Kryzys gospodarczy Komu'ole

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kryzys gospodarczy Komu'ole (ay. «Κομυ'ολε Ραιρε'α Κερό» Komu'ole Raire'a Keró /'kʰomʉʔole 'rajɾeʔa kə'ɾo/) - głęboki kryzys gospodarczy zachodniej części wyspy Kaori (Imperium Tangijskie) wywołany przez bańkę spekulacyjną wokół akcji akejryjskiej spółki akcyjnej Komu'ole (ay. «Κομυ νι Ολε» Komu ni Ole /'kʰomʉ ni ʔole/ "Krab i Harpun").

Spółka pompowała swoje akcje zadłużeniem państwowym celem sztucznego powiększania majątku udziałówców. W rzeczywistości, nie posiadała dostatecznych wyników finansowych, prowadziła politykę korupcji wobec sieci banków w Naratai, Fang Apori, Tounarao, Hatlangao i po części Luta ni Fari. Pozornie świetne wyniki spółki, która miała przynosić stosy ryb i złota z działań zamorskich, powodowały, że inwestorzy prześcigiwali się w zakupie akcji tej spółki, nieraz zapożyczając się na kredyt.

W roku 9750 EK akcje spółki posiadały wartość 332% wartości akcji z 9745, kiedy powszechne stało się wymienianie się akcjami przez inwestorów państwowych i spółkowych. Jednocześnie, nie istniały jeszcze mechanizmy sprawdzające wiarygodność raportów spółek.

W 9751 EK, zaraz po pierwszym powstaniu niewolników, na rynku pojawiły się plotki, że Komu'ole wcale nie ma takich dochodów jak się mówi. Bez historii baniek spekulacyjnych, społeczność kontynuowała inwestycje, podnosząc wartość akcji spółki do 375%. Wręcz przeciwnie, wielu prezesów innych spółek i kompanii handlowych zaczęło brać z tego przykład. Zaniepokoiło to lokalnych kaoritanu, którzy zlecili audyt tych firm, zaczynając od Komu'ole.

Opublikowanie wyników audytu spółki wczesnym 9752 rokiem i nagłośnienie sprawy oszustwa doprowadziło do paniki spekulantów, których wycofanie aktywów nie tylko doprowadziło do bankructwa spółki, ale też do gwałtownego wycofywania aktywów z banków tangijskich, co doprowadziło do silnego, choć lokalnego kryzysu finansowego. Prezesów oraz osoby zajmujące inne najwyższe stanowiska stracono przez powieszenie za oszukiwanie państwa i mienia publicznego i za kłamstwo wobec przysięgi rycerskiej. Panika ogarnęła inne spółki. Wielu ludzi straciło majątek życia, a ci którzy zapożyczali się na kredyt, trafiali w ubóstwo, nierzadko stając się niewolnikami.

W drugim miesiącu 9752 EK okazało się, że Komu'ole i inne podobne jej spółki posiadało znaczne udziały w lokalnych bankach, i że wiele z nich może być niewypłacalnych. Trzynaście lokalnych banków wkrótce ogłosiło upadłość, ze stratami dla swoich klientów dla całego Naratai mau, a także pobliskich prowincji. Doprowadziło to do paniki bankowej, która rozeszła się po zachodniej Kaori jak pożar. Tłumy klientów stanęły przed bankami aby wypłacić swoje złoto, wierząc, że banki za chwilę upadną, jeszcze mocniej pogłębiając zapaść gospodarczą. Regiony znalazły się wkrótce w biedzie.

Kryzys zakończył cesarz ogłaszając powstanie banków centralnych w poszczególnych miastach, w których gwarantowano wypłaty. Zreformowano system bankowy w całym imperium, nakazując zwiększenie kontroli i raportowania urzędnikom państwowym.

Wielkie Plagi Tangii późnocesarskiej
Pierwsze powstanie niewolników (9750 EK - 9751 EK) · Kryzys gospodarczy Komu'ole · Epidemia dżumy (9751 EK - 9754 EK) · Drugie powstanie niewolników (9784 EK - 9787 EK) · Pierwsze powstanie chłopów (9785 EK - 9787 EK) · Trzecie powstanie niewolników (9801 EK - 9802 EK) · Epidemia grypy (9803 EK - 9807 EK) · Komuna Hatlangao (9822 EK) · Drugie powstanie chłopów (9842 EK - 9844 EK) · Palma i Rak (9860 EK - 9865 EK) · Kryzys gospodarczy Pakoli (9865 EK - 9866 EK) · Impakt Kunatlyjski (9866 EK)