Tangijska Sieć Świetlna

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ Czytasz artykuł z serii Tangia. | Język ayu (pisma) · Karaizm · Tangijczycy · Dziesięć Cudów Tangii · Gospodarka i demografia Tangii · Tangijska Sieć Świetlna · Wojskowość Tangii (Takatoa · Aranu) · ET
Tangijskie urządzenie nadawcze wygląda bardzo podobnie do tego, ziemskiego. Jest jednak o wiele większe, i zasilane nie przez elektryczność, a przez żywy ogień.

        Tangijska Sieć Świetlna (ayu Ρανγφεν υ Τανγυα Rangfen i Tangua /'ranfɛn i 'taŋwa/), po prostu Rangfen revised.png lub Rangfen.png ΡΑΝΓΦΕΝ Rangfen, potocznie ρυτι ruti - występujący na Tangii system błyskawicznej komunikacji międzyregionalnej przez transmisję wiadomości za pomocą impulsów świetlnych różnej długości. System jest wykorzystywany zarówno na lądzie, jak i na morzu, ale najskuteczniejszy jest jako nadawany pomiędzy obserwatoriami wysokogórskimi, położonymi na wysokościach od 1,5 km do 5 km. System jest analogiczny do ziemskiego alfabetu Morse'a. Wadą systemu jest zależność od pogody i pory dnia oraz nadawanie światła wystarczającej mocy, aby było widoczne z daleka, przy pomocy ognisk rozpalanych w bardzo niskich temperaturach, przy wysokim wietrze i niskim ciśnieniu. Zaletą jest natychmiastowe przekazanie wiadomości na bardzo znaczne odległości i jednoznaczność wiadomości oraz punktu nadawczego, co pozwala na enkrypcję sygnału, a także zapobiega problemom rozmycia wiadomości, jakie towarzyszą krótkodystansowemu przekazywaniu wiadomości dźwiękiem, np. za pomocą rogu.

Osoba rządowo obsługująca Tangijską Sieć Świetlną nazywana jest rangfenistą (ΡΑΝΓΦΕΝΡΑΙ Rangfenrai).

Historia

System ma kilkaset lat i skutecznie ostrzegał Tangię przed najazdami z zewnątrz. Podczas gdy przeciętny kurier mógł dostarczyć wiadomość z Naratai do Tounarao jadąc konno w tydzień, nie mówiąc już o bardziej odległych trasach, to sygnał nadawany przez ruti podróżuje z prędkością światła. Szczególnie skuteczny jest na pustyni (komunikacja wewnątrzwyspowa), gdzie wyże wraz z cieniem opadowym zapobiegają formowaniu się chmur.

Uważa się, że system w czasach pierwotnych był bardzo lokalny i opierał się na sygnałach z dymu ogniska. Następnie wdrożono system dźwiękowy, poprzez róg albo język gwizdany. Konwencje rządowe przyczyniły się do ewolucji do poziomu komunikacji świetlnej.

Przykład
TangiaRUTI.jpg

Przykład

████ ██████████ ██ | ██ | ██ || ██ ██ ████████████ ████
Pauza
przed
nadawaniem
Rozpoczynam
transmisję
Pauza ρ Pauza υ Pauza τ Pauza 3 Pauza Koniec
transmisji
Pauza
po
nadawaniu

Kod ma dwie litery: impuls długi lub krótki. Kod nadaje impulsy po pięć, cztery, trzy lub dwa. Dwa lub impulsy oznaczają litery lub cyfry i są używane do składania słów.


TANGIA - Τανγυα
Tangia.png

Tangia jest jednym z państw Kyonu, położonym na wyspie o tej samej nazwie blisko na zachód od jedynego kontynentu. Tangia jest potęgą morską i handlową o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego.

        Wybierz jeden z interesujących tematów.

Tangia | Język ayu | Gospodarka i Demografia | Tangijczycy | Religia karai | Armia i flota


Dziesięć Cudów Tangii:

  1. Świątynia Naratajska
  2. Obserwatorium Tauriana
  3. Takatoa
  4. Katakumby Marajskie
  5. Ogród Górski w Kun Atla
  6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
  7. Talanga
  8. Pałac Temeteu
  9. Pięć Mędrców
  10. Forteca w Tau Atla

Geografia:

Miejscowości:


LykaonTangia.jpg
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