ET

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ Czytasz artykuł z serii Tangia. | Język ayu (pisma) · Karaizm · Tangijczycy · Dziesięć Cudów Tangii · Gospodarka i demografia Tangii · Tangijska Sieć Świetlna · Wojskowość Tangii (Takatoa · Aranu) · ET

        ET (era tangijska) - sposób datowania wydarzeń w państwie tangijskim oparty na wspólnym kalendarzu kyońskim, używany na niniejszej encyklopedii. Stworzenie porządnego kalendarza, jako zadanie matematyczne, przerosło autora projektu.

W deskryptywnej nomenklaturze tangijskiej stosuje się trzy skróty, ET czyli era tangijska, EK czyli era kyońska, oraz EZ czyli era ziemska. Zestawienie wszystkich trzech daje odniesienie do wydarzeń w Tangii, do pozostałych państw Kyonu, oraz przybliża czas na Ziemi celem lepszego wyobrażenia sobie wyczucia upływu czasu pomiędzy opisywanymi wydarzeniami.

1 ET = 1 EK, ale rok zerowy jest inny. Rok 0 ET odpowiada założeniu cesarstwa tangijskiego i odpowiada 6911 EK. Przelicznik 1 EZ to 1 EK to 1 EZ = 2,68 EK, i zarazem też 1 EZ = 2,68 ET, ale licząc wartość bazową od innej liczby.

TANGIA - Τανγυα
Tangia.png

Tangia jest jednym z państw Kyonu, położonym na wyspie o tej samej nazwie blisko na zachód od jedynego kontynentu. Tangia jest potęgą morską i handlową o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego.

        Wybierz jeden z interesujących tematów.

Tangia | Język ayu | Gospodarka i Demografia | Tangijczycy | Religia karai | Armia i flota


Dziesięć Cudów Tangii:

  1. Świątynia Naratajska
  2. Obserwatorium Tauriana
  3. Takatoa
  4. Katakumby Marajskie
  5. Ogród Górski w Kun Atla
  6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
  7. Talanga
  8. Pałac Temeteu
  9. Pięć Mędrców
  10. Forteca w Tau Atla

Geografia:

Miejscowości:


LykaonTangia.jpg
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