Koroko Poe

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ Ważni Tangijczycy. | Koroko Poe · Aratane I · Hari Koe · Taurian · Meinopau Reiki · Kalia · Tane'ane IV · Nytú Ewan · Siduvatānne Iklim · Raokora i Reil
Człowiek conworldu KYON.
Κοροκο Ποε
Koroko Poe
Tattooed Hawaiian Chief, Drawn by Jacques Arago, Artist with Freycinet.jpg
Imię i nazwisko, tytuł
Koroko Poe
ay. Κοροκο Ποε
Narodowość
LutaniFari.png Lutafaryjczyk
Lata życia
ok. 5440 - ?
Narodziny: Śmierć:
{{{narodziny}}} {{{śmierć}}}
Znany jako
założyciel Królestwa Lutafaryjskiego i pierwszego państwa Tangijczyków

Koroko Poe (ay. Κοροκο Ποε /'kɔrɔko 'pɔɛ/, ur. ok. 5500 EK, data śmierci nieznana) - wojownik rdzenny kaoryjski z plemienia Lutafaryjczyków, bohater legend, założył pierwsze państwo na wyspie Kaori od czasów cywilizacji marajskiej. Legenda głosi, że został wysłany do doliny rzek Luta i Fari przez boginię Ma'umi, gdzie miał znaleźć koronę Kaori. Po jej znalezieniu ponoć wbił laskę z drzewa kokosowego i zrobił tym takie wgłębienie, że utworzył jezioro Falu. Nad tym jeziorem zbudował miasto Luta ni Fari i wraz z zespołem jego ludzi, zaadaptował pismo klinowe z ruin marajskich do języka ayu. Zapisy z jego czasów przetrwały w skromnych ilościach, ale wiadomo, że propagował on ideę, że jego pismo jest magiczne i wyrwane spoza czasów, i zbudował archiwum lutafaryjskie, gdzie pryzmaty z zapisami klinowymi miały zapewniać nieśmiertelność tak ludziom, którzy byli wspominani, jak i ideom, miastom i religiom. Z jego czasów wywodzi się okrzyk "Λυτα νι Φαρι, μα'α χατυα χαρι!", tłumaczony jako: "Luta i Fari, wpiszcie mnie do kronik!", ale słowa nie pasują do języka ayu. Być może słowa pochodzą z wymierającego już języka Marajczyków po setkach lat ewolucji w Wiekach Ciemnych albo z zupełnie innego języka, a może kompletnie zostały wymyślone.

Niewiele wiadomo o Koroko Poe i jego życiu. Uważa się dość zgodnie, że symboliczne otwarcie swojego państwa odbyło się w 5517 EK, a sam Poe prawdopodobnie miał nie mniej niż dwadzieścia lat, co by sugerowało, że narodził się nie później niż w 5440 EK. Nie wiadomo jak zmarł i jak długo żył. Zapisy archeologiczne sugerują, że rządził on stosunkowo długo jak na długość życia tamtych lat, zapewne koło dwudziestu dalszych lat.