Wielbłąd i Rekin/Ajdynir

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
AJDYNIR
Drew-colins-8tMxz9MRJHc-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon centralny, Wielka Pustynia Południowa
Państwa: Ajdynir
Klimat
Opisowo: gorący i wilgotny na wybrzeżach; gorący i suchy wszędzie indziej
Ekstrema: burze piaskowe, skrajnie wysokie nasłonecznienie, skrajnie gorąco
Rating: trudny

        Region Ajdyniru to obszar w Kyonie środkowym na południe od centralnego morza śródlądowego, obejmujący także Jezioro Szmaragdowe i pobliską część Wielkiej Pustyni Południowej. W tym miejscu znajduje się w roku wspólnym przede wszystkim państwo Ajdynir.

Opis regionu

Ajdynir to kraj i region w centralnym Kyonie. Kraj jest znany z bycia jednym z lepiej rozwiniętych państw świata i w roku wspólnym 8973 EK.

Klimat Kyonu Ajdynir1.png

Ajdynir na świecie 8973.png

Charakterystyka klimatu

Klimat Ajdyniru jest skrajnie suchy na większości terenu. Wszystkie wybrzeża morza śródlądowego mają pasmo wilgoci, która w połączeniu z gorącym klimatem powoduje silne parowanie, ośrodki niżowe, ulewy i burze. Te tereny są żyzne, wilgotne, i bardzo gorące. Podobnie jezioro szmaragdowe znajdujące się na południu morza. Ajdynir różni się klimatycznie w zależności od fazy.

Faza wielbłąda

Faza wielbłąda jest bardzo sucha, a wegetacja przechodzi w formy przetrwalnikowe na większości terenu i ginie w piaskach. Wiatr jest słaby, suchy, południowy. Podczas równonocy nad obszarem Mokucji znajdują się ośrodki niżowe, które potrafią być na tyle rozległe, by przynieść deszcze na południowe wybrzeża i jezioro szmaragdowe. Dalsze tereny jednak pozostają zasypane piaskami.

Latem (regionalnie, a globalnie - zima), wiatry ustają, ośrodek niżowy przechodzi znad Mokucji nad jezioro szmaragdowe. Tereny stają się zdecydowanie bardziej żyzne i roślinność wzrasta bardzo szybko, ale to i tak pokrywa zaledwie 2/5 terytorium Ajdyniru.

Zimą (globalnie - latem) Wielka Pustynia Południowa zamarza. Większość wiatrów jednak jest skierowana już mocno po skosie i do północnego Ajdyniru dociera już ogrzane. W tym czasie północ Ajdyniru może mieć +50°C, a południe -60°C. W jednym czasie zatem różnica temperatur północy i południa przekracza 100°C.

Klimat Kyonu Ajdynir2.png

Faza rekina

Podczas fazy rekina, kiedy globalna okołorównikowa cyrkulacja powietrza się zamyka, Ajdynir jest bardziej wilgotny, a temperatury - choć są łagodniejsze - to ich odczuwalność potrafi wzrosnąć z uwagi na wilgoć.

Czas równonocy przynosi niż nad Mokucję, a że jest on dodatkowo zasilany przez wilgotne wiatry znad równikowej dżungli, która powstaje na zachód od Ajdyniru w tym miejscu w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy, to wiatry zachodnie przynoszą bardzo dużo wilgoci, a wiatry południowe - bardzo gorące, o temperaturach sięgających 60°C czy nawet 70°C - powodują gwałtowne parowanie tych wód i dalsze deszcze. Morze śródlądowe (słone) zwiększa wtedy swoją powierzchnię, aż do czasu fazy wielbłąda (kiedy wiatry południowozachodnie wywiewają wilgoć na ocean, osuszając morze) i dochodzi do brutalnych powodzi, także nad jeziorem szmaragdowym. Lubiąca wilgoć roślinność rozwija się bardzo szybko, kwitnie, i daje plony.

