Czasy archaiczne Ahari

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A H A R I
Czytasz artykuł z serii Ahari.
O projekcie Świat · O projekcie · Linie epok · Poziomy cywilizacji · Ahari i Space Engine                  O unikatach Elementy fikcyjne · Kontrola Klimatu · Bramy · Chaoryt · Kaeryt
O świecie Astronomia · Układ planetarny · Topografia (Zbiór map · Zasoby · Tabela) O historii Historia globalna | A-P-S-R-N-Z-C-F
O biologii Biologia · Tytani · Antropologia · Tabele biologiczne O krajach Lista krajów

        Czasy archaiczne Ahari to termin, którego czasem się używa w odniesieniu do okresu pomiędzy nadejściem pierwszej obcej cywilizacji a przyjściem na Ahari ludzi dzięki działaniom trzeciej cywilizacji. Podczas czasów archaicznych, na Ahari nie było żadnych ludzi.

Historia Ahari
  A  
Archaiczne
  P  
Prehistoria
  S  
Starożytność
  R  
Renesans
  N  
Wczesna nowożytność
  Z  
Późna nowożytność
  C  
Cyfryzacja
  F  
Futurystyka

Wystąpiły trzy znaczące wydarzenia:

  1. Ok. 3,5 mld lat temu na Ahari dociera pierwsza obca cywilizacja. Instaluje siatkę autonomicznie naprawiających i wymieniających się mechanizmów międzyplanetarnych, zwanych potem Kontrolą Klimatu Ahari, które znacznie łagodzą klimat księżyca i oddziaływanie pływowe planety macierzystej. O tej cywilizacji nic nie wiadomo oprócz tego, że czegoś szukali na Ahari, ale tego prawdopodobnie nie znaleźli i zniknęli bez śladu.
  2. Ok. 600 mln lat temu na Ahari dociera druga obca cywilizacja, zafascynowana systemem Kontroli Klimatu. Ta cywilizacja udoskonala Kontrolę i prawdopodobnie zasiewa część życia, m.in. do mórz i lądów, które od tej pory ewoluują same. Cywilizacja nie spędziła na Ahari za dużo czasu, prawdopodobnie zapadli na chorobę, która wymknęła się im spod kontroli, a w identycznym czasie ich macierzysty świat został zniszczony przez rozbłysk gamma.
  3. Ok. 400 tys. lat temu na Ahari dociera trzecia obca cywilizacja, zwana tytanami. Oni również są zafascynowani Kontrolą Klimatu, analizują ją i rozkładają jej segmenty na czynniki pierwsze, wykorzystując technologię z ogromnym powodzeniem na swoich macierzystych światach. Wodzeni poczuciem zobowiązania, instalują na Ahari Bramy, przez które hominidy i część zwierząt przychodzi na planetę, rozpoczynając nową epokę. Część tytanów również pozostała na planecie, gdzie towarzyszy niektórym narodom lub państwom, prowadząc samotne życie ze szczytów wulkanów.

Odniesienia do epoki archaicznej są oznaczane czarnym symbolem z literą "A":

  A  

Epoka sprzed czasów archaicznych nazywa się epoką hadeiczną, w tych czasach Ahari była planetą jałową.