02409 g 1 FNG = 100 HFN Bank Centralny Kunatla Kunatla, regionalna
16 Kunatla Kunatlyjski Grosik Horifang ΧΟΡΙΦΑΝΓ χφν HFN 1 HFN = 0,00003 AOT 0,03 AHR 0,05 PLN 32300 HFN 0,00024 g 1 FNG = 100 HFN Bank Centralny Kunatla Kunatla, regionalna
17 Grupa Wysp Odległych Waluta Wysp Odległych To'u ΤΟ'Υ του TOU 1 TOU = 0,00041 AOT 0,41 AHR 0,61 PLN 2457 TOU 0,00317 g 1 TOU Wspólny Bank Wysp Akeira, Hiranea, bliższe wyspy i kolonie
18 Takatoa Waluta Floty Imperialnej Tak ΤΑΚ τακ TAK 1 TAK = 0,00667 AOT 6,67 AHR 10,00 PLN 150 TAK 0,05187 g 1 AOT = 150 TAK T.K.T. Ho'um Obok aotai jako grosik do zaopatrzenia, do wymiany między okrętami, dla marynarzy, sprzężona z AOT
19 Tangia Tangijska Sztabka Złota Tanguafang Τανγυαφανγ τφ TAU 1 TAU = 1884 AOT 1884000 AHR 2 826 000 PLN 0,0005 TAK 14658 g 1 TAU = 14,66kg AU Imperialny Bank Centralny Rezerwy złota, bardzo duże transakcje

¹Porównywanie wartości pieniądza dwóch skrajnie różnych państw, Polski i Tangii, na różnym etapie rozwoju, w dwóch różnych światach, nie ma sensu. Podana w tabeli wartość była możliwa do pokazania z uwagi na definicję AOT w wadze złota oraz mierzalnej wartości złota w Polsce, natomiast nijak nie mówi o wartości złota w Tangii czy w ogóle na Kyonie. Przyjmuje się założenie, że złoto jest rzadkie w identycznym stopniu, co na Ziemi, i jego wydobycie jest analogiczne (Tangia jest cywilizacyjnie w epoce wielkich odkryć XVII-XVIII wieku jako kolonizator).

Formy podmiotów prawnych

Formy podmiotów prawnych są regulowane przez prawo związkowe. Wydzielane są:

 • Kompanie lub Korporacje - osobowość prawna, ograniczona odpowiedzialność, ścisłe przepisy
 • Spółka - osobowość prawna, ograniczona odpowiedzialność, ograniczony rozwój, uproszczone przepisy
  • Spółka lokalna - zasięg regionalny
  • Spółka lokalna rozszerzona - zasięg lokalny z licencją na handel międzyregionalny
 • Prosta działalność gospodarcza - osobowość półprawna, nieograniczona odpowiedzialność, uproszczone przepisy
 • Spółka państwowa
 • Organizacja non-profit

Podatki

Podatki są ustanawiane indywidualnie przez poszczególne grupy składowe. Cesarz (τηλαν teilan) i flota (τακατοα takatoa) zbierają procent od wszystkich grup. Co ciekawe, pobór podatków dotyczy także posad państwowych, dotyczy wszystkich od chłopów przez króli po cesarza, ale nie dotyczy niewolników. To stawia chłopstwo pańszczyźniane niejednokrotnie w gorszej sytuacji, jako że oprócz de facto niewolniczej pracy, ich wypracowane zyski podlegają opodatkowaniu.

Stawki podatków wahają się w zależności od zawodu. W samej armii, najniższe podatki są u rangfenistów (0%) i wśród dekurionów i demicenturionów armii lądowej (13%), najwyższe u szpitalników sektora usług publicznych (40%) i pozostałych pracowników obserwatoriów, takżę sektora publicznego (40%), a także u części zaopatrzeniowców armii, służby okrętowej oraz rangfenistów podlegających pod flotę lub armię (27%).

Prawa obywateli a prawa obcokrajowców

Podstawowe prawa obywateli Tangijskich są wyrażone w zakresie ustaw na poziomie federalnym i regionalnym, z osobna. Te prawa obejmują prawo do życia, prawo do wolności, prawo do wykonywania działalności rzemieślniczych, handlowych i dobrowolnych. Formalnie istnieje też wolność religijna, ale w praktyce jest ona stłumiona, jako że Tangijczycy żyjący poza swoim systemem państwowym często są zdani wyłącznie na siebie, tj. mają gorszą pozycję w sądach, często odmawia się im udzielania opieki medycznej. Tangijczyk nie może być niewolnikiem.

Obcokrajowców dotyczy ogólnokrajowe prawo, na przykład, obowiązuje ich nakaz rejestracji, płacą podatki, muszą stosować się do miejscowego prawa. W praktyce ich wolności kulturowe i wyznaniowe są znacznie lepiej respektowane niż te lokalnych innowierców, ponieważ otwiera to drogę do handlu oraz wymiany informacji.

Eksport i import

Tangia jest państwem bardzo aktywnym gospodarczo. Podstawową doktryną gospodarczą jest merkantylizm. Za podstawową wartość Tangia uważa złoto, na które i wewnętrznie jest wysokie zapotrzebowanie.

 1. Import złota z kolonii oraz zwiększone poprawą technologii i większą populacją lokalne wydobycie złota poprawiają dostępność bulionu, a zarazem reprezentujących go walut, i zastępuje weksle.
 2. Import towarów gotowych, analiza procesu twórczego.
 3. Zakaz eksportu towarów gotowych, nacisk na eksport materiałów surowych, protekcjonistyczne podejście do technologii produkcji.
 4. Obecność gildii handlowych. Sprzedaż od gildii do klientów przez pośrednictwa reprezentowane przez organizacje finansowe.

Eksport

Towar Kategoria Skala Producent Sprzedawca Logistyka Odbiorca Kraje docelowe Opis
Carta de Porfirio Díaz Ortega.jpg Papier Materiały przetworzone Duża Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Żywica kauczuka do produkcji gumy.
Powellvanda.jpg Szkło, produkty szklane Materiały półsurowe lub przetworzone Duża Cała Tangia Głównie spółki prywatne
Towar ściśle kontrolowany
Takatoa,
pion handlowy
? ? Stopione szkło do dalszej obróbki oraz materiały ze szkła: wazony, szyby, kaganki, a także ozdoby i pamiątki, i różne towary luksusowe
Insulæ Americanæ in Oceano Septentrionali ac regiones adiacentes a C. de May usque ad Lineam Æquinoctialem (8642335691).jpg Mapy Materiały gotowe Średnia Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Gotowe mapy na eksport, sporządzone przez flotę, obserwatoria, uniwersytety i poszukiwaczy przygód.
Perły.jpg Perły i biżuteria perłowa Materiały surowe, przetworzone Duża Wybrzeża Tangii, wyspy, kolonie Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Perły i biżuteria wykonana z perły i na bazie pereł, naszyjniki, pierścionki, elementy biżuterii monarszej.
Seashells.jpg Muszle i ozdoby z muszli Materiały surowe i przetworzone Duża Wybrzeża Tangii, wyspy, kolonie Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Muszle i ozdoby z muszli, przedmioty dekorowane muszlami.
Warship diagram orig.jpg Okręty Wielkoskalowe projekty Duża Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe stocznie Takatoa,
pion handlowy
? ? Okręty handlowe, transportowe
Latex - Hevea - Cameroun.JPG Kauczuk Materiały surowe Średnia Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Żywica kauczuka do produkcji gumy.
Ébano.jpg Heban Materiały surowe Średnia Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Głównie prywatne kompanie, plantacje Takatoa,
pion handlowy
? ? Czarne drewno używane do produkcji mebli i towarów luksusowych.
HematitaEZ.jpg Ruda żelaza Materiały surowe Duża Cała Tangia Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Surowe żelazo.

