Jechgiw

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jechoeb/Jechüüb
Jechjhoeb

Jechgiw/Jesiw
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{motto}}}
{{{lokalizacja}}}
Język urzędowy: jesiwski, hoczebozki
Języki używane: {{{języki używane}}}
Stolica Zbosmujć (Zbosmükj/Zbosmük)
Ustrój republika
Prezydent
(Ömaanus)
Fröcil Küloys
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność {{{rok}}}
- całkowita

{{{ludność całkowita}}}
Waluta Dor jesiwski (Dor) (JJD.)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}
Jechgiw i jego trzy rejony historyczne
Jechgiw na mapie Hadżalu

Jechgiw (od koi. Jechjhoeb /jeɣʕye̯b/) lub Jesiw (od jjh. Jechoeb/Jechüüb /jeɕyːb/), oficjalnie Republika Jechgiwu (jjh. Jechoewo Žettandrejenj, koi. Jechjhoevo Żetandrajeny) - państwo republikańskie położone w centrum zachodu Wielkiego Kontynentu Hadżalu, które obejmuje trzy rejony historyczne - Jechgiw właściwy, Krucorujsis (Krutsorüsis) oraz Południowy Skierszygujn (Gosjanjo Ščersigüün). Sąsiaduje z Skierszygujnem, Hoczebozem, Ejmpegiem i Sadaryndem. Od północy ma też dostęp do jeziora Sujlkwa (jjh. Süülka, koi. Sülquę). Jedno z najgęściej zaludnionych państw w conworldzie.

Obecnie jest państwem neutralnym, jednak w niektórych kwestiach wspierającym Hoczeboz. Dawniej jednak on był jego przeciwnikiem, a nawet przez pewien czas był jego częścią. Dziś oba państwa mają między sobą ciepłe relacje. Pozytywne relacje ma także z Geretoganem, co zapewnia mu obecnie dynamiczny rozwój. W Południowym Skierszygujnie znajdują się ogromne złoża złota i ograniczone diamentu, dobrze rozwinięte jest także górnictwo, rolnictwo oraz handel. Zmaga się jednak z różnymi nierównościami społecznymi, niebezpiecznymi organizacjami parawojskowymi oraz częstym, nielegalnym przemytem z Skierszygujnu oraz Hoczebozu.

Gospodarka

Gospodarka Jechgiwu opiera się przede wszystkim na zasadzie leseferyzmu, chociaż w handlu stosuje się częściowo zasady merkantylizmu - dąży się do eksportu gotowych dóbr i importu jedynie surowców.

Jechgiw obecnie jest państwem mocno rozwiniętym przemysłowo. Opiera to się przede wszystkim na wydobywaniu złota i diamentów w Południowym Skierszygujnie oraz ich przetwarzaniu. Pozwala to na produkcje wytrzymałych narzędzi, a także rozwój jubilerstwa (Langusdenta jest uważana za stolicę brylantów na Wielkim Kontynencie). Tak obrobione diamenty są wysyłane na eksport - prawo jesiwskie zabrania sprzedawania przedsiębiorstwom i państwom surowych diamentów. Podobna sytuacja jest ze złotem.

Wydobywa się ponadto węgiel, granit i inne surowce mineralne.

W kraju dobrze jest rozwinięte rolnictwo. Chociaż dominują małe gospodarstwa (37% ludności mieszka na wsi) to sama uprawa jest mocno zmechanizowana i nowoczesna. Tradycyjnie unika się nawozów sztucznych, jednak obecnie coraz bardziej są popularne. Sektor usług wciąż się rozwija i coraz więcej osób w nim pracuje, często odchodząc od rolnictwa.

Istnieje silna waluta kraju - dor jesiwski - która dopiero niedawno odeszła od parytetu złota.

