Wielbłąd i Rekin/Państwo Neszów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 22: Linia 22:
  
 
=Charakterystyka klimatu=
 
=Charakterystyka klimatu=
 +
Klimat regionu, w obszarze gęściej zaludnionym ([[Biały Półksiężyc]], [[Dewia]] zachód) jest umiarkowany, wybaczający wiele błędów i pozbawionych szczególnych zjawisk ekstremalnych. Sprzyja życiu. Unikatowe położenie i ukształtowanie Białego Półksiężyca nie tylko powoduje, że teren niemal przez cały rok posiada ciepło (czy to oceaniczne, czy pochodzące z równika termicznego, czy przez skierowane na południe gorące wiatry pustynne), to jeszcze prawie cały czas posiada wilgoć, niezależnie od fazy rekina czy wielbłąda. Podczas fazy wielbłąda, wiatry z północy są łapane przez półksiężyc i zawijane na południe, przez co nabierają kierunku wstecznego, wchodząc we [[Wszechocean]] aż po [[Atirai]]. Z kolei podczas fazy rekina, cyrkumekwatorialne wiatry oceaniczne bez żadnych przeszkód wpadają w kontynent, zalewając go masami wilgotnego powietrza, rozbijając się o Półksiężyc i przynosząc tam ulewy. Specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że nawet podczas fazy rekina część wiatrów północnych zimą zakręca na zachód. Południe Dewii w tym czasie znajduje się we w miarę stabilnym klimatycznie regionie, choć różnice tak między fazami, jak i między porami roku, będą tu wyraźniejsze.
 +
 
=Faza wielbłąda=
 
=Faza wielbłąda=
 
=Faza rekina=
 
=Faza rekina=

Wersja z 09:02, 24 paź 2020

K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
PAŃSTWO NESZÓW
Ricardo-gomez-angel-58uZCE8zrdk-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon Północny
Państwa: Państwo Neszów
Klimat
Opisowo: umiarkowany
Ekstrema: powodzie, huragany
Rating: łatwy

Państwo Neszów to obszar Kyonu Północnego obejmujący tereny Białego Półksiężyca, terenów na północ od niego, oraz różnych wysp na zachód aż do Dewii.

Opis regionu

Region znajduje się w północno-zachodniej części świata. Przy opisie klimatu za cały makroregion uznaje się generalnie obszar Państwa Neszów w 8973 EK, wraz z zachodnią Dewią oraz zachodnią częścią Arktozji oraz cały basen morza pomiędzy Dewią zachodnią, Arktozją na północy, Białym Półksiężycem na wschodzie i Wyspami Tangijskimi i Sechtem na południu.

Slajd78.PNG

Neszowie na świecie 8973.png

Charakterystyka klimatu

Klimat regionu, w obszarze gęściej zaludnionym (Biały Półksiężyc, Dewia zachód) jest umiarkowany, wybaczający wiele błędów i pozbawionych szczególnych zjawisk ekstremalnych. Sprzyja życiu. Unikatowe położenie i ukształtowanie Białego Półksiężyca nie tylko powoduje, że teren niemal przez cały rok posiada ciepło (czy to oceaniczne, czy pochodzące z równika termicznego, czy przez skierowane na południe gorące wiatry pustynne), to jeszcze prawie cały czas posiada wilgoć, niezależnie od fazy rekina czy wielbłąda. Podczas fazy wielbłąda, wiatry z północy są łapane przez półksiężyc i zawijane na południe, przez co nabierają kierunku wstecznego, wchodząc we Wszechocean aż po Atirai. Z kolei podczas fazy rekina, cyrkumekwatorialne wiatry oceaniczne bez żadnych przeszkód wpadają w kontynent, zalewając go masami wilgotnego powietrza, rozbijając się o Półksiężyc i przynosząc tam ulewy. Specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że nawet podczas fazy rekina część wiatrów północnych zimą zakręca na zachód. Południe Dewii w tym czasie znajduje się we w miarę stabilnym klimatycznie regionie, choć różnice tak między fazami, jak i między porami roku, będą tu wyraźniejsze.

Faza wielbłąda

Faza rekina

Spekulacje temperaturowe

Zjawiska ekstremalne

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

Czytaj dalej

Czytaj dalej: 3.9 Dewia