Kult Bogini Uljery

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mitologia wertyńska Ważniejsi bogowie: Jaured · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery (wer. ??? [???]), znany także jako ??? (wer. ??? [???]) — zbiór wierzeń oraz praktyk religijnych obecnych wśród ludu Wertów zamieszkującego dorzecze ???? w regionie północnej Ajdyniriany.

Bogowie

Demony

Wierzenia wertyńskie pełne są różnorakich istot demonicznych, zarówno przychylnych, jak i nieprzychylnych ludziom. Demonami w języku protowertyńskim określano każde stworzenie magiczne stojące niżej w hierarchii od bogów. Demony mogą przybierać najróżniejsze formy, od człekopodobnych, po zwierzęce czy w postaci przedmiotu, niektóre natomiast w ogóle nie posiadały fizycznego ciała czy określonego wyglądu, objawiały się ludziom w postaci głosu dobiegającego nie wiadomo skąd, zjawisk naturalnych, czy poprzez manipulację przedmiotami bliski danemu człowiekowi. Demony mogły być zarazem zrodzone z bogów, jak również mógł się w nie przemienić zwykły człowiek, którego życie zakończyło się w określonych okolicznościach, czy za sprawą rzuconej na niego klątwy. W wielu przypadkach nieprzychylne demony udawało się odpędzić od człowieka.

Przychylne


Przychylni (protower. ??? [???]), we współczesnym wertyńskim znani jako (...) — istoty demoniczne przychylne ludziom. Są one nastawione neutralnie do ludzi, często z nimi współżyją, dobrze traktowane potrafią pomagać człowiekowi w codziennych czynnościach, posprzątać w mieszkaniu, zaopiekować się chorym, ale źle traktowane potrafią się odegrać człowiekowi, często brutalnie, lecz w przeciwieństwie do nieprzychylnych, nie doprowadzają bezpośrednio do śmierci danego człowieka. Przychylni w dużej mierze są stworzeniami zrodzonymi z Bogów czy innych przychylnych, zdarzają się jednak przypadki przemiany demona nieprzychylnego w przychylnego, dzięki czemu w niektórych przypadkach przychylnym może zostać człowiek, lecz takie przypadki nie zdarzają się stosunkowo często.

Nieprzychylne


Nieprzychylni (protower. ??? [???]), we współczesnym wertyńskim znani jako (...) — istoty demoniczne nieprzychylne ludziom. Są one wrogo nastawione do ludzi, skrywają się w odmętach różnorakich bagien, lasów, czy też ludzkich domostwach. Dzielą się na dwa główne podgrupy, złośliwych i krwiożerczych. Złośliwi mieszkają głównie w ludzkich domostwach, psocą się mieszkańcom podbierając jedzenie, wywołując choroby, zabijając zwierzęta domowe, czy też porywać dzieci, w zależności od demona da się je łatwiej lub trudniej wykurzyć, ale w większości przypadków udaje się tego dokonać. Krwiożercy zaś żyją poza ludzkim domem, w środowisku naturalnym, często jednak osiedlają się tuż przy siedliskach ludzkich, polują oni na ludzi przez co stanowią duże zagrożenie. Nieprzychylni zrodzeni są ze złej woli AAA, często jednak zostaje nimi człowiek, który zginął w określonych okolicznościach, czy też za sprawą rzuconej na niego klątwy. W niektórych przypadkach nieszczęśnika którego dotknęła klątwa udaje się odczarować, przez co staję się demonem przychylnym.