Saaka

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ܣ݇ܚܬܣܸܪܐ ܡ݇ܪܤ Czytasz artykuł z serii Secht. | języki · religia
SAAKA
Saaka
{{{flaga}}} {{{herb}}}
{{{motto}}}
Secht Magan.png
Kraj Magański w Sechcie. Widoczna stolica, Saaka.
Język urzędowy: nowosechtoński, sechtoński magnacki
Języki używane: nowosechtoński, sechtoński magnacki, hetyński, ayu, neszyjski, mahan, buański, języki pinuskie, enencki, ajdyniriański, mhasalski, wiele innych
Stolica {{{stolica}}} {{{stolica współrzędne}}}
Ustrój {{{ustrój}}}
{{{głowa państwa}}} {{{władca}}}
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność 9509 EK
- całkowita

1 458 488
Waluta {{{waluta}}} ({{{kod waluty}}})
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

        Saaka (nscht. "ܣܲܥܲܩܐ" Sa'aqa /saʕa'qa/, scht. magn. "ܨܥܩܐ S'aqa /sʕaqa/, het. "צעקא" /tsˤaqaʔ/) - największe miasto i stolica Konfederacji Sechtu i największe miasto Kyonu zachodniego, w kraju magańskim, w prowincji (benū) o tej samej nazwie (ܣܲܥܲܩܐ ܒܸܢܘ݅ Sa'aqa Benū /saʕa'qa 'benuː/). W roku 9509 EK liczyła sobie 1 458 488 mieszkańców. Jest to miasto portowe o olbrzymim znaczeniu gospodarczym, jeden z największych rynków międzynarodowych świata, potęga rynku finansowego ubezpieczeń, kredytodawstwa i inwestycji, oraz brama geograficzna i gospodarcza łącząca potęgi Neszów na północy, Tangii na zachodzie i Ajdyniru na wschodzie.

Saaka jest uznawana za legendarne, nigdy niezdobyte miasto. W całym kanisjańskim okresie średniowieczno-wczesnonowożytnym, stoczono o ten obszar aż trzy wojny: Pierwsza Wojna o Saakę w 8843-8845 EK, Druga Wojna o Saakę w 8877-8891 EK i Trzecia Wojna o Saakę w 9654-9662 EK, z czego dwie ostatnie na dużą skalę. We wszystkich trzech wojnach Saaka została oblegnięta i choć w niektórych przypadkach (szczególnie w drugiej wojnie) sytuacja była dramatyczna, miasto nigdy nie zostało zdobyte.