Nytú Ewan

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ Ważni Tangijczycy. | Koroko Poe · Aratane I · Hari Koe · Taurian · Meinopau Reiki · Kalia · Tane'ane IV · Nytú Ewan · Siduvatānne Iklim · Raokora i Reil
Człowiek conworldu KYON.
Nytú Ewan
Howqua, 1830.jpg
Imię i nazwisko, tytuł
Nytú Ewan, baron
ay. Νυτύ Ευαν, νοκοτα
Narodowość
TangiaImperialBuaniaFlag.png Buańczyk
Lata życia
4 Puronau 9622 - 11 Fo'onau 9863
241 lat Kyonu, 89 lat ziemskich
Narodziny: Śmierć:
Kehaseat
Kehaem mau
dominium Buania
państwo Tangia
Ahoat
Ahoem mau
dominium Buania
państwo Tangia
Znany jako
Najpotężniejszy magnat Imperium Tangijskiego złotego wieku

Nytú Ewan Tían (bu. /nɯtǔ ewan tǐan/, w języku ayu: Νυτύ Ευαν Nutu Ewan /nʉ'tʉ 'ʔɛwan/; 9622 - 9863 EK) - baron kehaemski, potężny buański magnat Imperium Tangijskiego złotego wieku wywodzący się z rodu Tían. Posiadał olbrzymie latyfundia w Kehaem mau, Ahoem mau, Uriikem mau i Laisyem mau i wpływy w całym imperium. Podążał śladem ojca, który skorzystał z cesarskiego zezwolenia na wolny handel dla kupców bez tytułu i dorobił się majątku na usługach logistycznych pomiędzy Buanią a podbitą prowincją Pinu i Terytorium Demarkacyjnym, i wykazując skuteczność w podbojach dzikich ziem, zbudował prywatną flotę i armię i doprowadził do zgromadzenia znacznego prywatnego kapitału na handlu z Szurem i Nuarią. Nytú Ewan przejął prowadzenie rodzinnej kompanii od ojca i wielokrotnie powiększył zyski na logistyce i handlu, w tym także ohużem i niewolnikami.

Rodzina Tían początkowo żyła w dobrych układach z arystokracją tangijską. Kiedy jednak ich kompania rodzinna została magnatami, a ich bogactwo, a zarazem wpływy polityczne, zaczęły przekraczać wpływy szlachty, rozpoczęły się napięcia. Tían, a szczególnie Nytú Ewan, byli jednak wyjątkowo wpływowi u cesarzy i kaoritanu za wydajne wykrwawianie lub zniewalanie (nierzadko brutalne) autochtonicznych ludów zamieszkujących dżungle od Pinu po granicę z Sechtem i mnożenie przy tym zysków, dawanie pracy Buańczykom i lokalny patriotyzm, dobre stosunki z Kaoryjczykami, i kompania handlowa miała nie tylko ochronę państwa, ale i subsydia.

Nytú Ewan zasłynął z handlu wełną owczą i wielbłądzią z mieszkańcami południa świata, i przewyższenia wpływami bezsilnej szlachty średniego szczebla. Poczucie bezsilności w pokonaniu rywala przez szlachtę spowodowało, że zaczęła ona stosować metody Nytú Ewana, zaczęła przeliczać do tej pory niesprzedawalną ziemię ojcowską na potencjalne zyski z handlu, i przygotowując ziemie do tej pory uprawiane przez odrabiające pańszczyznę chłopstwo pod pastwiska dla owiec, wyrzuciła chłopów z ziem zamieszkiwanych przez nich od stuleci. To wywindowało całą warstwę arystokratyczną do nowych poziomów bogactwa i nadało chłopom wolność, jednocześnie ciskając setki tysięcy chłopów w całkowitą nędzę i doprowadzając do głębokich przemian społecznych. To Nytú Ewan jako pierwszy skwantyfikował koszty pracy i to jego działania sprawiły, że praca powszechnie stała się w Tangii sprzedawalnym dobrem.

Nytú Ewan zmarł na malarię w roku 9863 EK, na cztery lata przed uderzeniem meteorytu w Kun Atla i wybuchem wojny domowej. Miał 241 lat, czyli prawie 90 lat ziemskich.