Autor Wątek: niekonsekwencje  (Przeczytany 51978 razy)

Offline Ghoster

Odp: niekonsekwencje
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 05, 2014, 10:39:17 »
Co złego to nie ja, [ʲj] zapisuję tylko po wargowych, bo i tylko tam (przynajmniej u mnie) ono jest.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 05, 2014, 13:58:09 »
Chodzi chyba o to, że ma być [ɟ] a nie [gʲj]. Znaczy się: [ˈsʲiŋɟɛl] ewentualnie [ˈsʲiŋgʲɛl]

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 05, 2014, 14:17:23 »
Chodzi chyba o to, że ma być [ɟ] a nie [gʲj]. Znaczy się: [ˈsʲiŋɟɛl] ewentualnie [ˈsʲiŋgʲɛl]

Micsoda?

[ɟ] to nie jest "gj". [ɟ] to "dj".
ChWDChRL

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 08, 2014, 19:58:28 »
JugosłAwia - JugosłOwiański

Kto to w ogóle wymyślił? W polskim nie ma takiego morfemu: „jug”, co pozbawia sensu powyższy schemat nazewnictwa. Dla mnie to derywacyjny kiks.

Sens by coś takiego mogło mieć na gruncie rosyjskim, ale Rosjanie znowu... mówią югославский (Югославы), a nie *югославянский (*Югославяне).
стань — обернися, глянь — задивися

« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:01:19 »
Kto to w ogóle wymyślił?
Jugosłowianie. We wschodnim wariancie serbsko-chorwackiego była Jugoslavija, ale jugoslovenski.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:19:50 »
Kto to w ogóle wymyślił?
Jugosłowianie. We wschodnim wariancie serbsko-chorwackiego była Jugoslavija, ale jugoslovenski.

Chyba zacznę popierać ustaszy. Nasi oczywiście to podpolonizowali, ale porządku nie zrobili. Już mogli zostawić jaki jugosloweński or sth....
стань — обернися, глянь — задивися

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 09, 2014, 18:48:34 »
Erm. „Sławia” (jako teren Słowian) i „słowiański” ogólnie ma tę niekonsekwencję.

« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:55:11 »
„Sławia” (jako teren Słowian)
Tego słowa używają chyba tylko jacyś neopoganie, co się witają, wołając Sława Twarogowi. Ogólnie biorąc, w kręgach naukowych spotkałem się ino z używaniem łacińskiego Slavia.

Konsekwentnie to można byłoby się oprzeć na wariancie zachodnim (jugoslavenski) i urobić przymiotnik jugosławiański, albo w ogóle odejść od wzorców serbsko-chorwackich i powiedzieć krótko: jugosławski. Ale szczerze, nie razi mnie obecna niekonsekwencja.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Vilène

« Odpowiedź #83 dnia: Luty 09, 2014, 22:18:00 »
kasjerka ale ministra.
(ta) sprzedawczyni ale (ta) sędzia.

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 09, 2014, 22:28:03 »
Sędzini… Podoba mi się. Jakiś czas temu zastanawiałem się jak sensownie nazwać żeński odpowiednik sędziego, i nie wpadłem na to. :)

Offline Vilène

« Odpowiedź #85 dnia: Luty 09, 2014, 22:32:58 »
Sędzini… Podoba mi się. Jakiś czas temu zastanawiałem się jak sensownie nazwać żeński odpowiednik sędziego, i nie wpadłem na to. :)
No, ja z kolei dawno temu zastanawiałam się, jak utworzyć formę żeńską od kierowca. Dopiero dzisiaj zdałam sobie sprawę, że to powinno być kierowczyni.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #86 dnia: Luty 09, 2014, 23:08:19 »
Mi się podobają te żeńskie formy zawodów. Polski ma tyle ładnych końcówek, a Polaczki mówią „pani prezydent” zamiast po prostu prezydentka… Głupio.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #87 dnia: Luty 10, 2014, 17:35:58 »
(ta) sprzedawczyni ale (ta) sędzia.
Stara dobra "sędzina" jest zbyt głównonurtowa?
P.S. To prawda.

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 10, 2014, 17:43:40 »
Sędzina to przecież żona sędziego. Czy ogólniej, przytmiotnik dzierżawczy od sędziego.

Offline Vilène

« Odpowiedź #89 dnia: Luty 10, 2014, 18:43:54 »
Sędzina to przecież żona sędziego.
Krawcowa za to kiedyś była żoną krawca. I?