Morze Płomieni

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

        Morze Płomieni (ajd. ) - region Wielkiej Pustyni Południowej, znajdujący się na południe od Ajdyniru, całkowicie wyschnięty basen morski pochodzenia tektonicznego i największa depresja na świecie. Wielkością jest przeciętnego państwa lub większa, a głębokość może sięgać 5 kilometrów. Ten solno-skalisty obszar nosi nazwę Morza Płomieni, ponieważ warunki znajdujące się na jego dnie są skrajne nawet na warunki Pustyni - na pustyni na głębokości -5 km, parcie atmosferyczne kolumny powietrza wynosi około 1770 hPa, znacznie zwiększając ryzyko przegrzania. Z uwagi na to, inne efekty, skrajnie wysoką temperaturę oraz słone dno, Morze Płomieni jest biologicznie całkowicie jałowe, z wyjątkiem nielicznych mikroorganizmów ekstremofilnych. Gdyby doszło do zalania Morza Płomieni wodą oceaniczną, globalny poziom morza mógłby się znacznie obniżyć, a ciśnienie atmosferyczne w pozostałych częściach świata wyraźnie podnieść. Miejsce to byłoby bogate w surowce i ciekawostki naukowe.

Morze Płomieni jako projekt

Morze Płomieni jest zainspirowane historią morza środziemnego, które w pewnym momencie zostało odcięte od oceanu atlantyckiego, w następstwie czego wyschło w dużej mierze lub całkowicie[1][2]. Obszar został zaproponowany późno (w październiku 2020) przez Canisa. Przez to model klimatyczny Wielbłąd i Rekin nie uwzględnia tego obszaru. Ponieważ nie wpływa w żaden istotny sposób na kraje innych osób, decyzję odnośnie kanoniczności pomysłu pozostawiono Borlachowi odpowiedzialnemu za Ajdynir. Ostatecznie, oficjalnie, Morze Płomieni zostało uznane za kanoniczne.

Bez precyzyjnej mapy nie ma możliwości oszacowania rozmiarów pustyni.

Przypisy

Kyon.jpg
REGIONY
KYONU

Czytasz artykuł z serii
regiony Kyonu.
Środkowy Kyon Kyon Wschodni Pustynia Południowa Kanisja Kyon Północny Dewia Pustynia Północna Wszechocean Arktozja Sfeniscja
Ajdyniriana
Medengia
Góry i Przedgórze Dachu Świata
Harensuran
Todsmerszczyzna
Dahicja
Pas Życia
Morze Słone
Ilaruzja
Góry Żelazne
Dorzecze
Arewia
Płaskowyż Szomemski
Kiskuadia
Olsenia Właściwa
Saszkuigodia
Rubania
Felża
Morze Płomieni
Rabirumubadin
Zagórze Harruńskie
Korytarz Talonbacki
Talonbat
Dazag Harim
Martwe Ziemie
Gydamana
Wyspy Tangijskie
Auria
Szur
Wielkie Góry Niebosiężne
Dzikie Ziemie
Tarfiy
Qabōr Māgdōr
Ajkulia
Półwysep Pinu
Biały Półksiężyc
Haukia
Wyspy Iriańskie
Region Miteński
Wyspy Północne
Wielka Dewia
Mała Dewia
Wyspy Zachodnie
Maria
Takta
Wyspa Dołgańska
Wyspy Południowe
Lelegia
Atirai
Ma'uri
Wyspa Nowocesarska
Aroman
Archipelag Murski
Archipelag Sałatański
Ocean Biały
Ocean Dewiański
Ocean Północny
Kyońskie Obszary Arktyczne Nuaria
Tsiqaxus

Inne pojęcia: Pierścień Życia Kyonu · Pas Życia