Import

Towar Kategoria Skala Producent Sprzedawca Odbiorca Opis
Vegetarian Curry.jpeg Żywność Towar pierwszej potrzeby Średnia Pinu ? Wszyscy Solone mięso, warzywa z długim terminem przydatności, ryby, nasiona, technologie upraw
Amerikanisches Mahagoni.jpg Mahoń Towar znaczenia strategicznego Duża Pinu, inne ? Prowincje ze stoczniami Drewno okrętowe i meblarskie
Cedrus wood.jpg Cedr Towar znaczenia strategicznego Duża Pinu, inne ? Prowincje ze stoczniami Drewno okrętowe i meblarskie
Bandage 02.jpg Medykamenty, lekarstwa Towar pierwszej potrzeby Duża ? ? Wszyscy Zioła, lekarstwa, wiedza medyczna
7 grams of fine gold.jpg Złoto Materiały przetworzone
Dobra luksusowe
Duża ? ? Państwo Tangijskie Przetworzone złoto wysokiej czystości
Dywany Ajdyniriańskie Towar luksusowy Mała Wielkie Imperium Ajdyniriańskie ? Monarchowie, arystokracja, korporacje Światowej klasy ajdyniriańskie dywany we wzory roślinno-zwierzęce, kaligraficzno-geometryczne, przedstawiające sceny z mitologii, chwalebne zwycięstwa imperialnej armii czy podobizny Boskich Imperatorów[4]

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa można pogrupować w następujące:

 • banki,
 • korporacje odkrywczo-handlowe,
 • korporacje wydobywcze,
 • korporacje służby zdrowia,
 • prywatny biznes.

Przy takim podziale można także zastosować wyróżnienie tangijskiej marynarki wojennej jako korporacji i to ona zatem będzie przynosić największe zyski całemu państwo. Oprócz niej, należy wymienić:

 • Tangijska Północna Kompania Handlowa,
 • Tangijska Dewijska Kompania Handlowa,
 • Nomeurajski Konglomerat Wydobywczy,
 • Kunatlyjska Koronna Kompania Służby Zdrowia,
 • Tongamijska Służba Zdrowia.

Demografia

Lupa2.gif
Główny artykuł: Gospodarka i demografia Tangii

Tangię zamieszkują Tangijczycy (Τανγυαραι Tanguarai) oraz mniejszości narodowe. Całkowita populacja państwa związkowego wraz z Grupą Wysp Odległych oraz koloniami wynosi 29 843 922. Stolice wszystkich regionów stanowią 26% populacji całego państwa, tereny pozamiejskie stanowią 64% populacji kraju, ze średnim wskaźnikiem urbanizacji na poziomie 12,78%.

Statystyki wieku

Ludność całkowita 0 - 14 lat 15 - 24 lata 25 - 54 lata 55 - 64 lata ponad 64 lata
29 843 922 7 162 810 8 576 069 9 447 840 3 698 283 958 921
100% 24,00% 28,74% 31,66% 12,39% 3,2%

W wieku pracującym jest 18 023 908 osób na wyspie Tangia, na wyspach odległych i w małych koloniach. Najwięcej dzieci do lat 14 znajduje się na Pustyni Takangaryjskiej, gdzie stanowią 32% obecnego społeczeństwa, ale też na obu pustyniach odsetek osób dożywających wieku 65 lat jest najmniejszy, szczególnie na pustyni Marajskiej. Za najlepsze miejsce do odbycia starości uznaje się Królestwo Kunatla, gdzie 8% społeczeństwa (358 605 osób) przekroczyło wiek 65 lat, druga pozycja w rankingu notuje zaledwie 4%, a pozostały kraj notuje średnio 2%.

Stosunek mężczyzn do kobiet

Suma 0 - 14 lat 15 - 24 lata 25 - 54 lata 55 - 64 lata ponad 64 lata
Mężczyzn 15 002 281 3 790 745 4 464 323 4 634 090 1 743 880 369 243
Kobiet 14 841 641 3 372 065 4 111 746 4 813 750 1 954 402 589 678
Suma 29 843 922 7 162 810 8 576 069 9 447 840 3 698 283 958 921

W optymalnym wieku rozrodczym znajduje się 18 023 908 osób. Kobiety stanowią 9 098 413 z nich, i jest ich nieco więcej niż mężczyzn, których jest 8 925 496. Statystycznie, średnio kobieta tangijska pierwszy raz zachodzi w ciążę w wieku 16 lat i do menopauzy zachodzi w ciążę 10 razy, z czego 6,6 zakończy się urodzeniem żywego dziecka, z których 2,9 (44%) umrze zanim skończy 5 lat. Regiony odległe, takie jak wsie, pustynie, góry, wyspy i odległe kolonie mają gorszą sytuację niż średnia krajowa.

Tangijczycy

Lupa2.gif
Główny artykuł: Tangijczycy

Tangię głównie zamieszkują Tangijczycy (ay. ΤΑΝΓΥΑΡΑΙ Tanguarai). Są to ludzie rasy oceanicznej, polinezyjskiej. Pod względem narodowościowym, można stosować podział klasyczny, na makrogrupę narodową, naród i plemiona. Makrogrupami Tangii są właśnie Tangijczycy, oraz obcokrajowcy, tacy jak Pinusi, Sechtończycy, Neszowie czy Szurowie. Po pełnej aneksji Buanii, są oni traktowani jak pełnoprawni Tangijczycy. Podstawowymi językami Tangijczyków na wyspach są język ayu i najbliższe mu języki pokrewne, a na kontynencie jest to język buański. Istnieją też mniejszości Pinusów, wśród nich Pinusi tangijscy, oraz różne narody dewijskie w kolonii Atirai.

Naród Podstawowa kraina
Naratajczycy biali Królestwo Naratajskie
Naratajczycy zieloni Królestwo Naratajskie
Tongamijczycy Republika Tongami
Lutafaryjczycy Eura Republika Lutafaryjska
Lutafaryjczycy Harani Republika Lutafaryjska
Lutafaryjczycy Hea Republika Lutafaryjska
Nomeurajczycy Republika Nomeurajska
Narody marajskie Pustynia Marajska
Orumilowie Królestwa Orumilo i Rejtiki
Reańczycy Reitika
Narody takangaryjskie Pustynia Takangaryjska
Kunatlyjczycy Apori Królestwo Kunatla
Kunatlyjczycy Hayano Królestwo Kunatla
Kunatlyjczycy Leleke Królestwo Kunatla
Kunatlyjczycy Afhari Królestwo Kunatla
Akejryjczycy Akeira
Hiranejczycy Hiranea
Atyrajczycy Atirai
Buańczycy Buania

Proporcje narodowościowe nie są jeszcze opracowane dla całego kraju i różnią się w zależności od miasta. Wiadomo, że dla największych miast Królestwa Naratajskiego, w tym Naratai, Fang Apori, Atla Tau, Taka'o, Neurua i Atla Hea, 38% populacji stanowią Naratajczycy biali, 24% Naratajczycy zieloni, 13% Tongamijczycy, 3% Lutafaryjczycy Eura, 3% Buańczycy, 3% Lutafaryjczycy Hea, 3% Akejryjczycy, a pozostała populacja jest rozdzielona pomiędzy pozostałe narody.

