Antropologia aharyjska

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A H A R I
Czytasz artykuł z serii Ahari.
O projekcie Świat · O projekcie · Linie epok · Poziomy cywilizacji · Ahari i Space Engine                  O unikatach Elementy fikcyjne · Kontrola Klimatu · Bramy · Chaoryt · Kaeryt
O świecie Astronomia · Układ planetarny · Topografia (Zbiór map · Zasoby · Tabela) O historii Historia globalna | A-P-S-R-N-Z-C-F
O biologii Biologia · Tytani · Antropologia · Tabele biologiczne O krajach Lista krajów

Antropologia aharyjska dotyczy rozwoju hominidów na planecie Ahari, w fikcyjnym uniwersum pod tą samą nazwą. Pod antropologię podciąga się trzy gatunki rodzaju homo (człowiek) oraz jedną człekokształtną istotę pochodzenia zupełnie pozaziemskiego.

Ewolucja hominidów

Istoty człekokształtne pochodzą bezpośrednio z Ziemi. Część z nich została przeniesiona przez cywilizację tytanów (tzw. trzecia cywilizacja) poza Ziemię w okresie ich rozwoju w okresie od 1 miliona do 500 tys. lat temu, przede wszystkim homo heidelbergensis. Te istoty były przeniesione na trzy odległe światy zdolne do utrzymania życia ludzkiego, byli to homo neanderthalensis oraz wcześni homo sapiens sapiens przeniesieni na dwie inne planety, gdzie na jednej z nich szczep wyewoluował dalej do homo sapiens eusocialis. Trzecia cywilizacja następnie sprowadziła ich bramami na planetę Ahari, gdzie żyją do dziś.

Neandertalczyk

Na Ahari do dziś żyją neandertalczycy. Prowadzą zbieracko-łowiecki tryb życia, choć część z nich wtórnie nauczyła się korzystać z ognia. Ich zasięg na początku był największy. Neandertalczycy to mistrzowie prymitywnego survivalu, znają technologię krzesania ognia, ubierają się w odzież, wyznają swoje rodzaje wiary, mają obrządki (np. pochówku), oraz posługują się językiem (mową). W późniejszych czasach nauczyli się handlu, potrafili pracować. Nie utworzyli oni jednak nigdy żadnej wyżej rozwiniętej kultury. Nie rozumieli abstrakcyjnych pojęć posiadania, nie nauczyli się czytać ani pisać.

Homo sapiens sapiens

Człowiek rozumny identyczny współczesnemu na Ziemi, ewolucja tej gałęzi zatoczyła identyczną drogę na Ahari jak na Ziemi. Człowiek rozumny cechuje się niezrównaną umiejętnością biegania, myślenia abstrakcyjnego i kreatywnego, a także silną potrzebą niezależności. Kultury człowieka rozumnego przeważnie są patriarchalne, oparte na sile mężczyzny, ale zdarzały się też kultury matriarchalne. Czasy nowsze pozwoliły na zmiany społeczne, w której podział ról stracił na znaczeniu.

Homo sapiens eusocialis

Człowiek rozumny eusocjalny to oddzielna gałąź człowieka rozumnego. Początkowa droga była identyczna co na planecie, na której rozwijał się człowiek rozumny, ale potężna kulturowo-środowiskowa presja oraz biologiczna zdolność do wytwarzania żywego chaorytu i zarazem więzi społeczne na poziomie telepatycznym wybiły ich z tej linii. Człowiek eusocjalny dzieli się na kasty na poziomie biologicznym, z wyraźnym dymorfizmem, z kulturą zawsze matriarchalną, gdzie tylko część kobiet była zdolna do reprodukcji. Człowiek eusocjalny posiada szereg charakterystycznych sobie cech, na przykład sposób w jaki toczy wojny odbywa się często za przejęciem członka społeczności. Nie są w stanie zawładnąć człowiekiem rozumnym telepatycznie, ale są w stanie to zrobić z neandertalczykami. Kobiety zdolne do rozrodu nazywa się królowymi, mężczyźni zdolni do rozrodu trutniami, niezdolne do rozrodu samice nazywa się robotnicami, niezdolne do rozrodu samce nazywa się dronami.