Demografia

Jechgiw jest państwem średnio zurbanizowanym, wskaźnik urbanizacji wynosi 63%. Największe miasta są w centrum kraju, zaś w Południowym Skierszygujnie są bardzo nieliczne, znajduje się tam jednak trzecia największa mieścina - Langusdenta (jjh. Ljengusdenta, koi. Langusdentę, szk. Lengōdenta). Lista największych miast:

Nazwa polska Nazwa jesiwska/hoczebozka Nazwy mniejszości (jeżeli są) Obwód Liczba ludności
Rybogród Goetišsüm/Goetishsürm - miasto Rybogród 1 532 192
Zbosmujć Zbosmükj/Zbosmük - miasto Zbosmujć 1 491 329
Langusdenta Ljengusdenta/Langusdentę szk. Lengōdenta skierszygujncki 1 103 965
Gólpjandajrys Guolfjanjdeyris/Gúolpjanydairis - rybogrodzki 842 293
Tranki Trankie mas. Ommasztarot
nei. Trángèè
trancki 821 019
Kudijgujn Tjüdigüün/Küdigün - kudijski 711 329

Obecnie głównymi narodowościami Jechgiwu są Jechgiwianie, a południowym Szkierszygujnie także Szkierszygujnczycy. Najważniejsze mniejszości w kraju to Maszowie (na północy Krucorujsisu), Hoczebozczycy (arystokracja porozrzucana po całym kraju i stała ludność na południu Jechgiwu właściwego) i różne ludy lagijskie (w Krucorujsisu).

Główne religie to feblizm, religia panlatyska oraz norwoizm,

Jechgiwianie

Główna narodowość kraju, która obejmuje około 80% mieszkańców. Są oni wiernymi wyznawcami feblizmu (jako jedyni w okolicy przyjęli tą północną religie), rzadziej też religii panlatyskiej lub są ateistami. Ich głównym językiem jest jesiwski, ale wiele posługuje się też sprawnie hoczeboszczyzną - dla niewielu Jechgiwian jest to pierwszy język. Współcześnie są w całym kraju, ale większość znajduje się w Jechgiwie właściwym, wschodzie Krucorujsisu i południowej części jesiwskiego Szkierszygujnu.

Ojczysta nazwa kraju: Jechoewo Žettandrejenj

Szkierszygujnczycy

Największa mniejszość obejmująca 14% ludności, w niektórych regionach Południowego Szkierszygujnu liczba ta może się jednak zbliżyć nawet do 100%, Są obecnie ludnością mocno przemieszaną, stąd większość to ateiści i używają lokalnych dialektów jesiwskich, ale także języka szkierszygujnczyckiego i innych mów. Obecnie traktowana jako mniejszość z licznymi prawami i posiadają autonomię, dawniej jednak byli w pewnym stopniu prześladowani.

Ojczysta nazwa kraju:

Mniejszość maszyjska

Maszowie są drugą największą (po Szkierszygujnczynkach) mniejszością w kraju, do tej narodowości należy ok. 3% całej populacji. Posługują się izolowanym językiem maszyjskim i wyznają norwoizm. Maszowie cieszą licznymi prawami mniejszości, ale nie mają osobnej autonomii. Większość tego narodu jest w sąsiednim Sadarynie, gdzie jest stopniowo ludżorykowana i prześladowana, mimo stanowienia większości.

Znanymi Maszami pochodzącymi z Jechgiwu są lub byli Onjer Aszgrar, Nokíssir Margz oraz Fogrotürr Jőmmás.

Ojczysta nazwa kraju: Wengomb ra Jessűv

Mniejszość hoczebozka

Do tej społeczności wchodzi głównie arystokracja z tego kraju (jjh. foisatog för Hotšboz) porozrzucana po całym kraju. Przybyła ona w trakcie przynależności Jechgiwu do Imperium Hoczebozu i miała pomóc w integracji tego rejonu z resztą kraju, ale po odzyskaniu niepodległości większość arystokracji została w nowym państwie. Mniejsza grupa to rodowici mieszkańcy południa Jechgiwu, którzy identyfikują się z kulturą i pochodzeniem hoczebozkim. Obie grupy używają jako swojego języka hoczeboszczyzny i wyznają religię panlatyską. Hoczebozki jest uważany za jeden z języków urzędowych.

Ojczysta nazwa kraju: Jechjhoevo Żetandrajeny