Diaspora

Znacząca diaspora tangijska mieszka w Pinu, Sechcie, Szurze i Państwie Neszów oraz w Dewii. Oprócz Pinu, nie są to populacje mające wielkie znaczenie dla wymienionych państw.

Mniejszości chronione

Mniejszości chronione dotyczą narodów, które przyjęły karaizm i zaprzysięgły poddanie się władzy cesarskiej. Najczęściej są to narody pierwotne zamieszkujące kolonizowane wyspy na oceanie. Są to także Pinusi tangijscy. Rejestrowane mniejszości narodowe są chronione prawnie dekretem cesarskim na poziomie federacyjnym numer 47.

Obcokrajowcy

Obcokrajowcy to wszystkie narody różniące się od Tangijczyków w dostatecznym stopniu:

 1. Będące innego wyznania;
 2. Będące wyraźnie innej rasy;
 3. Używające bardzo odmiennego języka;
 4. Pochodzące z krain, w których założyli rozwinięte państwa.

Jest pięć znaczących grup takich narodów.

Naród Podstawowa kraina
Pinusi tangijscy Pinu
Pinusi Pinu
Sechtończycy Secht
Neszowie Państwo Neszów
Enency Szur

Niewolnictwo

Zgodnie z najnowszymi danymi, w Tangii żyje 1 102 821 niewolników, co stanowi 3,7% całej populacji. 80% z nich to potomkowie jeńców wojennych i niewolników odsprzedanych z innych krajów, przestępców z innych krajów wysłanych do Tangii za karę, ludów pierwotnych wysp brutalnie podbitych oraz żywy okup wojenny, na przykład, w zamian za zniesienie blokady handlowej czy odstąpienie od oblężenia. W ujęciu prawa, Tangijczyk nie może być niewolnikiem, i nie staje się Tangijczykiem nawet po urodzeniu. Wyjście z niewoli w Tangii jest prawie niemożliwe, jedynie możliwy jest lżejszy styl życia. Ponadto, w świetle prawa, niewolnik jest ujęty jako rzecz, przedmiot, w związku z tym nie posiada żadnych praw, a jego właściciel posiada wszelkie prawo rozporządzania nim, włącznie z prawem zabicia go; niewolnicy nie płacą podatków, co stawia chłopstwo pańszczyźniane niejednokrotnie w de facto gorszej pozycji. Niewolnik urodzony i wychowany w niewoli jest znacznie wyżej ceniony niż niewolnik ujęty do niewoli. Niewolnicy w roku 9509 EK pracują głównie w budowach, przy farmach, na plantacjach, w stoczniach i w manufakturach, bywa, że zajmują się dziećmi, są wykorzystywani w nieludzki sposób do badań medycznych, padają ofiarami różnych aktów w dzisiejszym świetle prawa uznawanych za barbarzyńskie i łamiące prawa człowieka, takie jak wykorzystywanie seksualne kobiet czy związane z torturami. Fatalne traktowanie niewolników doprowadziło już kilkakrotnie do eksplozji powstań, ale z uwagi na niską populację niewolników i wysokie rozproszenie, wszystkie kończyły się niepowodzeniami. Niewolnicy w Tangii mają pewne znaczenie ekonomiczne.

Stulecia później, Tangia będzie się wstydzić swojej przeszłości niewolniczej.

Edukacja

Pośredniowieczna stratyfikacja społeczna doprowadziła do sytuacji, w której poziom edukacji jest zależny od warstwy społecznej, pomimo budzącego respekt podejścia państwa w tej materii. Państwo za swój obowiązek na poziomie federacyjnym traktuje edukację ludności w zakresie pisma, co pozwala odczytywać dekrety, pobór do wojska, wiadomości religijne, kontrolować wiadomości przesyłane pocztą, wspiera zawieranie umów i świadomość prawa. Istnieją trzy systemy pisma, głównie stosuje się pismo miejskie w miastach i zupełnie inne, uproszczone pismo wiejskie poza miastami, często obok siebie. Podstawowe nauki pobiera się w szkołach, które są obowiązkowe w dwóch etapach:

 1. Wiek 6-10 lat (w latach ziemskich), przed drugą skaryfikacją, pisanie, czytanie. Zakończone dekretem i wpisem do państwowego rejestru, potwierdzona znajomość pisma dopuszcza obywatela do zakończenia etapu dziecięcego i drugiej skaryfikacji.
 2. Wiek 10-15 lat, edukacja na poziomie religijnym i rządowym, zakończona inicjacją i trzecią, ostatnią skaryfikacją. W strukturach demokratycznych bywa, że dopuszcza do głosu, niekiedy tylko mężczyzn pochodzenia arystokratycznego.

Dodatkowe nauki zależą od podejmowanego zawodu, większość osób wstępuje do armii lub udaje się do cechów lub gildii celem pobrania specjalistycznych nauk. W armii taka osoba jest dodatkowo szkolona, za co jest płacone żołnierzowi, ale taka osoba nie ma prawa wyboru. W strukturach cywilnych osoba zdaje egzamin na ucznia, potem na czeladnika, a na końcu, jeżeli zdoła, na mistrza.

Mężczyźni

Tangijscy chłopcy muszą opanować i zdać egzamin z pięciu dziedzin:

 1. Bitwa:
  1. ocena sytuacji,
  2. sztuka uników i upadania,
  3. walka wręcz i walka przedmiotami codziennego użytku (wszelką bronią pod ręką),
  4. walka włócznią i mieczem,
  5. posługiwanie się tarczą.
 2. Komunikacja:
  1. opanowanie pisma chłopskiego i pisma powszechnego,
  2. recytacja,
  3. umiejętność sprawiedliwej negocjacji i sztuka oratorska.
 3. Gospodarka:
  1. matematyka,
  2. prowadzenie księgowości i świadomość podatkowa,
  3. świadomość łańcucha dostaw w państwie,
  4. świadomość kredytowa,
  5. podstawy rolnictwa i hodowli,
  6. podstawy przemysłu takie jak przetwarzanie prostych materiałów na złożone przedmioty codziennego użytku.
 4. Cywilizacja:
  1. znajomość praw i obowiązków obywatela,
  2. życie na wodzie,
  3. religia,
  4. system karny,
  5. obchodzenie świąt, oddawanie czci zmarłym i szacunek wobec rodziny,
  6. znajomość Tangii jako państwa.
 5. Sztuka przetrwania:
  1. działania w sytuacjach nieszczęścia,
  2. obrona gospodarstwa przed kradzieżą i grabieżą,
  3. obrona przed dzikimi zwierzętami,
  4. zapobieganie chorobom i leczenie ich.


