Taurian

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ Ważni Tangijczycy. | Koroko Poe · Aratane I · Hari Koe · Taurian · Meinopau Reiki · Kalia · Tane'ane IV · Nytú Ewan · Siduvatānne Iklim · Raokora yu Reil · TWD: Tane'ane Fo'alai · Nytu Duok · Tau Tarikanan ū Naratai · Ken Akirome · Fa'aru Akirome
Człowiek conworldu KYON.
Ταυριαν
Taurian
William Ellis – Hawaiian Man (Waimea, Kauai). 1778.jpg
Imię i nazwisko, tytuł
Taurian, teilan
ay. Ταυριαν, τηλαν
Narodowość
TangiaFlag.png Tangijczyk
Lata życia
9198 - 9293 EK
95 lat Kyonu, 35 lat ziemskich
Narodziny: Śmierć:
Luta ni Fari
państwo Tangia (6911 EK)
Taurian Ta'o
cesarstwo Tangia
Znany jako
zbudował obserwatorium Tauriana

Taurian (ay. Ταυριαν Taurian /'tœːʉ̆ɾian/, ur. 9198 EK w Luta ni Fari, zm. 9293 EK w swoim obserwatorium) - cesarz Tangii okresu unitarnego, który rządził archipelagiem w latach 9241 - 9293 EK. Miłośnik kultury i alpinista, idealista, megaloman. Dysponując technologią i wiedzą poziomu wczesnej nowożytności, w historii zasłynął tym, że zmusił kraj do wybudowania obserwatorium na skrajnej wysokości 11900 metrów nad poziomem morza. To obserwatorium nazywane jest Obserwatorium Tauriana.

Taurian już w wieku szesnastu lat marzył o zleceniu Tangijczykom wybudowania cudu nad cuda. W drugiej wojnie o Saakę Tangia udowodniła swój potencjał militarny, ale nie cywilizacyjny. Lokalne tzw. Dziesięć Cudów Tangii nie imponowało nikomu na arenie międzynarodowej, ponieważ nie odstawało poziomem osiągnięć innych wielkich narodów takich jak Secht czy Państwo Neszów. Niebiańskie obserwatorium miało temu zaradzić, jednocześnie dostarczając informacji kosmologicznych oraz obserwacji militarnych.

Za miejsce obserwatorium wybrano wyjątkowo łagodne zbocze prowadzące prawie całą trasą pod górę do osłoniętej od wiatru wnęki na wysokości 11900 metrów. Zbocze zamurowano i utworzono szereg tuneli prowadzących do góry ze stopniowo tworzonym wyciągiem i systemem rur doprowadzających powietrze z niższych partii. Wykorzystano w tym dwa wynalazki, które Tangijczycy już znali: gumę, oraz sprężarkę, napędzaną energią wiatrową lub mięśni.

Zanim jednak to osiągnięto, setki ludzi zginęło stawiając całą infrastrukturę. Pracować nad projektem nie mogli niewolnicy, ponieważ cały projekt miał być wyczynem Tangijczyków. Pierwszym, który wszedł na tzw. cudowne zbocze, był Aneu Uru. Drugi i trzeci człowiek, który dotarł na tę wysokość, zmarli na obrzęk mózgu, czwarty spadł i się zabił, piąty i szósty zamarzł. Aneu Uru pracował na takich wysokościach dłużej wraz z zespołem i był jedynym człowiekiem z pierwszego zespołu, który dożył starości.

Taurian zmarł w 9293 EK, w wieku zaledwie 95 lat (35 lat ziemskich), na obrzęk mózgu, we własnym obserwatorium, które chciał zobaczyć.