Okupacja sechtońska Kun Atla

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  {{{czasy litera}}}  
{{{poziom tekst}}}
  {{{poziom rozwoju cyfra}}}  
Sechtońska okupacja Kun Atla
ܡܲܚܲܒܳ ܕܲܒ݆ܢܝ݂ܪ ܒܲܫܐܵܢ ܟ݇ܢܐܵܬܵܠ
2 Ra'anau 9654 EK - 6 Neunau 9655 EK
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{jedna flaga}}}
3WS 4 9655.png
Tangia w 9655 EK. Kolor czerwony - obszary całkowicie kontrolowane przez Secht.
Polityka
Stolica {{{stolica}}}
Namiestnik Konfederacji gen. Wazzir Mador, potem gen. Bat Barot
Ustrój terytorium okupowane
Porządek prawny {{{porządek prawny}}}
Ustawa zasadnicza {{{ustawa zasadnicza}}}
Zbiory praw {{{zbiory praw}}}
Język urzędowy: {{{języki urzędowe}}}
Początek inwazja sechtońska na miasto w 2 ra'anau 9654 EK
Koniec państwa kapitulacja załogi sechtońskiej w 6 neunau 9655 EK
Demografia
Ludność
rok 9654
1 298 843
Narodowości Tangijczycy
Języki używane: Język nowosechtoński, ayu, buański, hetyński
Średnia dł. życia 65 lat
Wiara
Religia państwowa karaizm juljoański
Religia dominująca {{{religia dominująca}}}
Typ religii {{{typ religii}}}
Siła wyższa lub panteon {{{siła wyższa}}}
Najważniejsze ośrodki kultu {{{ośrodki kultu}}}
Poziom wolności wyznania znacznie ograniczona
Inne religie {{{inne religie}}}
Geografia i natura
Położenie na świecie {{{regiony}}}
Powierzchnia {{{powierzchnia}}}
Stefy klimatyczne {{{klimat}}}
Gospodarka
Kraje eksportu {{{eksport do}}}
Towary eksportowe {{{towary eksportowe}}}
Kraje importu {{{import z}}}
Towary importowe {{{towary importowe}}}
System monetarny {{{system monetarny}}}
Waluta {{{waluta}}}
Kod waluty {{{kod waluty}}}
{{{motto}}}
Ewolucja
◀ {{{przed}}} {{{po}}} ▶

        Okupacja Kun Atla, w kronikach sechtońskich pod nazwą Wojenna administracja miasta Kən Atal (nwscht. ܡܲܚܲܒܳ ܕܲܒ݆ܢܝ݂ܪ ܒܲܫܐܵܢ ܟ݇ܢܐܵܬܵܠ /ma'ħav dabu'nir ba'ʃaːn kən ʔa'tal/ Maħav dabunir bašān Kən Atal), w zapisach tangijskich Czas upadłej gwiazdy (ayu "Μυαλ υ μενγυνε γιυλ" mual i mengune yul [mʉ̯eɫ ʔi 'meŋgʉne jyl]) - okupacja ważnego tangijskiego miasta Kun Atla w okresie 14 Ra'anau 9662 - 14 Ra'anau 9663 podczas Trzeciej Wojny o Saakę. Tangia w odwecie za krwawe i coraz bardziej spektakularne napady plemion Pinu na Buanię dokonała zmasowanej inwazji na Pinu, łamiąc swoją umowę z Konfederacją Państw Sechtu i wbrew gwarancji niepodległości Pinu przez Secht, co wywołało wielką wojnę w regionie i potężny atak Sechtu w 2 ra'anau 9654 EK, wskutek czego całe południe i wschód Tangii znalazł się pod władzą Konfederacji Państw Sechtu, w tym Kun Atla. Miasto wyzwoliło wielkie powstanie w 2 dniu miesiąca Neunau 9655 roku.

Podczas okupacji przede wszystkim obrócono całą machinę rolniczoprzemysłową przeciwko pozostałej części Tangii, zajęto stocznie i porty, zajęto znalezione okręty i plany budowy nowych. Tangijczyków zmuszono do intensywnej produkcji zasobów dla przemysłu wojennego Sechtu. Zagrabiono także wiele cennych dzieł sztuki i artefaktów sakralnych, które już nigdy do Tangii nie wróciły, nawet pomimo późniejszej tangijskiej okupacji Sechtu.

Sechtończycy także zwiedzili legendarne Obserwatorium Tauriana i dopiero wtedy poinformowali własne dowodzenie, że pomimo oczywistego podziwu dla konstrukcji, obserwatorium tak naprawdę pomimo olbrzymiej wysokości i tak nie jest w stanie dostrzec Sechtu, i zostawiono je w spokoju. Uznano też pomysł zbudowania takiej konstrukcji za podyktowany emocjami i w żadnym calu nieopłacalny, skutkiem czego wstrzymano jego działanie.

Wysadzenie składu w Kun Atla.

Tangijczycy agresywnie przeciwdziałali Sechtończykom. W mieście funkcjonowało kilkanaście komórek oporu, które stosowały przede wszystkim strzałki z neurotoksynami w celu unieszkodliwienia kluczowych celów, szczególnie na początku walk. Za znalezienie nawet śladów składników czy posiadania zwierząt używanych do produkcji jadu karano śmiercią przez nabicie na pal. Z czasem działania skrytobójcze przycichły, natomiast rozszerzył się sabotaż. W miarę jak mijały miesiące i skarbiec sechtoński musiał już ograniczać wydatki, walki stawały się coraz bardziej otwarte. Secht miał problem z zaprowadzeniem dyscypliny wśród załogi okupującej miasto. Kun Atla też była zupełnie inaczej zbudowana niż inne duże okupowane miasta, takie jak Orumilo czy Reitika, i było bardziej górzyste, domy były wielopiętrowe, uliczki wąskie i kręte, i miasto posiadało bardzo rozwinięty system kanalizacyjny i chłodzący. Często wykorzystywano granaty drażniące.

2 neunau zginął Wazzir Mador, generał hetyński dowodzący kontyngentem w Kun Atla, a 4 neunau 9655 Kunatlyjczycy przejęli twierdzę Hu'ari i otworzyli ogień z armat do Sechtończyków, rankiem 5 neunau 9655 podobnie upadły twierdze Kerea Apori i Tanguana Mataori. Sechtończycy w mieście skapitulowali 6 neunau 9655 roku.

Trzecia Wojna o Saakę
Okupacja sechtońska Kun Atla · Rok administracji tangijskiej w Saace