Kultura

Kultura Tangii to bardzo szeroki aspekt, zarówno z uwagi na rozmiar kraju i jego stosunkowe odseparowanie od kontynentu, przy jednoczesnej świadomości pozostałych państw i silnego poczucia potrzeby rywalizacji z nimi, silnie zakompleksionego narodowego ego, które pcha Tangię ku projektom mającym na celu udowodnienie wyższości ich kraju przed całym światem, a w praktyce, przed samymi sobą, od zróżnicowania na poziomie regionalnym, które skutkuje bogactwem kulturowym. To bogactwo znajduje swoje odzwierciedlenie w muzyce, literaturze, tańcu, teatrze, rzeźbiarstwie, malarstwie, architekturze, zwyczajach, w języku, w oświacie i w armii. Wszyscy mieszkańcy muszą przejść etapy skaryfikacyjne, będące rozbudowaną kulturą inicjacji człowieka.

Skaryfikacja obywatelska

Pierwsza skaryfikacja każdego obywatela tangijskiego odbywa się w momencie narodzin. Ta blizna rośnie wraz z niemowlęciem. Druga następuje w wieku 6-10 lat w zależności od postępów, co kończy wiek dziecięcy. Trzecia kończy się inicjacją i zarazem kończy wiek nastoletni i rozpoczyna dorosły. Blizny muszą być dostępne dla urzędników do sprawdzenia, najczęściej są umieszczane na ramionach czy klatce piersiowej według ustalonego wzoru. W przypadku np. utraty kończyny, na podstawie certyfikatu i światków blizny nadaje się w innym miejscu.

Język

Tangia posługuje się kilkoma językami, zróżnicowanie dialektalne jak na taki układ geograficzny jest zaskakująco niskie. Istnieją trzy tego przyczyny:

 1. Wysoki nacisk na język przy nauce dzieci i młodzieży, i obowiązkowa znajomość piśmiennictwa. Temu czynnikowi sprzyja banalnie prosty język.
 2. Duże natężenie podróży, ze względów handlowych, religijnych, militarnych, turystycznych, duża ciekawość narodu.
 3. Tangijska Sieć Świetlna i religia, spajające dość rozdzielone geograficznie regiony państwa, i zapewniające natychmiastową komunikację na setki lat przed wynalezieniem telegrafu.

Miażdżąca większość Tangijczyków posługuje się językiem ayu i buańskim. Mniejszości posługują się językiem mahan oraz dialektami i językami grupy pinuskiej, takimi jak pinu czy miyami, w mniejszości spotykane są także języki narodów zupełnie obcych, takie jak język sechtoński, neszyjski, enencki i inne, w okolicach Atirai także języki dewijskie. Język ayu jest na tyle uproszczony, że jego jedyna znajomość stanowi potężną barierę przed napływami obcych dialektów, a jednocześnie jest to język znakomicie nadający się do roli lingua franca.

Zapis

Lupa2.gif
Główny artykuł: Pisma tangijskie

Przedtangijska, wymarła cywilizacja marajska pozostawiła po sobie pewną liczbę dokumentów wyrytych pismem klinowym w glinianych tabliczkach, kamieniu i metalu. Tangijczycy traktowali miejsca pozostawione po tej cywilizacji, np. katakumby marajskie, jako miejsca kultu. W tym czasie sami nie potrafili pisać, ale dzięki kontaktom z bardziej zaawansowanymi cywilizacjami, znali ideę pisania. To pismo marajskie zainspirowało tangijczyków do zaprojektowania swojego pisma.

Tangia bardzo powszechnie stosuje pismo klinowe. Papier i papirus tangijskie są znane i bardzo rozpowszechnione, ale ich cena jest bardzo wysoka. Drewno chętniej wykorzystuje się do budowy okrętów i budynków. W bardzo wilgotnym klimacie tangijskim zapis papierowy rzadko kiedy jest na tyle trwały, by budził zaufanie urzędów co do sensu jego stosowania. Istnieją od tego ważne wyjątki, np. Forteca w Tau Atla, która znajduje się na pustyni. Pisma papierowe mają dwie zalety: zajmują mało miejsca, i mało ważą. Najcenniejsze pisma zapisuje się w kamieniu, ryjąc głęboko, lub w metalach, szczególnie szlachetnych, odpornych na pasywację, utlenienie.

Klinowe pismo tangijskie jest alfabetyczne, trójkątne, zapisuje się je falami od lewej do prawej, zaczynając zawsze od dołu. Pozostałe miejsca uzupełnia się dekoracjami. Przy tabliczkach glinianych wykorzystuje się drewniany stylus, kości (np. zęby zwierząt), czy metal. Do rycia w kamieniu i metalu wykorzystuje się metalowe narzędzia. Podstawowe kliny są dwa, krótki (klin) i długi (klin i ostrze). Pismo papierowe jest malowane dwoma pędzlami, szerokim i wąskim, zaznaczając klin pierwszym i ostrze drugim. Pieczęcie mogą być kamienne lub metalowe, odciskają prefabrykowane wzory w laku.

Piśmienność

Niewolnicy nie są edukowani i znajomość pisma może zakończyć dla nich separacją lub w niektórych regionach nawet śmiercią. Ponad to, każda osoba w państwie musi znać pismo powszechne, jest to uproszczony zestaw znaków, który umożliwia czytanie napisów, powszechnie nazywany "pismem chamskim" lub "wiejskim". Mieszczanie muszą znać pismo miejskie, i to to pismo jest najbardziej rozpowszechnione. Rangfeniści obsługujący Tangijską Sieć Świetlną muszą znać kilka kodów służących do nadawania sygnałów. Monarchowie, prezydenci, cesarz, rada oraz osoby z najbliższego ich otoczenia wykorzystują pismo tajemne, które jest paralingwistycznym kodem hieroglificznym[5].

Na wsiach i terenach pustynnych zdecydowana większość ludności jest niepiśmienna. W miastach powyżej pewnej populacji zdecydowana większość ludności jest piśmienna.

Dziesięć cudów Tangii

Lupa2.gif
Główny artykuł: Dziesięć Cudów Tangii

Dziesięć Cudów Tangii (Εμευ ματυα υ Τανγυα) to unikalna lista miejsc i obiektów o szczególnym znaczeniu dla Tangijczyków, rozsianych po całej wyspie Tangia. Są to budowle, projekty, posągi, zabytki, miejsca o dużym znaczeniu historycznym i znaczne osiągnięcia cywilizacyjne. Cudy łączą Tangijczyków i poprawiają poczucie patriotyzmu, wiary w duże znaczenie ich kraju.

