Neu lau

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ
Karaizm - religia Tangii
Aspekty rzeczywistości: puro · neu · fo'o · nu · ra'a | ango · nora
Odłamy: Yul-yoa
Osoby: Pięć Mędrców · Yul-Yoa Kalia
Miejsca: Świątynia Naratajska
Słowo "Tangia" wpisane klinowo w centrum sajurskiego pentagramu florystycznego. Symbol neu jest po prawej stronie u dołu.

        Aspekt Neu (ay. ΝΕΥ·ΛΑΥ "serce neu", mhn. νέυ λὰο, tjm. ណេីស-) - jeden z fundamentalnych pierwiastków karajskich, oznacza wszelkie wartości ujemne, odejście, zanik, śmierć, strata, wyleczenie choroby, oczyszczenie z przekleństwa, oczyszczenie, chłód, wad, oznacza zbyt i sprzedaż, podarunki i dary. W powiązaniu z puro daje równowagę, balans.

W sztuce sajuryjskiej reprezentowany przez kolor granatowy, do transkrypcji czasami dostawia się kolor minusa. Na florystycznym pentagramie umieszczany po prawej stronie na dole, pod puro. W radialnym przedstawieniu przedstawiany przez falę o wysokiej częstotliwości i amplitudzie, o ostrym, zygzakowatym kształcie, ale w odróżnieniu od nu, z równomiernym startem. W przedstawieniu horyzontalnym następuje przed puro jako fala średniej wielkości, z inkluzją ango. W przedstawieniu globularnym znajduje się po prawej stronie od puro, w okręgu ango, i występuje tak trzykrotnie.

Drugi miesiąc w kalendarzu tangijskim nazywany jest neunau (νευναυ).