Helai P

Z Conlanger
Wersja z dnia 18:44, 4 cze 2020 autorstwa Canis (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A H A R I
Czytasz artykuł z serii Ahari.
O projekcie Świat · O projekcie · Linie epok · Poziomy cywilizacji · Ahari i Space Engine                  O unikatach Elementy fikcyjne · Kontrola Klimatu · Bramy · Chaoryt · Kaeryt
O świecie Astronomia · Układ planetarny · Topografia (Zbiór map · Zasoby · Tabela) O historii Historia globalna | A-P-S-R-N-Z-C-F
O biologii Biologia · Tytani · Antropologia · Tabele biologiczne O krajach Lista krajów
  P  
Artykuł o czasach prehistorycznych. Cywilizacja prymitywna.
  1  
Helai
𡿭土
{{{rok}}}
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{jedna flaga}}}
HelaiRegion.png
Helai na zatoce Okoe
HelaiLocation.png
Lokalizacja regionu na mapie świata
Polityka
Stolica {{{stolica}}}
{{{głowa państwa}}} {{{władca}}}
Ustrój luźne plemiona
Porządek prawny {{{porządek prawny}}}
Ustawa zasadnicza {{{ustawa zasadnicza}}}
Zbiory praw {{{zbiory praw}}}
Język urzędowy: paleo-helajskie
Hymn narodowy: {{{hymn narodowy}}}
Początek 400 000 lat ziemskich temu
Koniec państwa 8 000 lat ziemskich temu (ewolucja do starożytności)
Demografia
Ludność
pod koniec epoki
200 000
Narodowości {{{etnografia}}}
Języki używane: {{{języki}}}
Średnia dł. życia 20 - 30 lat
Wiara
Religia państwowa {{{religia państwowa}}}
Religia dominująca {{{religia dominująca}}}
Typ religii {{{typ religii}}}
Siła wyższa lub panteon {{{siła wyższa}}}
Najważniejsze ośrodki kultu {{{ośrodki kultu}}}
Poziom wolności wyznania {{{wolność wyznaniowa}}}
Inne religie {{{inne religie}}}
Geografia i natura
Położenie na świecie {{{regiony}}}
Powierzchnia {{{powierzchnia}}}
Stefy klimatyczne {{{klimat}}}
Gospodarka
Kraje eksportu okoliczne plemiona
Towary eksportowe przyprawy, jadeit, ozdoby
Kraje importu okoliczne plemiona
Towary importowe broń, ubrania, narzędzia
System monetarny barterowy
Waluta {{{waluta}}}
Kod waluty {{{kod waluty}}}
{{{motto}}}
Ewolucja
Tytani aharyjscy Starożytne Helai
Rona

        Kultury helajskie, Helai, Hellai (paleo-helajski 𡿭土 ['hellai] Hellai) - w prehistorii aharyjskiej terminy odnoszące się do luźnej grupy plemion hominidów rozumnych, które zeszły przez bramy aharyjskie 400 tys. lat temu w okolice zatoki Okoe. Patronował im tytan lasów (paleo-helajski 森 ['aŋma] angma), nadzorujący cały region z góry Lou znajdującej się na południe od zatoki Okoe.

Klimatycznie, zatoka Okoe charakteryzuje się monsunami, wiatry są ciepłe, wilgotne. Topograficznie charakteryzuje się licznymi rozlewiskami, rzekami, jeziorami oraz typowymi dla całej Ahari chropowatymi wyżynami o wysokości od 60 metrów do 1,5 kilometra. Region posiada bardzo dużo płaskich, zielonych, dobrze nawodnionych pastwisk, szczególnie w swojej północnej części. Występują lasy deszczowe, umiarkowane i bambusowe, naturalny dla regionu jest ryż. Region jest bogaty w węgiel, miedź, cynę, żelazo, jest to miejsce pochodzenia morwy i jedwabników, a zarazem i samego jedwabiu.

Helajczycy są najludniejszym z narodów pierwotnych, które w paleolicie pojawiły się na Ahari. Wynika to rozległego dostępnego terenu, który jako sprzyjający rolnictwu i hodowli zwierząt, pozwolił na wzrost populacji, ale który nie ograniczał zasięgu terytorialnego ludów, tak jak stało się to w Ouranie, a zarazem nie doprowadzał na taką skalę i nie od razu do wyniszczających wojen między plemionami. Była to druga cywilizacja, która niezależnie wykształciła piśmiennictwo i stworzyła potem silne kultury starożytne. W 10 000 przed czasami obecnymi, z kultur helajskich wyodrębniła się kultura Rona. W 8 000 lat przed czasami obecnymi, Helai wynalazło pismo i opuściło prehistorię, wkraczając w etap starożytny.

Helajczycy stanowili głównie homo sapiens eusocialis, choć homo sapiens sapiens również tworzyli swoje kultury. Homo neanderthalensis nie był mile widziany przez żadne z nich, choć handlowano z nimi i czasami tworzono współspołeczności, to został z czasem wyparty na północ i wschód.

  P  
Prehistoria Ahari.
Prehistoryczne państwa aharyjskie
Paleolityczne (pierwotne): Kaeri · Ouran · Helai · Misava
Powstałe w neolicie: Nasur · Gurat · Rona · Misa · Va

Historia

Helajczycy pojawili się 400 000 lat z bram tytanicznych jako paleolityczne skupiska homo sapiens sapiens, homo sapiens eusocialis i homo neanderthalensis, przejście trwało około tysiąca lat, po czym bramy się zapadły. Przez okres paleolitu nie różnili się specjalnie od innych najbardziej pierwotnych ludów, takich jak Ouran, Kaeri czy Misava. Pierwsi stosowali malowidła naskalne i wycinali wzory na kamieniach i skorupach żółwi, najstarsze z nich pochodzą z -10 000, ale ich pierwotna sztuka była czysto logograficzna i nie posiadała charakterystyk pisma, nie przedstawiała zdań czy abstrakcyjnych wypowiedzi, nie odzwierciedlała fonetyki.

Około 40 tysięcy lat temu opanowali uprawy ryżu i kaszy jaglanej, co w połączeniu z bardzo dobrymi uwarunkowaniami klimatyczno-topograficznymi, pozwoliło na wzrost populacji bez dramatycznej konkurencji o miejsce do życia. Z drugiej strony, mniejsza presja spowolniła rozwój cywilizacyjny. Kultur było bardzo wiele, ale do środkowego neolitu nie pozostawiły po sobie zbyt wiele.

Wyodrębnienie się Rony

W 10 000 z głównego zlepiska kultury Helai wyodrębniła się kultura Rona. Charakteryzowała się ona stosowaniem głębokich naczyń glinianych trzymanych w ziemi oraz większym stosunkiem prosa i kaszy do ryżu. Kultury helajskie i Rony toczyły ze sobą okazjonalnie wojny, ale bez konfliktów powodujących dramatyczne spadki populacji. Rona przetrwała prehistorię.

Demografia

Helai P demografia.png

Helai P demografia2.png

Gospodarka

Handel opierał się na barterze żywności, narzędzi, partnerów i partnerek do współżycia, ozdób, odzieży. W środkowym neolicie przeciętny farmer zarządzał polem i mógł posiadać kozy, owce lub woły, ale mógł na przykład oddać kozę w zamian za pług dla swojego woła albo oddać rodzinie syna zdolnego do pracy w polu w zamian za ich córkę, którą by wziął dla siebie, mógł wydawać część ryżu w zamian za lnianą odzież lub za ochronę przed bandytami.