 1. Świątynia Naratajska
 2. Obserwatorium Tauriana
 3. Takatoa
 4. Katakumby Marajskie
 5. Ogród Górski w Kun Atla
 6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
 7. Talanga
 8. Pałac Temeteu
 9. Pięć Mędrców
 10. Forteca w Tau Atla

Literatura

Koncentracja tropikalnego położenia kraju i jego wysoki poziom rozwoju i sprzyjające uwarunkowania kulturowe poskutkowały rozwinięciem produkcji papirusu i papieru, atrament i barwniki były natomiast znane tysiące lat wcześniej. W czasach opisywanych w niniejszym artykule maszyna drukarska, z czcionkami, jest już znana i w miarę rozpowszechniona, co oznacza, że z poziomu średniowiecznego, kiedy książki były rękopisami i nieraz posiadały wartość przekraczającą wartość niejednej wsi ze wszystkimi ludźmi na niej mieszkającymi, do poziomu, w którym jest to rzecz relatywnie droga, ale w zasięgu zakupu przeciętnego mieszczanina z dużego miasta. Księgarnie i biblioteki nie są już ani obiektami rzadkimi, ani niedostępnymi, i nie wywierają żadnego wrażenia.

Literaturę tangijską możemy dzielić na wiele segmentów, w zależności od regionu, jest literatura naratajska, tongamijska, nomeurajska, kunatlyjska, wraz ze wszystkimi podziałami wewnętrznymi. Istnieją fragmenty pisane przez wyspiarzy, i mieszkańców terenów pustynnych. Trudno mówić o spójności. Najważniejsze dziesięć utworów zostało opisanych poniżej.

Tytuł Autor Miejsce wydania Rok wydania Liczba stron Popularność Tematyka Streszczenie
ΙΝΛΑ·ΕΝ·ΤΗΝΛΑΜΙ
"Żyć w huraganie"
ΑΡΑ ΑΤΕΑ
Ara Atea
Orumilo 9432 EK 234 Duża Porady życiowe Zbiór porad życiowych Ara Atei, koncentrujących się wokół ciężkich warunków bytowych, od poboru do armii i porodów, po huragany, epidemie. Napisana humorystycznie i za to doceniana.
ΤΗΛΑΝΝΑ·ΚΑΡΑΙ
"Karai cesarza"
ΚΥΡΑΙ ΤΑΧΟ
Kurai Taho
Luta ni Fari 8823 EK 429 Duża Religijna Księga stanowi zbiór przesłań i nakazów religijnych, skompilowanych przez kilku cesarzy. Księga co pokolenie znajduje pewne uzupełnienie. Uważana za księgę wyjątkowo dobrze spajającą dzięki swojemu przesłaniu całą Tangię.
ΟΕΡΙΤΟ·Υ·ΑΡΑ
"Imię księżyca"
ΑΛΑ ΑΛΑΜΙ
Ala Alami
Tounarao 9330 EK 302 Bardzo duża Romansidło Opowiada o żołnierzu naratajskim zakochanym w dziewczynie z Kun Atla, z którą ma dziecko, ale wysłanym na front do walk w koloniach na froncie. Żołnierz pierwotnie planuje dezercję, aby uciec do swojej ukochanej, ale po drodze orientuje się w olbrzymim niebezpieczeństwie zagrażającym całemu krajowi. Wiedziony poczuciem winy, wiedząc, że jeżeli zdezerteruje, to nie tylko pogrzebie siebie, ale też i swoją dziewczynę, wraca, ratując w heroiczny sposób całą Tangię. Po drodze umiera. Dziewczyna dowiaduje się o wszystkim na końcu, ale żyje, syna nazywa na cześć jego ojca.
ΚΑΟΛΑ·ΝΙΝ·ΤΕ'ΕΛΑΛΥΝ
"List z kolonii"
ΜΕΝΓΑ ΠΑΡΑ'Ο
Menga Para'o
Tungu i Takangari 9400 EK 192 Duża Dziennik podróży Dziennik podróżnika Menga Para'o, pochodzącego z Pustyni Takangaryjskiej. Oprowadza po całej Tangii, włącznie z Akeirą, Hiraneą, Buanią, wchodzi w kontynent, opisuje Pinu i Secht, Państwo Neszów, kończy w Atirai i wraca do Tangii.
ΤΑΥ·ΧΟΓΙΟΝ·Υ·ΥΛΥΕ
"Wielka Księga Kucharska"
ΓΙΑΛΟ ΤΥΛΕΜΑ
Yalo Tulema
Naratai 8102 EK 542 Duża Książka kucharska Zbiór potraw z różnych regionów, z opisami.
ΤΑΝΓΥΑ·ΧΟ'ΥΜ!
"Noc Tangijska!"
ΤΗΛΑΝΛΑΙ ΓΙΥΛ-ΓΙΟΑ ΚΑΛΙΑ
Cesarzowa Yul-Yoa Kalia
Pałac Temeteu 9499 EK 300 Bardzo duża Religijna, polityczna Obszerna deklaracja obecnej cesarzowej Yul-Yoa Kalia na temat powodów dość brutalnej likwidacji wpływów Rady Tangijskiej. Opowiada o potrzebie znacznego zjednoczenia kraju w ramach idei tzw. nocy tangijskiej, w ramach której, Tangia, jako posłaniec narodów, ma posłać na inne narody wiarę karaistyczną, rozpościerając swoje wpływy na glob jak noc zachodząca nad wszystkimi.
ΕΜΕΥ·ΜΑΤΥΑ·Υ·ΤΑΝΓΥΑ
"Dziesięć Cudów Tangii"
ΚΑΤΟ ΑΛΑΜΙ
Kato Alami
Hatlangao 9349 EK 150 Duża Turystyczna Przewodnik i historie po Dziesięciu Cudów Tangii.
ΜΑ·ΑΝΤΑΡΑ
"Encyklopedia"
ΑΤΑΟ ΥΚΕΛΑ
Atao Ukela
Tamarua 934 EK 650 Duża Encyklopedia Encyklopedia geograficzna, klimatyczna, zoologiczna, botaniczna, folkloru, astronomii i kosmologii, religijna i historyczna. Poddana cenzurze.
ΤΑΥ·ΧΟΓΙΟΝ·Υ·ΤΑΝΓΥΑΝΑ·ΚΑΝΝΑ
"Wielka Księga Historii Tangii"
ΑΦΤΑ ΤΙΛΑΙ
Afta Tilai
Tamarua 9102 EK 399 Duża Historyczna Historia Tangii, od podań ludowych przez analizę pism starożytnych po czasy współczesne. Księga poddana cenzurze.
ΓΙΟΚΟ·Υ·ΚΟΡΑΕ
"Zdrowie człowieka"
ΚΑΛΙΑ ΑΝΕΥ
Kalia Aneu
Tamarua 9501 EK 401 Bardzo duża Medyczna Księga medyczna, encyklopedia chorób i lekarstw, dobrych praktyk.

Infrastruktura i komunikacja

Komunikacja tangijska wyprzedza swoje czasy. Ukształtowanie terenu sprzyjało rozwojowi technologii natychmiastowego przekazywania wiadomości z pomocą impulsów światła. Przewaga militarna, bankowa, wywiadowcza i państwowa jaką daje sprawna komunikacja doprowadziła do docenienia tej gałęzi życia codziennego i znacznych inwestycji badawczych i finansowych w jej rozwój.

