Język kadoński

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język kadoński, kàdo rà - język z grupy miteńsko-zireskiej. Rozwinął się z języka proto-miteńsko-zireskiego, jego następne stadium proto-miteńsko-kadońskie i ostatecznie wyłonił się z języka proto-kadońskiego.

Zmiany fonetyczne

  • ň > dž
  • ŏ ĕ ă > Ø (w pozycji słabej + tonem na poprzedniej samogłosce)
  • ŏ ĕ ă > e, ʲe, o (w pozycji mocnej)
  • sr > cr
  • ś V_V > ź
  • s V_V > z
  • ɬ, ɮ > ś, ź
  • s, z {r, u, i}_ > š, ž
  • tš > č
  • akcent na pierwszą sylabę
  • ü ǖ > ʲi ʲī
  • ö ȫ > e ē
  • ä ǟ > ʲe ʲē
  • Skrócenie długich:
    • V́_Vː > V᷄_Vː
    • ī ū > ʲe u
    • ē ō > ʲa o
    • ā > o
  • m, n > Ø (w wygłosie)
  • tʲ dʲ > ć dź
  • kʲ gʲ > č dž
  • hʲ > š
  • h > x

Dźwięki

Spółgłoski

  • m mʲ n nʲ (m ḿ n ń)
  • p pʲ b bʲ t d k g (p ṕ b b́ t d k g)
  • f fʲ v vʲ s z ɕ ʑ ʃ ʒ x ɣ (f f́ v v́ s z ś ź š ž ch h)
  • t͡s t͡sʲ d͡z d͡zʲ t͡ʃʲ d͡ʒʲ (c ć dz dź č dž)
  • r rʲ ɫ lʲ j (r ŕ l ĺ j)

Samogłoski

  • i u (i u)
  • ɛ ɔ (e o)
  • a (a)

Akcent

Samogłoska akcentowana może przyjąć jeden z dwóch tonów:

  • ˈǎ - wzrastający;
  • ˈa᷈ - wzrastająco-opadający.

Gramatyka

Zaimek

Forma Sg. PL
I II III I II III
m f n
Nom. ḿe še vos veš vec mos ša vóš
Gen. ḿeš šeš veš vechoš vec ḿem šem vem
Dat. ḿeś šeś veḿ vešeḿ vešeḿ mev šev vev
Acc. ḿeń šeń već vešeć većeć meć cheć mešeć

Rzeczownik

Deklinacja Ia

ta "mężczyzna"

Liczba Sg Pl
Nom ta tat
Obl tas tax
Deklinacja Ib

hàvov "krew"

Liczba Sg Pl
Nom hàvov hàvovet
Obl hàvoves hàvovex
Deklinacja II

džàj "oko"

Liczba Sg Pl
Nom džàj džàje
Obl džàjs džàje
Deklinacja III

rà(n) "język"

Liczba Sg Pl
Nom ne
Obl n ne

Czasownik

Odmiana Czasowa
Czas Ndok. Dok.
Ter. -∅
Prz. -ad š- -ad

Słownik

  • ja - dža
  • ty, pan/pani - sa
  • on - sàv
  • to - tàv
  • kto - vaza
  • co - daha
  • nie - džàj
  • jeden - sàj
  • dwa - bù(m)
  • mężczyzna - ta
  • matka - vaba
  • ojciec - dà
  • drzewo - ga
  • krew - hàvov
  • jajko, jajo - iźa
  • głowa - pàc
  • ucho - sàv
  • oko - džàj
  • nos - džàv
  • ząb - vazova
  • język - rà(n)
  • noga - vaja
  • ręka - nulola
  • serce - džia
  • być - ìja (ìj - )
  • mieć - ixta
  • robić - và(n)
  • pić - saźa
  • jeść - hujca
  • widzieć - su
  • słyszeć - džaha
  • wiedzieć, znać - kàr
  • umierać, umrzeć - džava
  • zabijać, zabić - džuva
  • iść, chodzić - rara
  • leżeć - džàp
  • siedzieć - àz
  • stać - ìne(m)
  • dawać, dać - co
  • mówić - hàt
  • słońce - az
  • księżyc - nàv
  • woda - ìt
  • deszcz - imava
  • noc - àten
  • dzień - śaźa
  • nowy - lùr
  • przy, u, na - ku
  • w - ihu
  • z - de
  • i - a
  • imię - maźox
  • vaza - zwierzę