Wielbłąd i Rekin/Muria i Siedmiomieście: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 72: Linia 72:
  
 
=Zjawiska ekstremalne=
 
=Zjawiska ekstremalne=
 +
Siedmiomieście latem i podczas równonocy doświadcza bardzo silnej wilgoci. Nie tylko stanowi to zagrożenie dla infrastruktury i upraw, ale też jest to klimat wysoce korozyjny dla metali, drewna czy ubrań, sprzyjający rozwojowi grzybów i drobnoustrojów równikowych. Powietrze jest tak przesycone wilgocią, że ubrania wywieszone na powietrzu nigdy nie wysychają. Zimą powietrze jest suche.
 +
 +
Siedmiomieście może zimą doświadczyć przelania się przez góry Dachu Świata naporu skrajnie lodowatego powietrza pochodzącego z rozległego, stacjonarnego wyżu Wielkiej Pustyni Północnej. Panujący tam skrajnie suchy, kontynentalny klimat ochładza tam ziemi do nawet -80°C. Powietrze potrafi w niektórych miejscach nad Siedmiomieściem pokonać nawet kilka barier naturalnych i gwałtownie zsunąć się z gór w dół nad miasta, nie tylko rujnując budynki samą prędkością, która potrafi być huraganowa, ale także w ciągu 1 godziny obniżając temperaturę z +10°C do nawet -30°C, powodując wysokie straty w nieprzygotowanych ludziach, bydłu, infrastrukturze czy uprawach.
 +
 +
Muria praktycznie nie doświadcza zjawisk skrajnych. Kyon obraca się za wolno, aby nadać huraganom odpowiednią prędkość, a lokalne prądy morskie są zimne. Tropikalne burze mogą się zdarzyć, ale są one bez wielkiego impetu. Niska ilość światła panująca przez większość roku, spowodowana niemal wieczną i grubą pokrywą chmur deszczowych, może rzutować na samopoczucie Muryjczyków.
 +
 
=Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem=
 
=Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem=
 
=Czytaj dalej=
 
=Czytaj dalej=

Wersja z 20:44, 23 wrz 2020

K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
MURIA I SIEDMIOMIEŚCIE
Freestocks-Gqc1jl2kd1U-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon centralny, Kyon wschodni
Państwa: Siedmiomieście, Mokucja, Iszaria, Muria,
Klimat
Opisowo: umiarkowany, lata ciepłe i zimy łagodne
Ekstrema: skrajna wilgoć w Siedmiomieściu, zamarzający deszcze w Murii
Rating: łatwy

Region od Siedmiomieścia po Murię to region Kyonu północnego basenu morza słonego wraz z górami Dachu Świata na północy od niego, aż do archipelagu wysp murskich. Charakteryzuje się przeważnie ciepłym lub umiarkowanym, i wyjątkowo wilgotnym klimatem. Regiony Murii i Siedmiomieście należą do najbardziej żyznych terenów na całym świecie.

Opis regionu

Region Siedmiomieścia jest położony na wąskim pasie równin umieszczonych pomiędzy górami Dachu Świata na północy a morzem słonym na południu. Na wschodnim basenie morza słonego znajdują się Mokucja i Iszaria, a następnie archipelag wysp murskich.

Muria-Siedmiomiescie Intro.png

Muria Siedmiomiescie.png
Zielony: zasięg wpływów Siedmiomieścia. Czerwony: Mokucja i Iszaria. Niebieski: Muria. Fioletowy: inne tereny.

Charakterystyka klimatu

Klimat w tym regionie można podzielić na dwa: klimat Siedmiomieścia oraz klimat Murii. Łączą je jednak dwie cechy, łagodny klimat, wybaczający dużo błędów, oraz bardzo żyzne ziemie.

Klimat Siedmiomieścia

Klimat Siedmiomieścia jest gorący i skrajnie wilgotny - jest to najwilgotniejsze miejsce na świecie, z rekordowymi deszczami. Dzieje się tak z uwagi na intensywne parowanie morza słonego, którego wilgoć wiatry południowe przenoszą na zaporę gór dachu świata, które wyciskają z chmur wilgoć, oddając kolosalne ilości wilgoci na cały teren. Nawet kiedy wiatr nie jest południowy, to zazwyczaj nad regionem zawisa stacjonarny niż tropikalny, przynosząc codzienne, nieraz bardzo gwałtowne burze. Parowanie jest tak intensywne, że wilgoć skrapla się w oparciu o góry na północy nawet bez żadnego wiatru. Jedynie w szczycie zimy (w obu fazach) nad regionem zaczyna dominować lodowaty, potężny, stacjonarny wyż Wielkiej Pustyni Północnej, jednak z uwagi na góry dachu świata masy lodowatego powietrza (które po drugiej stronie mogą osiągać -70°C czy -80°C) nie przedostają się na drugą stronę i jedynym efektem wyżu jest pora sucha.