Poczta

Tangijski system pocztowy nazywa się kaote (ΚΑΟΤΕ). Listy (kaola, ΚΑΟΛΑ) sporządza się poprzez zlecenie skrybie w urzędzie pocztowym konkretnej wiadomości. Wiadomości są poddane cenzurze. Skryba nie jest wyłącznie stanowiskiem państwowym, prywatne organizacje, szczególnie korporacje i banki, mają własnych skrybów, którym nadana jest odpowiednia rządowa licencja. Co do zasady, skrybę obowiązuje tajemnica pod groźbą odpowiedzialności karnej, ale ta tajemnica jest ograniczona, na przykład ewidentne kodowanie wiadomości albo informacje sugerujące np. planowanie zamachu terrorystycznego kończą się w areszcie nadającego. Wystąpiły przypadki szantażowania skrybów, stąd urzędy pocztowe są skalowalne według dozwolonego zasięgu, a dalsze wiadomości przechodzą przez centralne urzędy pocztowe posiadające ochronę i bardziej wnikliwych cenzorów. Powoduje do opóźnienie większości wiadomości oraz wzrost ceny nadawanego listu. Ważniejsze informacje, np. bankowe transakcyjne, są przekazywane rangfenicznie.

Adresy i kody pocztowe

Tangijskie adresy składają się z pisemnego adresu w połączeniu z kodem pocztowym. Składa się on z:

Kod
stanu
Łącznik Kod
prowincji
Łącznik Numer
powiatu
Łącznik Kod pocztowy ulicy
NA - NA - 001 - 0001

Przykład adresu Królewskiego Pałacu Parlamentu:
Χαγιανονα Χατο υ Μευχινημα (Królewski Pałac Parlamentu)
Ταυ Αομα Κεραι 1 (Wielki Plac Zielony 1)
Αλυα Εκιανυμα (Dzielnica Perłowa)
Χαγιανονα Ναραται Χαρακαχιτα (Główne Naratajskie Miasto = tj. "miasto-stolica Naratai")
NA-NA-001-0001

Tangijska Sieć Świetlna

Lupa2.gif
Główny artykuł: Tangijska Sieć Świetlna

Tangia znajduje się na wyspie z wieloma wysokimi górami, często znajdującymi się na brzegach. Te góry stanowią naturalne punkty obserwacyjne i Tangia od czasów starożytnych próbowała wykorzystywać je jako swoją przewagę w komunikacji. Pierwotnie wykorzystywano sygnały dymne. To było możliwe na niewielkie odległości. Zakładanie licznych obserwatoriów wysokościowych, położonych od 2 do 5 kilometrów nad poziomem morza, a także wykorzystanie luster, pozwoliło na opracowanie systemu komunikacji błyskawicznej, która, obecnie rozwinięta, nazywa się Tangijską Siecią Świetlną: ρανγφεν υ Τανγυα Rangfen i Tangua.

W obserwatorium w specjalnym miejscu rozpalane jest ognisko. Ognisko ma dostęp powietrza od góry i od przodu, z pozostałych stron otoczone jest lustrami. Z przodu znajduje się mechaniczna przesłona. Dwóch mężczyzn dźwigniami naraz otwiera i zamyka przesłonę, nadając impuls świetlny. Obserwatorium po drugiej stronie odbiera sygnał. Kod używany do takiej komunikacji jest bardzo bliski alfabetowi Morse'a. Taka komunikacja pozwala na przekazywanie wiadomości na ogromne odległości w sposób natychmiastowy, co w czasach, gdzie podstawowym systemem komunikacji jest posłaniec z wiadomością, okręt pocztowy lub ptaki pocztowe, jest przewagą absolutnie bezcenną. Przykład:

████ ██████████ ██ | ██ | ██ || ██ ██ ████████████ ████
Pauza
przed
nadawaniem
Rozpoczynam
transmisję
Pauza ρ Pauza υ Pauza τ Pauza 3 Pauza Koniec
transmisji
Pauza
po
nadawaniu

Kod ma dwie litery: impuls długi lub krótki. Kod nadaje impulsy po pięć, cztery, trzy lub dwa. Dwa lub impulsy oznaczają litery lub cyfry i są używane do składania słów.

Siły zbrojne

Lupa2.gif
Główny artykuł: Wojskowość Tangii

Siły zbrojne stanowią 32% populacji Tangii zdolnej do pracy (ludność w wieku produkcyjnym 15-55 lat minus odsetek ustawowo uznanych za niezdolnych do pracy 4,5% mężczyzn i 7,8% kobiet). W zależności od statystyki jest to od 2 = 2,5 mln ludzi łącznie, armia byłaby więc olbrzymia także na dzisiejsze czasy, choć w tej statystyce jest też zatrudnienie setek tysięcy ludzi w komunikacji, zaopatrzeniu, szpitalnictwie, i tym podobnych. Tangia jest państwem wojskowym i policyjnym.

 1. Takatoa - marynarka wojenna. 38% całych sił zbrojnych, ok. 800 tys. ludzi. Dzieli się na:
  1. Służbę okrętową,
  2. Obsługę floty,
  3. Wyszkolenie,
  4. Komunikację.
 2. Aranu - armia lądowa. 38% sił zbrojnych, ok. 800 tys. ludzi. Dzieli się na:
  1. Siły zbrojne,
  2. Kawaleria,
  3. Obsługa armii,
  4. Wyszkolenie armii,
  5. Komunikacja armii,
  6. Siły ogniowe i toksyczne,
  7. Analiza strategiczna.
 3. Lamiya - wywiad wojskowy. Dzieli się na:
  1. Szpiegostwo,
  2. Kontrwywiad,
  3. Kryptologię.
 4. Ta'olun - obserwatoria. Dzieli się na:
  1. Obsługa obserwatoriów,
  2. Załogi obserwatoriów,
  3. Kurierzy,
  4. Rangfen,
  5. Usługi obserwatoriów dla ludności cywilnej.
 5. Lengme - szpitalnictwo. Dzieli się na:
  1. Lekarze i pielęgniarki (medyków)
  2. Zaopatrzenie szpitali
  3. Transport chorych
  4. Siły Zwalczania Epidemii
  5. Usługi szpitalne dla ludności cywilnej

Marynarka wojenna

Τανγυανα Αραταο ("orka tangijska"), bandera marynarki tangijskiej.
Lupa2.gif
Główny artykuł: Takatoa

Trzon wojskowości tangijskiej. Zatrudnia 828 812 osób, 38% całej armii. Liczy sobie niezliczone okręty, choć nie najnowsze w swojej głównej liczbie, to i tak najliczniejsze i najlepiej zaopatrzone. Wektor kolonizacyjny, potężne medium handlowe, naukowe, cywilizacyjne, religijne, wokół Takatoa toczy się wiele z życia Tangii.

Siły lądowe

Lupa2.gif
Główny artykuł: Aranu

Siły lądowe Tangii są jeszcze liczniejsze niż marynarka i liczą sobie 828 821 osób, czyli 41% całej armii. Nie tylko sektor państwowy Tangii jest rozwinięty, ale też sektor militarny sam w sobie obejmuje wiele zajęć, które normalnie należą do innych struktur rządowych lub do organizacji prywatnych. Aranu zajmuje się wszystkim od działań policyjnych i żandarmeryjnych, przez prowadzenie aktywnych działań wojskowych, po usługi kurierskie, obsługę obserwatoriów i szpitalnictwo.

