Rada Stu Jeden

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rada Stu Jeden
Kalbëiou Kumtainá

Kalbëiou Ainkumta, 2018-2023, foto aves.jpeg

Logo Kalbëiou Kumtainá szarawe tło.jpeg

Państwo: Księstwo Bornholmskie
Partie i koalicje: (Od lewej do prawej)

Rada Stu Jeden (bh. Kalbëiou Kumtainá) - jedyna izba, a zatem cały parlament Księstwa Bornholmskiego. Została powołana 7 stycznia 1958 r. Posłowie (bh. Kalbëtër) wybierani są co 5 lat. Obecnie w Radzie Stu jeden zasiada już XIII kadencja, powołana 7 stycznia 2018 r. Kadencja ta zakończy się 7 stycznia 2023 r.

Historia

Rada Stujeden została ustanowiona 3 stycznia 1958 r., jako kontynuant dwuizbowego Parlamentu Dwalinieckiego. Już od poprzedniego dnia można było zbierać podpisy do udziału w wyborach, jako że miały się odbyć jak najszybciej, wystarczyło 400 podpisów. Już 5 stycznia ogłoszono głosowanie, pierwsze w dziejach niepodległego Bornholmu powszechne wybory. Nazajutrz ogłoszono wyniki, i ogłoszono, że I kadencja Rady Stu Jeden wstąpi do Sali Poselskiej na zaprzysiężenie i pierwsze obrady 7 stycznia 1958 r. Było to ważne wydarzenie w Europie, gdyż obawiano się, że Narodowa Partia Bornholmu (PGA) nie ustąpi od władzy po powstaniu nowego państwa i zaprowadzi system autorytarny lub będzie dążyła do totalitaryzmu.

Mózg ikona.png Ten artykuł to fikcja. Parlament, o którym tutaj mowa, jak i otoczka, są fikcyjne, choć artykuł może wplątywać elementy prawdziwe.