Klimat Murii

Muria jest krajem równinnym, oceanicznym, o łagodnym klimacie. Lata są stosunkowo ciepłe (+40°C), a zima umiarkowanie chłodna (-15°C), nad Murią też znajduje się umiarkowana ilość wilgoci, która jest równomiernie i regularnie nanoszona na cały kraj, przyczyniając się do rekordowo żyznych ziem w skali całego globu, zdolnych nie tylko do utrzymywania roślin całorocznych, ale także ozimych. Z uwagi na chłodne prądy morskie, które modulują rozlewający się latem z Wielkiej Pustyni żar, Muria rzadko doświadcza skrajnych zjawisk.

Faza wielbłąda

Podczas równonocy przez morze słone przebiega równik termiczny, przynoszący w jego obszarze rozległy, stacjonarny niż. Klimat jest bardzo ciepły. Opady w terenie Siedmiomieścia są skrajne i przynoszą szerokie wylewy rzek, użyźniając pola. Muria nie znajduje się pod wpływem tego niżu, ona w tym czasie pozostaje pod wpływem silnego wyżu z okolic zwrotnikowych, ale ponieważ wiatry północnozachodnie wieją z kontynentu przez ocean, to przynoszą wilgoć, miejscami dość intensywną.

Latem niż wraz z równikiem termicznym przenosi się za góry Dachu Świata, a to przynosi wiatr z wyżów znad Ajdyniru prosto na Siedmiomieście, zgarniający przy tym wilgoć znad morza słonego i rozbijając ją o góry, przynosząc jeszcze większe opady na Siedmiomieście. Część z tych wiatrów ogrzewa się i wywiewa wilgoć na ocean, przynosząc bardzo ciepłą pogodę nad Murię, bardzo obfitą w deszcze.

Zimą cały region znajduje się pod wpływem potężnego wyżu znad pustyni północnej. Wiatr zmienia kierunek na północny. Nad Murię przynosi on wilgoć, ponieważ zanim do niej dotrze, musi przemierzyć morze. Siedmiomieście jest odcięte od północnego powietrza przez góry Dachu Świata. W zamian, Siedmiomieście zachowuje ciepłą pogodę, a południowe brzegi Murii mogą wręcz zacząć zamarzać.

Muria-Siedmiomiescie 1.png

Faza rekina

Podczas fazy rekina, globalna cyrkumekwatorialna cyrkulacja powietrzna się zamyka. To powoduje gwałtowny zakwit roślin na równikowej części kontynentu, i coraz częstsze deszcze, które do okresu równonocy stają się codzienne. To przynosi jeszcze więcej wilgoci na cały region. Choć większość tej wody wpada na morze słone, którego lustro podnosi się bardzo znacznie, to wraz z silnym, stacjonarnym niżem nad jego powierzchnią, wiele wody wznosi się, spadając oczywiście na Siedmiomieście, ale przede wszystkim na cały półwysep pomiędzy nim a Ajdynirem. Muria staje się w otoczeniu aż trzech ośrodków niżowych, które zaciągają rozpalone powietrze z pustyni, przynosząc pogodę nadzwyczaj gorącą, i nieco wilgotną. Podczas tej pory roku, w Murii prawie nie ma dni słonecznych, cały kraj otaczają chmury deszczowe.

Podczas lata, niż równikowy jest zepchnięty nieco bardziej na południe przez potężny wyż pustyni północnej. Powoduje to, że wody bezpośrednio w zatoce Siedmiomieścia parują intensywnie, a w połączeniu z wiatrami z południowych wyżów zwrotnikowych, miasto ponownie zalewa wilgoć w bardzo dużych ilościach. Tym razem wilgoć także płynie na Murię z południa, choć te wiatry są mocno umiarkowane. Jedynie jego północna część jest ciepła i bardzo wilgotna.