Siły specjalne

Siły specjalne Tangii, zwane Lamiya (ay. ΛΑΜΙΓΙΑ), składają się z wywiadu, kontrwywiadu i kryptologii. To dzięki nim zagrożenia terrorystyczne, tak z wewnątrz jak i z zewnątrz, są neutralizowane na czas, a wiedza o poczynaniach obywateli jest kontrolowana w sposób możliwie ścisły. To stanowi znaczne ograniczenie swobód obywatelskich, niemniej w świecie na poziomie lat 1650 - 1750 EZ możliwości obserwacji życia obywateli są w pewnym stopniu ograniczone.

Obserwatoria

Obserwatoria, zwane ta'o (ay. ΤΑ'Ο) to w większości wysokogórskie budowle i kompleksy, wyposażone zazwyczaj w urządzenia obserwacji dalekosiężnej, ze znacznym przybliżeniem, w szczególności w teleskopy, oraz w systemy komunikacji natychmiastowej, przede wszystkim w Tangijską Sieć Świetlną. Obserwatoria są w powszechnym mniemaniu elitą wśród żołnierzy tangijskich, jest to zawód bardzo trudny, ale bardzo dobrze płatny. Świadczy też usługi dla ludności cywilnej.

Szpitalnictwo wojskowe

Medycyna Tangii jest podzielona na kilka sektorów, które w ogólnym ujęciu można rozdzielić na państwową i prywatną. Państwowe szpitalnictwo z kolei dzieli się na federacyjne - i wtedy podlega strukturom armii - oraz regionalne, które jest zarządzane przez każdą z prowincji z osobna, w ujęciu o jej potrzeby. Federacyjni szpitalnicy wojskowi, czyli w ayu Lengme (ΛΕΝΓΜΕ) są najlepiej wyposażeni, choć w ogólnym ujęciu poziom medycyny w Tangii jest dość słaby. Lengme koncentruje się na leczeniu wojskowych i cywilów, zapobieganiu epidemiom, rozwijaniu czynników chorobotwórczych na potrzeby wojskowe, transportem chorych według priorytetu obywatela oraz nekrologią, od pochówku zmarłych po wytwarzanie utensyliów nekrologiczno-religijnych.

Nauka i odkrycia

Tangię od stuleci nazywano krajem szkła. W pierwotnym sensie tego określenia miano na myśli ozdoby i naczynia szklane, po czym na kilka stuleci, powód tego przydomka zanikł. Wtem, nieco przed rokiem wspólnym, doszło do znacznego zainteresowania optyką i światłem, soczewkami. Zintensyfikowano prace nad obserwatoriami, udoskonalano okręty. W obecnej epoce pojawiły się prace nad poprawioną wypornością i siłą konstrukcji okrętów, cały czas drewnianych.

Rozwój technologii na Tangii jest nierównomierny w stosunku do Ziemi. Pięć kluczowych wynalazków, które w Tangii były rozwinięte znacznie wcześniej:

 1. Luneta, teleskop, mikroskop, lupa i okulary. Teleskop w technologiach zarówno Newtona, jak i refraktory, konstrukcje katadioptryczne (mieszane).
 2. Guma, gumowe podeszwy butów, uszczelki, korki do butelek, skafandry głębinowe i wysokościowe.
 3. Silnik parowy, turbina, sprężarka. Słabe rozprzestrzenienie, ale wykorzystywane na przykład w obserwatorium Tauriana.
 4. Papier i czcionka, druk, rozpowszechnienie książek.
 5. Piorunochron.

Pięć kluczowych technologii i wynalazków, które w Tangii wynaleziono zaskakująco późno:

 1. Akwedukt. Na Ziemi znany od starożytności, w Tangii znany od bardzo niedawna.
 2. Broń palna. Na Ziemi znana od pewnego etapu średniowiecza, w Tangii dopiero rozpoczęło się upowszechnienie armat w roku wspólnym.
 3. Sztuczne ognie (fajerwerki). Znane na Ziemi od X wieku, w Tangii znane od ok 9300 EK.
 4. Banknot. Na Ziemi znany od VII wieku n.e. Wynalazek 9000 EK.
 5. Prymitywne sejsmometry. Na Ziemi znane od II wieku n.e. Wynalazek 9400 EK.

Odkrycia geograficzne i przyrodnicze

Tangijczycy odkryli wiele terenów nadmorskich oraz wysp, szczególnie, że głównych rywali pod względem poziomu rozwoju cywilizacyjnego mieli na północ od siebie (Secht, Państwo Neszów) albo bardzo daleko od siebie (Ajdynir, Siedmiomieście). To szczególnie na południe od wyspy Tangii dokonywano odkryć, a także wszędzie na Wszechoceanie na zachód od siebie, Tangijczycy docierali wielokrotnie do Dewii, po drodze zakładając ważną kolonię w Atirai. Pomimo niechęci do kontynentów, zapuszczali się głęboko w kontynent, kolonizując Buanię. Tangijczycy jeszcze nie odkryli antarktydy, choć o obecności lodowca na południu słyszeli do innych nacji, być może niektóre okręty widziały lód, ale się do niego nie zbliżały.

Odkryto liczne gatunki, jako że naukowcy tangijscy motywowani poważnymi grantami z uniwersytetu Tamarua bardzo interesowali się klasyfikacją życia, do którego umieszczali rośliny wraz z grzybami, zwierzęta, oddzielnie od zwierząt ptaki oraz ryby, oraz ludzi wedle uprzedzeń rasowych, które żywili w czasach opisywanych w niniejszym artykule. W przyszłości, w miarę rozwoju nauki, podejście tangijczyków będzie się zmieniać.

Optyka

Optyka tangijska na czasy opisywane w niniejszym artykule prawdopodobnie nie ma sobie równych u innych narodów, wychodzi też znacznie ponad swoje czasy. Teleskop w swojej najprostszej wersji, galileuszowskiej, został odkryty na Ziemi w 1608-1609 roku EZ prawdopodobnie przez Hansa Lipperhey, natomiast zakładając, że rok 9509 EK to rok 1700 EZ, to poważny teleskop został odkryty w 1300 roku, a więc na trzysta lat przed tym, jak dokonano tego i rozpowszechniono na Ziemi. Pierwszy teleskop tangijski był też reflektorem (zwierciadlany), niemniej stosunkowo szybko zajęto się refraktorami (soczewkowymi), wymagając znacznej czystości używanego szkła. Tangijscy urzędnicy w czasach obecnie opisywanych już noszą powszechnie okulary. Podstawowym motorem rozwoju całej technologii była wojskowość, dodatkowo wzmacniana okolicznościami uwarunkowania kynograficznego kraju, położonego na wyspie, z licznymi łańcuchami górskimi, które wręcz zachęcały do obserwacji.

Z uwagi na brak prawidłowego oświetlenia, porządny mikroskop dopiero został wynaleziony w 9500 EK. Zatem choć jest znany i obecnie dokonują się przełomowe odkrycia, to nie można jeszcze pisać o czymkolwiek konkretnym. Interesujące natomiast będzie to, że odkrycia komórki i struktur komórkowych wyprzedzą nowożytną anatomię.

