Wielbłąd i Rekin/Ajdynir

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
    ARTYKUŁ W TRAKCIE GRUNTOWNEJ PRZEBUDOWY.
K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
AJDYNIR
Drew-colins-8tMxz9MRJHc-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon centralny, Wielka Pustynia Południowa
Państwa: Ajdynir
Klimat
Opisowo: gorący i wilgotny na wybrzeżach; gorący i suchy wszędzie indziej
Ekstrema: burze piaskowe, skrajnie wysokie nasłonecznienie, skrajnie gorąco
Rating: trudny

        Region Ajdyniru to obszar w Kyonie środkowym na południe od centralnego morza śródlądowego, obejmujący także jezioro szmaragdowe i pobliską część Wielkiej Pustyni Południowej. W tym miejscu znajduje się w roku wspólnym państwo Ajdynir.

Opis regionu

Ajdynir to kraj i region w centralnym Kyonie. Kraj jest znany z bycia jednym z lepiej rozwiniętych państw świata i w roku wspólnym 8973 EK.

Klimat Kyonu Ajdynir1.png

Ajdynir na świecie 8973.png

Charakterystyka klimatu

Klimat Ajdyniru jest skrajnie suchy na większości terenu. Wszystkie wybrzeża morza śródlądowego mają pasmo wilgoci, która w połączeniu z gorącym klimatem powoduje silne parowanie, ośrodki niżowe, ulewy i burze. Te tereny są żyzne, wilgotne, i bardzo gorące. Podobnie jezioro szmaragdowe znajdujące się na południu morza. Ajdynir różni się klimatycznie w zależności od fazy.

Faza wielbłąda

Faza wielbłąda jest bardzo sucha, a wegetacja przechodzi w formy przetrwalnikowe na większości terenu i ginie w piaskach. Wiatr jest słaby, suchy, południowy. Podczas równonocy nad obszarem Mokucji znajdują się ośrodki niżowe, które potrafią być na tyle rozległe, by przynieść deszcze na południowe wybrzeża i jezioro szmaragdowe. Dalsze tereny jednak pozostają zasypane piaskami.

Latem (regionalnie, a globalnie - zima), wiatry ustają, ośrodek niżowy przechodzi znad Mokucji nad jezioro szmaragdowe. Tereny stają się zdecydowanie bardziej żyzne i roślinność wzrasta bardzo szybko, ale to i tak pokrywa zaledwie 2/5 terytorium Ajdyniru.

Zimą (globalnie - latem) Wielka Pustynia Południowa zamarza. Większość wiatrów jednak jest skierowana już mocno po skosie i do północnego Ajdyniru dociera już ogrzane. W tym czasie północ Ajdyniru może mieć +50°C, a południe -60°C. W jednym czasie zatem różnica temperatur północy i południa przekracza 100°C.

Klimat Kyonu Ajdynir2.png

Faza rekina

Klimat Kyonu Ajdynir3.png

Czas trwania dnia i nocy

Spekulacje temperaturowe

Zjawiska ekstremalne

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

Czytaj dalej

Czytaj dalej: 3.2 Muria i Siedmiomieście