Zimą region staje się bardziej łagodny. Siedmiomieście jest suche, z wiatrami wiejącymi z gór. Zdarza się, że bardzo silny wyż zwrotnikowy z pustyni północnej nagromadzi się tak mocno w górach, że przelewa się przez nie, spływając z huraganową prędkością na Siedmiomieście. To zjawisko jest rzadkie, ale takie powietrze potrafi mieć -30° do -50°C i przynosić bardzo duże straty w budynkach, ludziach i uprawach. Muria nie ma tego problemu. Powietrze jest północne, chłodne ale nie lodowate, przynoszące miarowy deszcz lub z rzadka spokojny śnieg, ale bez ulew. Drobne pasmo górskie w Murii w tym czasie staje się atrakcyjnym miejscem na sporty zimowe, nie ma tam zjawisk skrajnych, chyba że za takie uznać także zimowe roztopy śniegu spowodowane przypadkowym chwilowym ociepleniem pogody i deszczem.

Muria-Siedmiomiescie 2.png

Spekulacje temperaturowe

Faza wielbłąda:

  1. Podczas równonocy:
    1. Siedmiomieście osiąga do +50°C za dnia i wilgotność jest bardzo wysoka.
    2. Muria osiąga do +25°C. Wilgotność jest umiarkowana.
  2. Podczas lata:
    1. Siedmiomieście osiąga do +35°C za dnia i wilgotność jest skrajnie wysoka.
    2. Muria osiąga do +45°C. Wilgotność jest umiarkowana, miejscami wysoka.
  3. Podczas zimy:
    1. Siedmiomieście osiąga do +10°C za dnia i wilgotność jest niska.
    2. Muria osiąga do -5°C za dnia i -15°C w nocy. Wilgotność jest umiarkowana, może spadać lekki śnieg.

Faza rekina:

  1. Podczas równonocy:
    1. Siedmiomieście osiąga do +60°C za dnia i wilgotność jest skrajnie wysoka.
    2. Muria osiąga do +40°C.
  2. Podczas lata:
    1. Siedmiomieście osiąga do +50°C za dnia i wilgotność jest rekordowa w skali świata.
    2. Muria osiąga do +45°C.
  3. Podczas zimy:
    1. Siedmiomieście osiąga do +10°C za dnia i wilgotność jest bardzo niska. Może wystąpić spływ lodowatego powietrza, temperatura może wtedy nagle spaść do -30°C na krótki czas.
    2. Muria osiąga do 0°C za dnia i -10°C w nocy.

Zjawiska ekstremalne

Siedmiomieście latem i podczas równonocy doświadcza bardzo silnej wilgoci. Nie tylko stanowi to zagrożenie dla infrastruktury i upraw, ale też jest to klimat wysoce korozyjny dla metali, drewna czy ubrań, sprzyjający rozwojowi grzybów i drobnoustrojów równikowych. Powietrze jest tak przesycone wilgocią, że ubrania wywieszone na powietrzu nigdy nie wysychają. Zimą powietrze jest suche.

Siedmiomieście może zimą doświadczyć przelania się przez góry Dachu Świata naporu skrajnie lodowatego powietrza pochodzącego z rozległego, stacjonarnego wyżu Wielkiej Pustyni Północnej. Panujący tam skrajnie suchy, kontynentalny klimat ochładza tam ziemi do nawet -80°C. Powietrze potrafi w niektórych miejscach nad Siedmiomieściem pokonać nawet kilka barier naturalnych i gwałtownie zsunąć się z gór w dół nad miasta, nie tylko rujnując budynki samą prędkością, która potrafi być huraganowa, ale także w ciągu 1 godziny obniżając temperaturę z +10°C do nawet -30°C, powodując wysokie straty w nieprzygotowanych ludziach, bydłu, infrastrukturze czy uprawach.

Muria praktycznie nie doświadcza zjawisk skrajnych. Kyon obraca się za wolno, aby nadać huraganom odpowiednią prędkość, a lokalne prądy morskie są zimne. Tropikalne burze mogą się zdarzyć, ale są one bez wielkiego impetu. Niska ilość światła panująca przez większość roku, spowodowana niemal wieczną i grubą pokrywą chmur deszczowych, może rzutować na samopoczucie Muryjczyków.

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

Czytaj dalej