Kosmologia i astronomia

Wraz z odkryciami w dziedzinie optyki, skierowano teleskopy ku niebu, szczególnie, że kraj posiada wiele pustyń, wysokie góry, a noce kyońskie są bardzo długie. Także położenie kosmiczne planety zachęcało do obserwacji, między innymi Tangijczycy od zawsze pragneli spojrzeć przez wielki wir Drogi Mlecznej. W czasach opisywanych przez obecny artykuł, wiedzą, że Droga Mleczna i Obłoki Magellana to galaktyki złożone z gwiazd, mgławic, a ich własna galaktyka Karzeł Rzeźbiarza sama składa się z wielu ciekawych obiektów. Znane też są pewne szczegóły układu Heliosa, między innymi wulkanizm Lykaona, odkryto m.in. Dionizosa.

Matematyka

Matematyka jest na poziomie spodziewanym dla roku 9509 EK, który odpowiada okresowi mniej-więcej pomiędzy 1650 a 1750. Opracowano na uniwersytecie Tamarua mechanikę klasyczną, w przeciwieństwie do ziemskiego Isaaca Newtona, tu opisał to zespół osób. Ponieważ Tangia nie dzieliła się odkryciami, jest wysoce prawdopodobne, że analogicznych odkryć dokonano w innych częściach świata, np. w Ajdynirze czy Siedmiomieściu. Zatem opisano prawo powszechnego ciążenia (grawitacji), choć jego namiastki były opisywane wcześniej na bazie potężnych pływów (powodowanych przez Lykaona, orbitującego planetę w znacznie bliższej odległości niż Księżyc Ziemię), a także mechanikę klasyczną, prawa ruchu, rachunek różniczkowy i całkowy.

Medycyna

Medycyna tangijska jest na średnim poziomie. Ten poziom jest niewystarczający do zapewnienia wydajnej na panujący poziom rozwoju cywilizacyjnego ochrony zdrowia. Dominuje pogląd, że choroby są wywoływane przez oddzielenie od karai, a więc skutecznym lekarstwem powinno być nawadnianie i wodolecznictwo. O ile uzdrowiska, kontakt z wodą morską, odpowiednie nawadnianie i w ogóle kontakt nad morzem rzeczywiście pomaga na pewne schorzenia, o tyle na poważne choroby, czy choroby zakaźne, nie jest to oczywiście skuteczna metoda pozbywania się patogenów. Do najważniejszych chorób należą:

 • Malaria
 • Zaraza (dżuma)
 • Trąd
 • Ospa
 • Choroby pasożytnicze
 • Gorączki krwotoczne
 • Choroby nowotworowe

Zwalczaniem chorób zajmują się trzy gałęzie szpitalnictwa: państwowa, wojskowa i cywilna (prywatna). Dostęp do lekarzy jest utrudniony. Dostęp do dentysty jest utrudniony.

Tangia jako projekt internetowy

Tangia jako pomysł powstała w przeddzień Wigilii w grudniu 2015 roku i była osobistą częścią Canisa w ramach jego projektu Kyon, dedykowanego społeczności PFJ. Projektowanie państwa jest więc bezpośrednio związane z początkami całego projektu, i oryginalnym celem Canisa. Założenie pierwotne Kyonu jako fantastycznego świata znajdowało się w następującym pytaniu: jak formowałyby się wierzenia ludów i narodów, gdyby niebo nocne wyglądało zupełnie inaczej? Do realizacji projektu użyto Space Engine 0.9.7.3, planety RS 8414-5-7-615188-1 5 w mikrogalaktyce Karła Rzeźbiarza, orbitującej z dużej odległości Drogę Mleczną, ale gdzie gwiazda macierzysta znajduje się na skraju swojej galaktyki zwróconym w stronę widocznej "od góry" Drogi Mlecznej. Tangia miała być państwem wyspiarskim i tropikalną potęgą morską.

Do projektu użyto języka ayu, który był już wykorzystywany w wielu innych światach, zazwyczaj również wykorzystujących Space Engine (sam język ayu ma swój pierwszy artykuł na PFJ-Wiki z 2013 roku, ale na innych Wiki nawet z 2011), m. in. światy Nirane (planeta Aoma) czy świecie fantasy Draaksvuurt, gdzie był wykorzystywany obok ahtialańskiego, a także jednym ze światów, gdzie był współwykorzystywany z juketonem (na Kyonie używanym w Nuarii). Jednak to dopiero prace nad Tangią znacznie rozwinęły język ayu.

Prace nad Tangią odbyły się w dwóch falach. Pierwsza przypada na pierwotny rozwój Kyonu w latach 2016-2017. Drugi, znacznie bardziej gwałtowny, przypada na wczesny 2020. W odróżnieniu od innych projektów Canisa, w szczególności Ahtialii, Tangia została opisana z wyjątkową dokładnością i dbałością o szczegóły, po raz pierwszy też na wielką skalę wykorzystano obliczenia matematyczne mające na celu zasymulowanie (z pewnym akceptowalnym marginesem błędu) demografii i gospodarki, co pozwoliło na stworzenie bardzo ciekawych statystyk ludności kraju. Powstała też ręcznie opracowana mapa Tangii i podstawowych kolonii wraz ze strefami klimatyczno-roślinnymi, szlaki handlowe, rozmieszczenie wojsk, powstała lista ponad 100 miast, największe z nich mają swoje własne artykuły, jak również i części składowe, opracowano 10 tzw. Cudów Tangii.

Grafiki

Tangian cuneiform Word Tangwa Tri Next.png
TANGIA
WIDOK HISTORYCZNY: Prehistoria Tangijska | ROK 1900 | ROK 2791 | ROK 3153 | ROK 5517 | ROK 5882 | ROK 6911 | ROK 8973 | ROK 9509| ROK 9640 | ROK 9700
RÓŻNE: Tangia | Język ayu | Język mahan | Pisma tangijskie | Historia Tangii | Gospodarka i Demografia | Tangijczycy | Religia karai | Armia i flota | Rada Państwa Tangia | Cesarz Tangii | Kaoritanu
DZIESIĘĆ CUDÓW: Świątynia Naratajska | Obserwatorium Tauriana | Takatoa | Katakumby Marajskie | Ogród Górski w Kun Atla | Najwyższy Uniwersytet Tamarua | Talanga | Pałac Temeteu | Pięć Mędrców | Forteca w Tau Atla
KYNOGRAFIA: Królestwo Naratajskie | Republika Tongami | Republika Lutafaryjska | Republika Nomeurajska | Pustynia Marajska | Królestwa Orumilo i Rejtiki | Pustynia Takangaryjska | Królestwo Kunatla | Dominium Kontynentu: Buania | Grupa Wysp Odległych: Akeira | Hiranea | Atirai
MIEJSCOWOŚCI: Naratai | Tounarao | Luta ni Fari | Hatlangao | Tungu i Marao | Orumilo, Reitika | Tungu i Takangari | Kun Atla | Saboat | Uruna | Yatlomea | Alai Ara