Latem (zima globalnie) ośrodek niżowy znów przesuwa się na południe, tyle że w fazie rekina wiatry nie są suche i pustynne, tylko wilgotne z lasów równikowych. Dodatkowo, skrajnie gorące wiatry z południa potęgują parowanie, pogłębiając niż i zwiększając opady. Ponad 50% powierzchni kraju w tym czasie zarasta roślinami, które bardzo agresywnie podbijają piaski pustyni. Kraj zmaga się z powodziami i falami gorąca i wilgoci, natomiast żywności jest pod dostatkiem.

Zimą (lato globalnie) nad całym Ajdynirem znajduje się silny, kontynentalny ośrodek wyżowy, który wpompowuje suche powietrze w region. Z jednej strony powoduje to natychmiastowe cofnięcie się roślinności do faz przetrwalnikowych (na całym obszarze kraju), z drugiej strony jezioro szmaragdowe potrafi w tym okresie zamarzać, tak samo jak pozostałości po roślinach czy tymczasowych jeziorach na pustyni, tworzących oszronione lasy na piasku czy wielkie płaskie lodowiska.

Klimat Kyonu Ajdynir3.png

Czas trwania dnia i nocy

Na północy kraju różnica trwania dnia i nocy jest pomijalna i wynosi pomiędzy przesileniami około 1 godziny.

Spekulacje temperaturowe

Ajdynir przez większość czasu powinien doświadczać temperatur gorących. Klimat jest cieplejszy podczas fazy wielbłąda i znacznie bardziej suchy. Można założyć, że:

Faza wielbłąda:

 1. Podczas równonocy:
  1. Tereny północne osiągają do +55°C za dnia i wilgotność jest znaczna.
  2. Tereny pustynne osiągają do +65°C.
 2. Podczas lata:
  1. Tereny północne osiągają do +45°C za dnia i wilgotność jest wysoka.
  2. Tereny pustynne osiągają do +80°C.
 3. Podczas zimy:
  1. Tereny północne osiągają do +20°C za dnia i wilgotność jest odczuwalna.
  2. Tereny pustynne osiągają do +15°C za dnia i -10°C w nocy, możliwe są nagłe zmiany temperatur.

Faza rekina:

 1. Podczas równonocy:
  1. Tereny północne osiągają do +35°C za dnia i wilgotność jest bardzo wysoka.
  2. Tereny pustynne osiągają do +70°C.
 2. Podczas lata:
  1. Tereny północne osiągają do +40°C za dnia i wilgotność jest skrajnie wysoka.
  2. Tereny pustynne osiągają do +80°C.
 3. Podczas zimy:
  1. Tereny północne osiągają do +5°C za dnia i wilgotność jest bardzo niska.
  2. Tereny pustynne osiągają do -15°C za dnia i -50°C w nocy, możliwe są nagłe zmiany temperatur.

Zjawiska ekstremalne

Burze piaskowe. Wysoki indeks UV, zwłaszcza w górach. Skrajne ciepło, skrajny mróz i zlodowacenie w pewnych warunkach. Powodzie i wylewy. Eksplozja roślinności. Skrajna wilgoć w niektórych regionach, skrajnie sucho w większości kraju. Bardzo silny wiatr, zimą podczas fazy rekina, na pustyni, obniżające temperaturę odczuwalną do poniżej -120°C.

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

 1. Tereny nabrzeżne morza słonego i jeziora szmaragdowego powinny dynamicznie zarządzać faktem, że podczas fazy wielbłąda lustra jezior się znacznie obniżają (wiatr wywiewa z nich wilgoć na ocean), a podczas fazy rekina - znacznie podnoszą, z dużymi powodziami włącznie (wilgoć z basenu zachodniego i dżungle przynoszą wilgoć). Miasta powinny być budowane na pewnych wysokościach. Ajdynir i wszystkie miejscowości nad morzem słonym powinny być znane jako miasta schodów.
 2. Ajdynir będzie podobny do Egiptu w kontekście zarządzania uprawami, które będą okresowo się poszerzać i cofać.
 3. Ajdynir będzie znał skrajne zimno i musi być zawsze na nie gotowy.

Czytaj dalej

Czytaj dalej: 3.2 Muria i Siedmiomieście