Autor Wątek: Finis Kynos  (Przeczytany 12869 razy)

Offline Borlach

Odp: Finis Kynos
« Odpowiedź #195 dnia: Maj 25, 2020, 00:30:52 »
Ja na razie skupiałem się raczej na przeszłości Kyonu niż jego przyszłości (mam w głowie i na różnych porozrzucanych notatkach materiał, który tylko czeka na przerobienie w kilka pokaźnych artykułów na wiki o starożytnej Ajdynirianie). Przyszłość Ajdyniru jest póki co jedynie szkicem a wygląda mniej więcej tak:

1. Inwazja Kauradzka to około 100-200 letni okres absolutnego chaosu i gigantycznych zmian. Upada Imperium, stary świat rozpada się. Po całej Ajdynirianie szerzą się ruchy millenarystyczne, powstaje cały szereg nowych sekt, kultów i religii. Popularne stają się również idee monoteizmu i henoteizmu (wcześniej bezsprzecznie dominował politeizm). Najważniejsze są 3 nowe religie: islamopodobna religia Magów, pochodzący z Mhasalu kult Boga Słońca oraz nowa wojownicza religia ajdyniriańska, wywodząca się z dżaryzmu. 

2. Chanat Kauradzki na obszarze Ajdyniriany rozpada się na kilka w różnym stopniu zajdyniriańszczonych państw-sukcesorów. Istnieje też 3 do 4 ajdyniriańskich państw-sukcesorów dawnego Imperium.

3. Koalicja państw ajdyniriańskich w sojuszu z Olsami ostatecznie łamie Kauradzką potęgę, ich stolica płonie. Tym samym jednak duże ilości ajdyniriańskich żołnierzy trafiają na Wschód, podczas działań wojennych, gdzie natrafiają na rozległe obszary ruin i ogromnych inskrypcji naskalnych. Są to pozostałości cywilizacji ajniadzkiej, a więc pozostałości przodków Ajdyniriańczyków. W wyniku tego odkrycia następuje nowa moda, wręcz fascynacja, najdawniejszymi korzeniami ajdyniriańskiej kultury. A co za tym idzie fascynacja najstarszymi ajdyniriańskimi świętymi księgami, które te dawne czasy opisują.

4. XVII i XVIII wiek to okres Heptarchii - współistnienia ze sobą i rywalizacji 5 państw ajdyniriańskich. Państwa są prawdopodobnie związane ze sobą w luźnej koalicji.

5. W XVIII wieku powstałby nowy, radykalny ruch polityczno-kulturowy. Po angielsku nazywają się "Unificationists", nie wiem jak to nazwać po polsku - Unioniści? Jednoczyciele? Wywodzą się właśnie z tej fascynacji antyczną i zmitologizowaną historią, łączą tendencje faszystowskie z radykalizmem religijnym (konkretnie tej nowej ajdyniriańskiej religii powstałej po Inwazji Kauradzkiej). Ich głównym celem jest ponowne zjednoczenie Ajdyniru. Postępują napięcia między ajdyniriańskimi państwami.

6. Prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku Jednoczyciele dokonują zamachu stanu w jednym z państw. Rozpoczyna się militaryzacja na szeroką skalę. Wybucha wojna. Z 5 państw zostają 2, wojna staje w sytuacji patowej, która przełamana zostaje mariażem politycznym i Zjednoczeniem Ajdyniru. Powstaje nowe Imperium.

7. Ideologia nowego Imperium jest oparta na wierze w ajdyniriański ekscepcjonalizm, czy wręcz supremację, a zarazem na rewanżyzmie historycznym. Bardzo mocne są też wątki religijne, oparte na legendy o czasach sprzed Wojny Bogów, a więc sprzed upadku Ajniadów. Industrializacja napędza podboje, podboje napędzają industrializację.

8. W ten sposób właśnie Ajdynir może ostatecznie wejść na kurs kolizyjny z Neszami

EDYT: I tak, w moim zakończeniu historii wojna atomowa nie kończy się zniszczeniem wszystkiego. Ajdyniriańczykom udaje się zbudować kilka statków lub jakiś statek-arkę, na której opuszczają zrujnowany Kyon. W związku z tymi ustaleniami o początku ludzkości na Kyonie zastanawiam się na przykład nad istnieniem jakiejś bazy na Lykaonie, założonej milion lat temu, gdy Kyon był terraformowany. To mógłby być właśnie pierwszy przystanek Ajdyniriańczyków.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2020, 12:02:52 wysłana przez Borlach »
Oto ja, Adwokat Diabłów

Offline Canis

Odp: Finis Kynos
« Odpowiedź #196 dnia: Maj 25, 2020, 06:05:44 »
Ze względu na to, że byłeś nieaktywny Tangię wyobrażałem sobie jako odpowiednik Japonii, wyspiarski odizolowany kraj zapatrzony w siebie.
Ja też tak widziałbym Tangię, po części.
Hm, interesujące podejście, każdy w swoją mańkę. To by mi w sumie sprzyjało, no ale.