Puro lau

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ
Karaizm - religia Tangii
Aspekty rzeczywistości: puro · neu · fo'o · nu · ra'a | ango · nora
Odłamy: Yul-yoa
Osoby: Pięć Mędrców · Yul-Yoa Kalia
Miejsca: Świątynia Naratajska
Słowo "Tangia" wpisane klinowo w centrum sajurskiego pentagramu florystycznego. Symbol puro jest po prawej stronie u góry.

        Aspekt Puro (ay. Πυρολαυ "serce puro", mhn. πὺρό λὰο, tjm. ព្រោស+, w starszej wersji ភ្រស+) - jeden z fundamentalnych aspektów karajskich, systemu filozoficzno-religijnego pochodzącego z Tangii. Aspekt oznacza wszystkie wartości dodane, przybycie, wzrost, pojawienie się, narodziny, zysk, otrzymanie choroby, nowe przekleństwo, upał, zalety. Jako fundamentalny pierwiastek nie posiada nacechowania emocjonalnego w formie czystej, jako abstrakcyjny koncept filozoficzny.

Puro reprezentuje się kolorem czerwonym, czasami w transkrypcji poprzez symbol plusa. Na florystycznym pentagramie znajduje się po prawej stronie u góry. W symbolice radialnej jest przedstawiony przez falę niskiej amplitudy o powolnym starcie. Na diagramie horyzontalnym przedstawiony jest jako prawostronne odzwierciedlenie neu w kolorze czerwonym o średniej amplitudzie, z wyraźną inkluzją ango w środku. Na diagramie globularnym przedstawiony jako prawostronna, gruba, czerwona linia bezpośrednio przylegająca do neu wewnątrz globu ango.

Pierwszy miesiąc w kalendarzu tangijskim nazwany jest na cześć puro, puronau (πυροναυ).